20 נוב 2018

3 אתגרים עליהם התגברתי עם אסתמה

אנשים רבים שואלים אותי, "אילו דברים את לא יכולה לעשות בגלל האסתמה שלך?" האמת היא שאני בעצם מרגישה שעשיתי יותר דברים מאתגרים מאז שאני חיה עם אסתמה מאשר שעשיתי לפני האבחנה. תקראו לזה איך שתרצו, אבל לפעמים אני לוקחת על עצמי אתגר למרות או אפילו בגלל האסתמה שלי - אני מסרבת להיות מוגבלת רק בגלל שיש לי מחלת ריאות כרונית.

3 אתגרים עליהם התגברתי עם אסתמה

RESP-US-NP-00065 מאי 2018 | 20 נוב 2018 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

הנה שלושה אתגרים עליהם התגברתי בחיים עם האסתמה.

אתגר ראשון: פעילות גופנית עם אסתמה


בתוך שנה מאבחנת האסתמה שלי, מצאתי את עצמי בשיעור מחול. בבית הספר התיכון שלי היה שיעור מחול שהעניק נקודות זכות, ורציתי לעזוב את שיעור המשפטים שהיה לי בשיעור הראשון.

אולי זה מפתיע שהייתי מוכנה להצטרף לשיעור שכרוך בכל כך הרבה פעילות גופנית. אחרי הכל, בסמסטר הקודם התקשיתי לעבור את שיעור ההתעמלות של כיתה י"ב, כשהאסתמה שלי לא הייתה מטופלת היטב ולא מאוזנת. ואז הצטרפתי מרצוני החופשי לשיעור מחול. מדוע?

כי יכולתי לעשות את זה. האסתמה שלי כבר הייתה מאוזנת טוב יותר. וכי בשלב זה כבר הכרתי אנשים עם אסתמה שדחפו אותי לכיוון הנכון. הם עודדו אותי לשפר את מצבי ולא לתת לאסתמה להכתיב את הבחירות שלי.

גם עזר לי שהמורה למחול קיבלה בהבנה את האסתמה שלי, את העדר הקואורדינציה שלי ואת המפרקים מוגבלי התנועה שלי. היא הייתה סבלנית כשהייתי צריכה לשבת בצד בשיעור והיא עודדה אותי לעשות מה שאני יכולה. איכשהו סיימתי את הקורס בציון 90 - ואני מאמינה שזה בבירור היה עבור המאמץ וההתמדה ולא בגלל שאני באמת טובה במחול.

הבחירה שלי להצטרף לשיעור המחול הזה עזרה לי להתעניין יותר בפעילות גופנית ובבריאות. העניין שלי בכך הוביל אותי בסופו של דבר ללמוד את תורת התנועה ובריאות יישומית באוניברסיטה. רציתי ללמוד ולהבין עוד על פעילות גופנית ומחלות כרוניות.

דפוסי הפעילות הגופנית שלי עדיין עולים ויורדים. אבל אני לא אתן לאסתמה לעכב אותי. אסתמה היא אחת הסיבות הרבות לכך שאני מנסה לזוז יותר - לא הסיבה שאני לא זזה.

אתגר שני: לטייל עם אסתמה


טיולים עם אסתמה מציבים מספר אתגרים: טריגרים בלתי צפויים, אוויר מטוסים ממוחזר, חיידקים במטוס ותיק מלא תרופות. אבל למרות המכשולים האלה אני אוהבת לטייל ולא נותנת לאסתמה לעצור בעדי.


היה זה זמן מה אחרי שאובחנתי עם אסתמה כשנדבקתי ב"חיידק הטיולים". בעשור האחרון השלמתי 80 מקטעי טיסה - כשסופרים כל טיסה בפני עצמה. הטיסה ה-81 שלי תתקיים כמה ימים לאחר יום השנה העשירי לאבחנת האסתמה שלי.


(זאת אומרת, אם ספרתי נכון, ולא פרחו מזיכרוני כמה טיסות נוספות).


המקום הכי רחוק אליו הגעתי מהמקום בו אני גרה היה ציריך, שווייץ. לא עשיתי שום דבר פרוע מדי או במקום מרוחק מדי, אבל בכל מקום יש עדיין טריגרים לאסתמה ונסיבות בלתי צפויות. לדוגמה, בטיול הראשון שלי לקליפורניה חוויתי החמרה חמורה של האסתמה ונאלצתי לקבל טיפול תרופתי נוסף. אחרי זה ידעתי שאוכל להתמודד פחות או יותר עם כל מה שאתקל בו במהלך הטיולים. הרבה מהנסיעות שלי היו גם קשורות לאסתמה, כמו להרצות באירועים ובכנסים על אסתמה. כך שבמובן מסוים, אני מניחה שעליי להודות לאסתמה על הרבה מהרפתקאותיי.

אתגר שלישי: כתיבה עם אסתמה


כתיבה, כפעילות, היא לא בדיוק מעוררת-אסתמה. (המילה הגדולה לזה היא אסתמוגנית, שזה מגניב). אבל אם הייתם אומרים לי לפני עשור שאני הולכת לשתף את הסיפור שלי על אסתמה ברשת או שאטוס לכנסים הודות לבלוג שלי, לא הייתי מאמינה לכם. לא יכולתי לשער שאבחנת האסתמה שלי תוביל להרפתקאה המדהימה הזאת שהתחילה בגלל שהחלטתי לצעוק בשקט את הסיפור עם הקשות על המקלדת לתוך הריק שהוא האינטרנט.

תמיד אהבתי לכתוב, והאסתמה סיפקה לי המון סיפורים לספר. איכשהו הייתי ברת מזל והסיפורים האלה הפכו להיות העבודה שלי. לא כל הסיפורים שלי שמחים. יש הרבה תסכול שכרוך בחיים עם אסתמה. אבל אני כל כך אסירת תודה שאני יכולה לכתוב, לשתף את הסיפורים שלי וגם לעזור לאחרים. האמת היא שמעולם לא באמת האמנתי שאוכל להיות כותבת. ובכן, נראה שהאסתמה שינתה את זה!

הפואנטה


במהלך שני העשורים האחרונים, חלה ירידה בסטיגמות על אסתמה ובתפיסה של המגבלות שהיא מחייבת. כל דור לומד יותר והופך למשכיל יותר. ילדים צריכים לדעת שהם עדיין יכולים לעשות דברים עם אסתמה - לפעמים פשוט צריך לשנות את האופן בו עושים פעילות כלשהי. אולי מפני שאובחנתי כשהייתי בת 16 או אולי זהו תוצר לוואי של החינוך שלי, אבל אף פעם לא הרגשתי שאסתמה הגבילה את הבחירות שלי בחיים. במקום זה, היה בי דחף לקחת את האסתמה איתי להרפתקה.


כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

סיפורים נוספים באותו הנושא

 

icon-blue-folder

למעבר לכל הכתבות והמאמרים