פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ

פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ מוענק מדי שנה על הישגים בולטים שיש בהם תרומה לשגשוגה של מדינת ישראל, לאישים וארגונים המקיימים במעשיהם ועבודתם מצוינות כדרך חיים, בתחומי המדע, האומנות והחינוך

פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ לשנת 2016

פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ יוענק מדי שנה בתחומים משתנים על פי קביעת ועדת הפרס. הפרסים יוענקו על מצוינות ועל השפעה מהותית בתחום שבו ניתן הפרס. הפרסים יוענקו לאישים או לארגונים הרואים בחתירה למצוינות דרך חיים. באמצעות הפרס מבקשת טבע להשתתף בפיתוח ובעידוד מצוינות בתחומים הנראים לה חשובים לשגשוגה של מדינת ישראל.
במדעי החיים, יוענק הפרס לחוקרים מצטיינים פורצי דרך, פעילים במחקר (בעת הגשת המועמדות), מטפחים חוקרים צעירים ובעלי מעמד בינלאומי. בתחום החינוך, התרבות והאמנות, יוענק הפרס ליוצרים, ליזמים, למנהלים ולמקימי מפעלים חשובים בתחומים אלה, שיש בהם תרומה משמעותית לחברה.
בשנת 2016 יוענק הפרס לאישים אשר מייצגים בפועלם מצוינות בניהול מוסדות תרבות ואמנות.
מועד אחרון להגשת מועמדות  - יום ראשון, י"ט בחשוון תשע"ז, 20 בנובמבר 2016
.
להלן טופס הגשת מועמדות, קווים מנחים להגשת מועמדות וכן תקנון הפרס.

פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ לשנת 2014

פרס טבע למצוינות ע"ש אלי הורביץ ז"ל הוקדש בשנת 2014 לתחום האימונולוגיה.


הפרס, בסך 750,000 שקלים (375,000 שקלים לכל אחד), הוענק לחוקרים מצטיינים פורצי-דרך, המדגימים הלכה למעשה את רוח המצוינות במדע.


פרופ' יהודית ברגמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים הוכיחה במחקרה כי חלק גדול מהגנום מפעיל כרומזום אחד ולא שניים, למרות שהם באים בזוגות, אחרת היה נוצר כאוס מוחלט - ותא היה המייצר שני נוגדנים שתוקפים את הגוף. הבנת מנגנון זה יכולה להביא להבהרת הסיבות למחלות אוטואימוניות.


פרופ' זליג אשחר ממכון וייצמן למדע קיבל את הפרס על מחקרו בתחום השפעת מערכת החיסון על הסרטן. פרופ' אשחר חיבר את תאי T של המערכת החיסונית, שלהם יכולת חזקה מאוד להרוס תאים זרים, ויצר 'רצפטור כלאיים', שמצליח לדחות גידולים סרטניים. האתגר היה ליצור תאים מהונדסים, שיעבדו נגד גידולים ולא נגד הרקמה הבריאה.


ועדת הפרס לשנת 2014 כללה את: פרופ' מיכאל סלע, פרופ' ינון בן נריה ופרופ' יוסף מקורי.


פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ לשנת 2013

בשנת 2013 הוענק הפרס בתחום הכימיה הביולוגית. הפרס הוענק לחוקרים מצטיינים פורצי דרך, המדגימים הלכה למעשה את רוח המצוינות במדע. פרס טבע למצוינות לשנת 2013התחלק בין שני זוכים: פרופ' דן סלח תופיק ממכון ויצמן למדע ופרופ' אשרף בריק מאוניברסיטת בן גוריון. וועדת הפרס לשנת 2013 כללה את: פרופ' אהרון צ'חנובר, יו"ר, פרופ' רפאל משולם ופרופ' דוד מילשטיין.


 

נימוקי וועדת הפרס:

ועדת פרס טבע למצוינות לשנת 2013 בחרה לחלק את הפרס לשניים: לפרופ' דן סלח תופיק ממכון ויצמן למדע ולפרופ' אשרף בריק מאוניברסיטת בן גוריון.


