תולדות טבע – סיפור של הצלחה ומצויינות

 • הנחת היסודות 1901

  1901

  החברה המוכרת היום כטבע נוסדה בירושלים בשנת 1901, כחברה קטנה המיבאת תרופות בעיקר מאירופה, המפיצה אותן ברחבי הארץ על גבי גמלים וחמורים. החברה נקראה אז על שם מייסדיה: סלומון, לוין ואלשטיין בע"מ והתקיימה כזאת עד לשנת 1935 .

 • הולדת תעשיית התרופות המקומית שנות
  ה- 30

  שנות ה- 30

  בקרב העולים שהגיעו בימים ההם מאירופה היו מדענים, כימאים ויזמים שייסדו בישראל גם חברות תרופות. חברות אלה פעלו בהיקף מצומצם וניצבו בפני אתגרים רגולטוריים ולוגיסטיים לא פשוטים.

  עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933, נוצר בארץ קושי לייבא תרופות מגרמניה. על מנת להתגבר על המחסור, המייסדים- סלומון לוין ואלשטיין רכשו מגרש באיזור פתח-תקווה ובנו מפעל תרופות קטן בשם אסיא שנחנך ב- 1935. באותה תקופה החלו להופיע מפעלי תרופות נוספים - אחד מהן היה מפעל צרי שהוקם ליד התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. באותה שנה נחנך בירושלים מפעל תרופות נוסף בשם טבע על-ידי ד"ר גונטר פרידלנדר שעסק גם בפיתוח תרופות. מפעל זה, אחרי שנרכש ע" סלומון לוין ואלשטיין, נתן לימים לקבוצה את שמה - טבע. המפעלים הקטנים שנאבקו על קיומם, התמזגו על מנת להפוך למפעל אחד יעיל יותר. החברות הראשונות שהתמזגו היו אסיא וצרי, את המיזוג ביצע אלי הורביץ, לימים מנכ"ל ויו"ר החברה ,(לינק לקורות חיים אלי הורביץ) שנישא לבתו של נחמן סלומון.

 • צמיחתו המהירה של שוק התרופות המקומי שנות
  ה - 40
  וה - 50

  שנות הארבעים והחמישים

  בתקופת מלחמת העולם השניה, מפעלי תרופות קטנים היו המקור היחיד לתרופות עבור השוק המקומי, עבור המדינות השכנות והחיילים הבריטיים באזור. ב-1951 טבע הייתה לאחת החברות התעשייתיות הראשונות שגייסו הון באמצעות ההנפקה הראשונה לציבור בבורסה בתל אביב. עם חידוש יבוא התרופות לאחר המלחמה, החלו היצרנים המקומיים לחפש שווקים חדשים.

 • חיפוש הזדמנויות בינלאומיות שנות
  ה - 60
  וה - 70

  שנות השישים והשבעים

  ב-1976 מיזג אלי הורביץ את אסיא, צורי עם חברת טבע של הד"ר פרידלנדר שנרכשה דרך הבורסה כדי ליצור את מה שייקרא מאז טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ, חברת התרופות הגדולה ביותר באזור. אלי הורביץ שימש כמנכ"ל טבע עד פרישתו בשנת 2002. בחיפושה אחר אפשרויות צמיחה טובות בתחום המחקר, הפיתוח והשיווק, החלה טבע לרכוש חברות תרופות קטנות יותר.

 • עשור של צמיחה      שנות
  ה - 80

  שנות השמונים

  רכישת יצרנית התרופות המקומית איקפארם ויצרנית המרכיבים הפעילים פלנטקס איפשרו לטבע לייצר בנפרד תרופות פניצילין ותרופות ללא פניצילין. ההפרדה, דרישה חיונית של רשויות הבריאות, סללה את דרכה של טבע לשוק האמריקני וחיזקה בכך את עמדתה כחברה בינלאומית.

  בעשור זה הרחיבה טבע את פעילותה לתחום המכשור הרפואי, רכשה 50% מ- מיגדה Migada, והרחיבה עוד יותר את פעילותה בשוק האמריקני באמצעות שותפויות עם W.R. Grace ו- Lemmon.

