מפעל הטבליות של טבע בירושלים יקרא מהיום על שמו של אלי הורביץ

במהלך הטקס שבו נקרא המפעל ע"ש אלי הורביץ הוענק לראשונה פרס טבע למצוינות על שמו של יו"ר ומנכ"ל טבע המנוח לשתי עמותות – עמותת אתגרים ועמותת אלנוהוד​

בטקס שנערך במפעל הטבליות ע"ש אלי הורביץ בירושלים, השתתפו רעייתו של הורביץ דליה ובני משפחתו,  שר התמ"ת שלום שמחון, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מנכ"ל ונשיא טבע שלמה ינאי ובכירי הנהלת טבע. ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס שלחו ברכה מצולמת.
 
בערב שכותרתו "מצוין מטבעו" והוקדש כולו לכבודו של אלי הורביץ ופועלו לאורך השנים העניקה חברת טבע בפעם הראשונה את 'פרס טבע למצוינות' ע"ש אלי הורביץ, מייסד טבע. הפרס בסכום כולל של 750,000 ₪ יזמה טבע מתוך ההכרה בחשיבות קיומו ומימושו של ערך המצוינות בכל תחום בחיים ובאופן שבו פועלת 'טבע' במדינת ישראל.
 
"היום כשהכלכלה גלובלית והמדע אינדיבידואלי, רוב הגילויים באים מאנשים בודדים, אנשים אמיצים המערערים על הקיים ומעטים מעמנו מצוידים בסבלנות הדרושה כדי ליצור דברים בעלי מעוף ובעלי משמעות" אמר נשיא המדינה שמעון פרס "אלי חשב במושגי זמן של עשרות שנים, הקיבוצניק מתל-קציר עשה מעשה שאיש לא עשה והקים את החברה הגדולה בישראל, בעלת קנה מידה עולמי".
 
פרס טבע למצוינות יועד השנה למצטיינים בתחומי החינוך ובאמצעותו מבקשת חברת טבע לעודד ולקדם את מי שכבר פועל ברוח ערך המצוינות, ופעילותו  משפיעה משמעותית על החברה והמדינה. הזוכים בפרס נבחרו על ידי ועדת שיפוט הכוללת מומחים שונים מעולם האקדמיה"
 
"אלי הורביץ היה מנהיג ומורה דרך לכולנו. דרכו המשלבת ציונות, אנושיות, חזון, מקוריות ומחשבה ארוכת טווח הובילה תמיד למצוינות ולהישגים"  אמר נשיא ומנכ"ל טבע, שלמה ינאי. "בהענקת פרס למצוינות על שם אלי אנו מוקירים את מורשתו של אלי לטבע ומעלים על נס את ערך המצוינות לעתידה של החברה בישראל".
 
עמותת אתגרים - נוסדה על קבוצת נכי צה"ל ואנשי שיקום על מנת לאפשר לילדים, בני נוער ובוגרים בעלי צרכים ייחודיים למצות את הפוטנציאל האישי הגלום בהם, להרחיב יכולותיהם, ולשלבם בקהילה באמצעות פעילות אתגרית.
אלנוהוד- העמותה לקידום השכלת נשים בדואיות בנגב, פועלת לקידום סיכוייהן של נערות ונשים מן המגזר הבדואי להשכלה גבוהה תוך תמיכה צמודה כלכלית, חברתית ואישית. העמותה קמה על רקע מצב החינוך בחברה הבדואית ואחוז נשירה גבוה ביותר בעיקר בכיתות יא' יב'. בנוסף העמותה פועלת לשינוי תפיסות ההכרה של החברה הבדואית להכרה בזכות להשכלה גבוהה לנשים
 
באירוע הוענקו זו השנה ה- 20 גם פרס ע"ש מייסדי טבע לשנת 2011 - בשיתוף האקדמיה הלאומית למדעים.

שני המדענים שזכו בפרס על פריצת דרך בתחום חקר המחלות הנדירות בפרסים בגובה 200,000 ₪ כל אחד הם פרופ' קרן אברהם מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ופרופ' אלי שפרכר מהמרכז הרפואי תל אביב ובית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. שני הזוכים נמצאו ראויים בְּמִידה שָווה לִפְרס טבע בשנה זו וּלְפִיכך התחלק הפרס בין השניים.
 
פרופ' קרן אברהם נמנית עם החוקרים הבולטים בעולם בתחום ליקויי שמיעה תורשתיים, מתוך כ-200 הגנים המעורבים בתסמונות אלה, פרופ' אברהם זיהתה או הייתה מעורבת בזיהויים של 22 מתוך 61 גנים שכבר נתגלו.
 
הזוכה השני, פרופ' שפרכר מתמקד במחקר במחלות עור תורשתיות ולזכותו כמה מהגילויים החשובים ביותר בתחום זה  ובזיהוי הפוטנציאל הנרחב לזיהוי גנים רבי חשיבות בעזרת חקירת הבסיס הגנטי שלהם.

מחקריו הביאו עד עתה לזיהוי הבסיס המולקולרי של 90 מחלות תורשתיות נדירות הנוגעות בבריאות העור או השיער.
 

ארבעה מדענים נוספים בתחום חקר המחלות הנדירות זכו במענקי מחקר, בשיתוף הקרן הלאומית למדע בגובה 65,000 ₪ כל אחד:

  • במענק מחקר ע"ש נחמן סלומון  זכתה פרופ' אפרת לוי להד מהמרכז הרפואי שערי צדק בירושלים.
  • מענק המחקר ע"ש יצחק אשר אלשטיין ניתן ל פרופ' סטפן יונג ממכון ויצמן למדע.
  • מענק המחקר ע"ש משה שמיר  ניתן לפרופ' הרמן וולוסקר מהטכניון.
  • מענק המחקר ע"ש  ד"ר גינטר פרידלנדר זכה ד"ר אלון חן ממכון ויצמן למדע.