בית המשפט פסק לטובת טבע בעניין פטנט הקופקסון®

בית המשפט לערעורים באנגליה פסק לטובת טבע במסגרת ההליכים המשפטיים בעניין פטנט הקופקסון® ואישר את תוקף הפטנט עד מאי 2015

29 יול 2013 | זמן קריאה ממוצע: 2 דקות

  • בית המשפט אישר החלטה קודמת של בית המשפט הגבוה של אנגליה אשר קבעו שתביעות פטנט מספר 762,888 הינן תקפות
  • ההחלטה דחתה את בקשתה של גנריקס אנגליה בע"מ למתן סעד הצהרתי של אי-הפרה עבור גרסה גנרית לכאורה

ירושלים, 29 ביולי, 2013 - טבע הודיעה היום כי בית המשפט לערעורים של אנגליה ווילס פסק לטובתה, ואישר את תוקף תביעות פטנט מספר 762,888 הנוגעות לקופקסון® (זריקת גלטרמר אצטט) בעקבות ערעור אשר הוגש ע"י חברת גנריקס אנגליה, חברה בת של מיילן מעבדות בע"מ.


גנריקס פנתה לבית המשפט בבקשה לשלול את תוקף הפטנט וליתן הצהרת אי-הפרה עבור הגרסה הגנרית לכאורה של קופקסון®. הן בית המשפט הגבוה והן ערכאת הערעור אישרו את תוקף הפטנט ודחו את הבקשה למתן הצהרת אי-הפרה. הפטנט כעת לא יפוג עד מאי 2015.


נשיא ומנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, בירך על ההחלטה: "החלטה זו המאשרת את תוקף הפטנט מחזקת את בלעדיותה של טבע על הקופקסון® בבריטניה לפחות עד לתום תקופת הפטנט. אלפי מטופלים בבריטניה ובמקומות אחרים תלויים בקופקסון® לסייע בהקלה מטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית ואנחנו מרוצים שבית המשפט לערעורים באנגליה אישר את תוקף הפטנט עד לתום תקפותו ב-2015."


כל גרסה גנרית פוטנציאלית לקופקסון® תחוייב באישור לשיווק מהרשות הרגולטורית לתרופות ומוצרי בריאות (MHRA) לפני שהיא תוכל להיות מסחרית.


בהינתן מורכבות הקופקסון®, טבע מאמינה כי הבדלים בלתי צפויים בין מוצרים גנריים מוצעים לבין הקופקסון® עלולים להוביל לפגמים אימונוגנטיים במטופלים. חוסר היכולת לאפיין באופן מלא את המרכיבים הפעילים של המוצר הוביל מומחים רבים להניח כי הדרך היחידה להבטיח את בטיחות, יעילות והאימונוגנטיקה של כל גרסה גנרית לקופקסון® תהיה דרך ניסויים קליניים מלאים הכוללים בקרת פלצבו, אשר יכללו נקודות קצה מדידות (כגון קצב ההתקפים) בחולי טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית.


אודות טבע

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (NYSE: TEVA) היא חברת תרופות גלובלית המחויבת לפיתוח ולשיווק תרופות באיכות גבוהה בהישג יד בכל מקום בעולם. החברה, שבסיסה בישראל, עוסקת ביצור תרופות גנריות, תרופות ייחודיות וממותגות ובייצור חומרי גלם פעילים לתעשייה הפרמצבטית.


טבע מובילה את שוק התרופות הגנריות העולמי, עם נוכחות ביותר מ-60 מדינות ועם סל תרופות של למעלה מ- 1,000 מולקולות הנמכר ביותר מ-120 שווקים. התרופות הייחודיות והממותגות של החברה מתמקדות בתחומי מערכת העצבים המרכזית, האונקולוגיה, הכאב, הנשימה ובריאות האישה, כמו גם בתחום התרופות הביולוגיות. טבע מעסיקה כיום כ- 46,000 איש. מכירות החברה הסתכמו בשנת 2012 ב- 20.3 מיליארד דולר.

כתבות נוספות בנושא