Iris Grossman

ד"ר איריס גרוסמן מחטיבת המחקר והפיתוח הגלובלי נבחרה ע"י מגזין גלובס כאחת מ-40 הצעירים המבטיחים בישראל לשנת 2013 עד גיל 40

מגזין גלובס, המגזין הפיננסי המוביל בישראל, בחר בד"ר איריס גרוסמן מטבע, אחראית הרפואה המותאמת אישית והפרמקוגנומיקה בחטיבת מחקר ופיתוח גלובלי, כאחת מ-40 אנשי המקצוע המבטיחים במדינה שטרם חצו את גיל 40, בפרויקט "40 עד 40" של מגזין G שפורסם לאחרונה.


פרויקט "40 עד 40", המתפרסם זו השנה השמינית ברציפות, מציג את רשימת 40 אנשי המקצוע הצעירים והמבטיחים של עולם העסקים בישראל, שמצטיינים בתפקידם וחובקים רזומה ביצועי מרשים.


"אני נרגשת ואסירת תודה על הכבוד שבו זכיתי", כך הגיבה ד"ר גרוסמן על בחירתה לרשימה היוקרתית. "כל הילדות שלי חשבתי שאהיה רופאה", סיפרה איריס בראיון לגלובס, "אבל עם החשיפה שלי בדוקטורט לתחום הפרמקוגנומיקה, הבנתי שכאן אני יכולה למנף את יכולות המחקר שלי ולגעת בחיים של מיליוני חולים ובאמת לשפר את מצבם".​

רפואה מותאמת אישית ופרמקוגנומיקה בטבע

איריס הצטרפה לטבע לפני כחצי שנה, על מנת להקים ולנהל בחברה יחידה חדשה, שעוסקת באחד התחומים המרתקים והאקטואליים ביותר במדעי הרפואה – רפואה מותאמת אישית ופרמקוגנומיקה. בימים אלה היא עוסקת בהקמה של היחידה לרפואה מותאמת אישית ופרמקוגנומיקה (- PMP Personalized Medicine & Pharmacogenomics) בטבע, ולמרות שמדובר ביחידה קטנה, יש לה חשיבות רבה מבחינה גלובלית ואסטרטגית.


מה שמייחד את היחידה החדשה הוא ההתמחות המדעית בהיבטים שונים של אפיון הפעילות של תרופות ודרכי השפעתן על פלחים ספציפיים באוכלוסיית המטופלים. מעורבותה של היחידה באה לידי ביטוי בכל שלבי המחקר והפיתוח של המוצרים הייחודיים של טבע, כמו גם במיצובם המחודש של מוצרים משווקים וגנריים. בהסתכלות קדימה, איריס מאמינה כי האסטרטגיה של יחידתה מאוד ברורה וכי יחידת ה-PMP תמלא תפקיד חיוני ביותר ויותר פרויקטים של מחקר ופיתוח.


מהי פרמקוגנומיקה?

פרמקוגנומיקה היא תחום מחקר המשלב בין הפרמקולוגיה הקלאסית והגנטיקה המולקולרית, ומשמש כבסיס לפיתוח רפואה מותאמת אישית. כפי שהסבירה איריס בראיון לגלובס, "כיום אנחנו מסוגלים להבין את התהליכים הביולוגיים שמובילים לתחלואה, ואת אלה שמובילים לאופן התגובה לתרופה, באופן הרבה יותר מדויק מאשר בעבר. אנחנו חוקרים את הפרמטרים הביולוגיים הרלוונטיים ומתאימים אותם לתוצאות של הטיפול בתרופות שאנחנו מפתחים. המטרה היא למקסם את יעילות התרופות ולהביא למינימום את תופעות הלוואי. אנחנו גם משתמשים במדדים האלה כדי להבין טוב יותר את האופן שבו התרופה עובדת כדי שנוכל להגדיר טוב יותר את האוכלוסייה שתקבל אותה".


איריס נבחרה במיוחד לתפקיד החשוב שהיא ממלאת בטבע ע"י ד"ר מייקל היידן, נשיא מחקר ופיתוח גלובלי ומדען ראשי בטבע. הבחירה התבססה על מומחיותה בתחום הפרמקוגנומיקה, והמוניטין אותו רכשה כדמות מובילה בתחום הרפואה המותאמת אישית ויישומה בפיתוח תרופות חדשניות. "מדובר בכבוד גדול הן לאיריס והן לחברת טבע", אמר ד"ר היידן. "אני גאה בהישגים של איריס ואני גאה שהיא חלק מצוות כשרוני ומסור מאוד של אנשי מחקר ופיתוח כאן בטבע. הודות לאנשים כמו איריס שמהווים חלק מהצוות שלנו, המשימה שהצבנו לעצמנו – שיפור איכות החיים של מיליוני המטופלים שלנו ברחבי העולם – הופכת לקצת יותר קלה", המשיך ד"ר היידן.


לד"ר גרוסמן תואר דוקטור (Ph.D.) במדעי הרפואה, מטעם היחידה לנוירואימונולוגיה ולטרשת נפוצה, הפקולטה לרפואה בטכניון, בשיתוף עם המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע. התיזה שלה עסקה באנליזה גנטית של חולי טרשת נפוצה על-פי דפוסי התגובה שלהם לגלטירמר אצטט (קופקסון®) כאמצעי לפיתוח מודל פרמקוגנטי לרפואה מותאמת אישית, פרויקט שבוצע בשיתוף פעולה עם חברת טבע. איריס המשיכה את מחקרה האקדמי באוניברסיטת דיוק בצפון קרולינה כפוסט-דוקטורנטית במרכז לגנטיקה של אוכלוסיות ולפרמקוגנומיקה, שהוא אחד מהמרכזים המובילים בעולם בתחום הפרמקוגנומיקה.


בדומה להצטיינותה בתחום האקדמי, איריס המשיכה וצברה מוניטין מעולה גם בתעשיית הפארמה. היא ניהלה מחקרים חשובים בתחום הרפואה המותאמת אישית עבור כמה מהשמות הבולטים ביותר בתעשייה, שעסקו בתחומים טיפוליים שונים לאורך כל שלבי הפיתוח של התרופות. בהמשך, איריס הקימה את ישראג'ין בע"מ, חברת ייעוץ למחקר קליני פרמקוגנטי וניהול ניסויים קליניים, ושימשה כמנכ"לית ונשיאה שלה, לפני שהחלה לעבוד בתפקידה החדש והמרתק בטבע.


מה המפתח להצלחה?

תחומי העניין של איריס, הן במחקר אקדמי והן בחיים המקצועיים, מתמקדים ברפואה יישומית, מתוך מטרה לשפר את בריאות האוכלוסייה, לקדם יעילות קלינית ולהשביח את איכות חייהם של מטופלים. "אני נהנית לתת את כל כולי לפרויקטים ולראות דברים מצליחים. אם המחקר אינו מתנהל באופן המיטבי, אני רואה את זה כאתגר אישי".​