לפרופ' דן סלח תופיק, מוענק הפרס על עשייה מעמיקה מצוינת ורבת שנים, ולפרופ' אשרף בריק מוענק הפרס על מחקר יצירתי ופורץ דרך.


פרופ' דן תופיק הינו חוקר מקורי ופורץ דרך בתחום המבנה והאבולוציה של אנזימים. מחקריו של פרופ' תופיק שופכים אור חדש על מבנה האנזימים ודרכי פעולתם ועל התהליכים האבולוציוניים המניעים יצירת אנזימים חדשים בטבע. מחקריו אף פותחים דרכים חדשות ליצירה של אנזימים חדשים לגמרי בתנאי מעבדה. עבודותיו של פרופ' תופיק מוכרות ומוערכות בעולם המדע התיאורטי והשימושי והפכו אותו למוביל מוכר בתחומי מחקרו. במהלך הקריירה המדעית המרשימה שלו העמיד תלמידים רבים הממשיכים ברוח עבודתו לעבר פריצות דרך מדעיות משמעותיות.


פרופ' אשרף בריק הינו חוקר צעיר ומבטיח אשר תוך פרק זמן קצר ביסס לעצמו שם עולמי בתחום הכימיה הביולוגית. המעבדה של פרופ' בריק חוקרת בעיקר פיתוח שיטות כימיות חדשות וחלוציות המאפשרות סינתזה של חלבונים בצורה הומוגנית שעברו מודיפיקציות ספציפיות, עבור מגוון רחב של מחקרים מבניים ותפקודיים. עבודתו של פרופ' בריק הינה יצירתית ופורצת דרך, והיא מהווה מוקד של התעניינות עולמית ובעלת פוטנציאל להביא לשיאים חדשים במחקר.


שני חתני הפרס הינם דוגמא לשני דורות של מדענים ישראליים מצוינים, מובילים עולמיים בתחומם, התורמים תרומה מכרעת להצבתה של מדינת ישראל בחזית תחום חקר הכימיה הביולוגית בעולם ומהווים מופת למצוינות מדעית ואישית.


לפרטים נוספים על אירוע חלוקת הפרס>>פרס טבע למצוינות על שם אלי הורביץ לשנת 2012

בשנת 2012 נבחר תחום החינוך לציין את השנה הראשונה לקיומו של הפרס. את הפרס בסכום כולל של 750,000 ₪ יזמה טבע מתוך ההכרה בחשיבות קיומו ומימושו של ערך המצוינות בכל תחום בחיים ובאופן שבו פועלת 'טבע' במדינת ישראל. הפרס מיועד למצטיינים בתחומי החינוך ובאמצעותו ביקשה חברת טבע לעודד ולקדם את מי שכבר פועל ברוח ערך המצוינות, ופעילותו  משפיעה משמעותית על החברה והמדינה.
 
פרס טבע למצוינות לשנת 2012 התחלק בין שני זוכים: עמותת אתגרים ועמותת אלנהוד.
 
עמותת אתגרים - נוסדה על קבוצת נכי צה"ל ואנשי שיקום על מנת לאפשר לילדים, בני נוער ובוגרים בעלי צרכים ייחודיים למצות את הפוטנציאל האישי הגלום בהם, להרחיב יכולותיהם, ולשלבם בקהילה באמצעות פעילות אתגרית.
 
אלנוהוד- העמותה לקידום השכלת נשים בדואיות בנגב, פועלת לקידום סיכוייהן של נערות ונשים מן המגזר הבדואי להשכלה גבוהה תוך תמיכה צמודה כלכלית, חברתית ואישית. העמותה קמה על רקע מצב החינוך בחברה הבדואית ואחוז נשירה גבוה ביותר בעיקר בכיתות יא' יב'. בנוסף העמותה פועלת לשינוי תפיסות ההכרה של החברה הבדואית להכרה בזכות להשכלה גבוהה לנשים
 
וועדת הפרס לשנת 2012 כללה את: מר יצחק נבון ז"ל, פרופ' תמר אריאב והרב שי פירון.