תרומת טבע לכלכלה בישראל

טבע ישמה את מטרות חוק עידוד השקעות הון במלואן, הגדילה וחיזקה את כושר הייצור של ישראל, היקף היצוא של ישראל, התעסוקה בישראל ובכלל זה בפריפריה, את תעשיית הביוטכנולוגיה והמחקר המדעי בישראל.

טבע היא חברה גלובלית שבסיסה בישראל, הנמנית עם 10 החברות הפרמצבטיות המובילות בעולם. טבע מתמחה בייצור תרופות גנריות וייחודיות כמו גם בייצור חומרים פעילים לתעשייה הפרמצבטית. לטבע אתרי ייצור, מחקר, שיווק והפצה בישראל, בצפון ובמרכז אמריקה ובאירופה. טבע רותמת יצירתיות מדעית, כושר ייצור ומערכי שיווק והפצה, כדי  להציע מנעד רחב של תרופות מקור, תרופות גנריות ותרופות ללא מרשם למטופלים בכל ברחבי העולם.

כחברת התרופות הגדולה והמובילה בישראל, טבע מציעה לשוק המקומי מגוון רחב של תרופות במרבית הקטגוריות של הטיפול התרופתי. עם לקוחותיה בארץ נמנים בתי החולים, רשתות הפארם, בתי מרקחת ומוסדות בריאות. החברה מציעה ללקוחותיה בישראל הן תרופות מקוריות והן תרופות גנריות.

בתהליך הצמיחה הגלובאלית טבע מתרחבת בשני מישורים: במישור המיזוגים והרכישות ובמישור הצמיחה הפנימית - דהיינו -  פיתוח עצמאי של מוצרים ושווקים חדשים. שני מישורים אלה תורמים ישירות להרחבת פעילותה של טבע בישראל; עם המיזוגים והרכישות וכתוצאה מהן, הגדילה טבע  את מספר עובדיה בישראל, את היקפי הייצוא ואת פעילות המחקר והפיתוח שלה ובכך ממשיכה לצמוח ולשמור על היקפי מכירותיה ורווחיותה בענף הפארמה. מקרה מוביל שמייצג את הצמיחה הפנימית על ידי פיתוח מוצרים עצמאי של טבע הוא פיתוח תרופת הקופקסון למחלת הטרשת הנפוצה, כאשר הן המחקר והפיתוח והן ייצור התרופה מרכזם בישראל.
 
נוסף על העסקת עובדים והגדלת הייצוא וההשקעות ההוניות, העובדה שהמטה הגלובאלי של  החברה נמצא בישראל מביא  לגידול בפעילותה במעגלים רבים בכלכלה הישראלית, כגון העסקת קבלני משנה, שיפור איכות החיים הפריפריאלית, שיפור המוניטין של כלכלת ישראל ופעילות חברתית ומעורבות מהותית בחיי החברה והקהילה.
 
טבע רואה עצמה כמחויבת לחברה הישראלית. אנו מכירים במחויבותנו כאחת מהחברות הגדולות בארץ וממשיכים להשקיע בתמיכה בקהילה, באזרחים, ובחולים ברחבי ישראל. טבע בנויה על עקרונות המחויבות החברתית ואנו גאים להסביר בעולם כיצד האחריות התאגידית שלנו מבוססת על המורשת הישראלית שלנו. כחלק מגישה זו, טבע תומכת בפעילויות רבות בישראל ומשקיעה בהן משאבים כספיים ניכרים.
 
יתר על כן, טבע מעודדת את המחקר במוסדות החינוך הגבוה, ומסייעת בשמירת "המוחות" בישראל.
רק לאחרונה השיקה טבע רשת לאומית למצוינות (NNE) במסגרת תכנית ייחודית לתמיכה בחקר מדעי המוח בישראל. מטרתה של הרשת לעודד פיתוח תרופות חדשות לטיפול במחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות. הרשת תקדם שיתופי פעולה בין גופי מחקר, טובי המומחים הישראליים  וקשת רחבה של מרכזים רפואיים בישראל. 

הרחבת הפעילות בישראל במהלך השנים 2004 - 2010

   • ייצוא: ייצוא מוצרי טבע בישראל עלה בכ-263% בין השנים 2004-2010, מכ- 6 מיליארד שקלים
    לכ- 22 מיליארד שקלים.

   • מספר עובדים: טבע מעסיקה היום מעל ל- 7,000 עובדים בישראל, עלייה של כ-76% במהלך השנים 2004-2010.

   • כמויות מיוצרות בתחום ייצור חומרי הגלם והטבליות: שיעור ייצור הטבליות וחומרי הגלם עלה
    בכ- 115% במהלך השנים 2005-2010.
   • שטחי הפעילות של החברה: הגידול בשטחי הייצור בישראל עלה ב -114% במהלך השנים 2005-2010 וכולל הקמת מרכז לוגיסטי בשוהם בשנת 2010 וגידול בשטחי הפעילות ברמת חובב, בירושלים ובכפר סבא.

   •  השקעות הוניות: טבע בישראל השקיעה השקעה שנתית ממוצעת של כ- 840 מיליון שקלים במהלך השנים 2005-2010. עיקר ההשקעות במכונות וציוד יועדו להרחבת המפעלים הקיימים טבע טק ומפעל כ"ס ולהקמת מפעל חדש בירושלים.

   • הוצאות מחקר ופיתוח: הוצאות המו"פ הממוצעות של טבע בישראל עלו בשיעור של כ- 128% במהלך השנים 2004-2010 ועמדו על כ- 1.4 מיליארד שקלים וכ- 2 מיליארד שקלים בשנת 2010. טבע בנוסף תורמת מדי שנה תרומה אקדמית ישירה ועקיפה באמצעות הענקת מלגות, פרסים, תרומות ישירות למחלקות, תשלומי תמלוגים ושיתופי פעולה בהיקפים ניכרים.

   • העתקת קווי ייצור לישראל: במהלך השנים העתיקה טבע כ- 30 קווי ייצור לישראל. מחזור מכירותיהם הכולל של קווי הייצור המועתקים הסתכם בכ- 2.7 מיליארד שקלים.

   • הרחבת הבסיס הטכנולוגי בישראל: במסגרת זו, טבע מיישמת טכנולוגיות חדשות לייעול הייצור בישראל.