  לאחר רכישת אביק וטרבנול המקומיות, הפכה טבע לחברת התרופות הגדולה והמצליחה בישראל ולספינת הדגל של התעשייה הישראלית.

 • טבע הופכת לארגון גלובלי שנות
  ה - 90

  שנות התשעים

  לאחר שאימצה אסטרטגיית מיזוגים ורכישות אגרסיבית בארה"ב ובאירופה, הפכה טבע לשחקנית בינלאומית חשובה. בשנות התשעים, חנכה טבע את טבע-טק, מפעל יצור חומרי גלם פעילים - API, שהיה לספינת הדגל של החברה וסיכמה בכך 10 שנות פעילות מו"פ חדשנית ואינטנסיבית עם השקתו המוצלחת של הקופקסון (Copaxone®), טיפול חדשני לטרשת נפוצה.

 • טבע ממשיכה להתרחב בעולם 2000 - 2010

  המאה ה-21

  טבע ממשיכה גם היום להרחיב את נוכחותה בעולם, והופכת לחברה הגדולה ביותר לייצור תרופות גנריות ולאחת מ-15 חברות התרופות המובילות בעולם.

  ב-2002 הודיע אלי הורביץ על פרישתו מתפקיד המנכ"ל ונשיא החברה, וישראל מקוב מונה במקומו.

  לטבע נוכחות של מתקנים, מרכזי ייצור מחקר ופיתוח ופעילות בכ- 60 מדינות ומוצריה נמכרים בכ- 100 מדינות בעולם. לחברה מתקני ייצור ושיווק גדולים בישראל, באירופה ובארה"ב, והיא פועלת גם באמצעות רשת בינלאומית של חברות בנות, ביניהן Sicor, IVAX ו-Barr.

  במאי 2006 קיבלה טבע את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לתרופת ה- AZILECT® (כדורי רסאג'ילין) כטיפול במחלת פרקינסון.

  במרץ 2007, מונה שלמה ינאי, אז מנכ"ל מכתשים אגן ואלוף בצה"ל במיל', לנשיא ומנכ"ל טבע.

 • לקראת עתיד מבטיח 2010 עד היום

  המאה ה-21

  באוגוסט 2010 נחתמה רכישת Ratiopharm הגרמנית. הרכישה הגדילה משמעותית את חלקה של טבע בשוק האירופי, תוך כדי גיוס היסודות המצויינים של Ratiopharm בתרופות ביולוגיות דומות (biosimilars), תרופות גנריות, תרופות ממותגות ומכרזים.

  רכישת Theramex, העסק האירופי של Merck KGaA בתחום בריאות האישה, הושלמה בינואר 2011. תרמקס נהנית מדימוי מותג חזק ומוניטין לאיכות, והיא מביאה לטבע מגוון רחב של מוצרים חדשניים בתחום הגיניקולוגיה ומוצרים לבריאות האישה, הנמכרים בלמעלה מחמישים מדינות.

  במהלך מאי 2011 נחתם הסכם לרכישת חברת Cephalon שמעשירה משמעותית את סל המוצרים הממותגים של החברה וכן חברת Tayio היפנית, החברה הגנרית השלישית בגודלה ביפן.

  בספטמבר 2011 הכריזו טבע ופרוקטר אנד גאמבל ( (P&G על השקתה של שותפות חדשה בתחום התרופות ללא מרשם.

  במאי 2012 מונה ד"ר ג'רמי לוין למנכ"ל טבע ונשיאה ומניות טבע עברו להיסחר בבורסת ניו יורק NYSE.

  מניית טבע היא אחת המניות הנסחרות ביותר בבורסה בתל אביב, ובין המניות הישראליות הנסחרות ביותר בנאסדק. המניה נסחרת גם ב- Seaq International בלונדון ובבורסת פרנקפורט.

  טבע היום היא אחת מחברות התרופות הגדולות בעול. טבע תמיד שואפת קדימה, ממשיכה להתפתח ולצמוח לקראת עתיד מבטיח של אתגרים והישגים יוצאי דופן.