1 ינו 2018

יום האישה הבינלאומי 2018: לעבוד קשה – זה בד.נ.א שלי

ראיון אישי עם איריס בק-קודנר

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 4 דקות

גלוריה סטיינהאם, הסופרת והאקטיביסטית האמריקאית, אמרה פעם: "מאבקן של הנשים לשוויון אינו נזקף לזכותה של אף פמיניסטית יחידה או ארגון, אלא למאמציהם המשותפים של כל מי שזכויות האדם יקרות לליבו."

טבע שואפת להיות מקום עבודה שוויוני מבחינה מגדרית, כאשר נשים מייצגות 47%  מעובדי החברה ו-49% ממנהליה ברחבי החברה בעולם.

היעד שלקחנו על עצמנו להבטיח שנשים מיוצגות בכל דרגי הארגון, ממוקם גבוה בסדרי העדיפויות שלנו ומהווה עבורנו אתגר ותהליך מתמשך.

3 מ-11 (27%) חברי הדירקטוריון של טבע  הן נשים, זוהי עלייה ניכרת משנת 2015, אז כיהנה רק אישה אחת בדירקטוריון.

על רקע זה עניין אותנו לשמוע מפיה של  איריס בק קודנר, חברת הנהלת החברה הגלובלית, על ההישגים והאתגרים העומדים בפניהן של נשים.

בעבודה, אני לא תופסת את עצמי כ"אשה"

אני פועלת כאשת מקצוע . התפיסה הסטריאוטיפית לגבי האופן בו "אישה" אמורה להתנהג, בהחלט נוכחת בסביבת העבודה. עבורי היא לא רלבנטית. אני יכולה להעיד שאני לא נותנת לעצמי שום הנחות רק משום שאני אישה. הדרך היחידה לפעול במרחב העסקי היא שיתייחסו אליך כאל מקצוען/מקצוענית, ללא שום קשר למגדר שלך.

 

כאשה, ברוב תפקידי הניהול תמצאי את עצמך לבד

אם את אישה בתפקיד ניהול בכיר, את בעצם די בודדה, את לא שייכת ל"מועדון הגברים". הם פשוט לא מזמינים אותך להצטרף. ומכיוון ש"מועדון הנשים" לא ממש קיים, את צריכה למצוא ולפתח בעצמך את מערך התמיכה שלך כדי להתמודד עם תחושת הבדידות,. לפתח יחסים של אחד על אחד, ולא כחלק מ"מועדון הגברים".

 

 

יש בטבע תחומים, כגון מחקר ופיתוח, שכבר נהנים מאיזון מגדרי

נשים מחזיקות  במשרות בכירות בתחומי המחקר והפיתוח, הרבה תודות לגמישות בתחום, בכל הנוגע לאיזון בין עבודה ובית.

 

במקרים רבים, הייתי חייבת לגלות אסטרטיביות

אפילו לוותר על כללי הנימוס ולהיות קשוחה, במקום שבו רציתי להיות בטוחה שאני לא מתפשרת על דעתי או על עמדתי. לעיתים, כדי להיות יעילה, את חייבת להיות החלטית, בלתי מתפשרת, קצרה ולעניין. ההתנהגויות הללו, שנחשבות מקובלות לגמרי אצל גברים, מקושרות לתוקפנות כשהן באות מנשים.

 

לעבוד קשה – זה בד.נ.א שלי

יש לי סיבולת ל"ריצות ארוכות". אני לא מאמינה בספרינטים כדי לשנות ולהשפיע. מאז ומתמיד נהגתי להציב לעצמי יעדים. תמיד יש לי מטרה שאני רוצה להשיג וברגע שהשגתי אותה חשוב לי לעלות שלב לדרגה הבאה. להתפתח..

אני אוהבת להיות תמיד מעודכנת במה שקורה מחוץ לארגון ולבחון את הסביבה העסקית שלנו. זה מסייע לי לגבש את היעדים הבאים עבורי ועבור עמיתי לעבודה.

עם הזמן פיתחתי עמידות

כשאני מסתכלת אחורה, לעבר, אני פשוט לא מאמינה איך הצלחתי להשיג את מה שהשגתי.

יש לי היום יכולת לדבוק בתוכניות שלי ולדלג מעל משוכות. לא לוותר, אלא למצוא פתרונות יצירתיים וחדשים.

 

אל תהיי ארוגנטית, אבל מצאי את קולך שלך

מה שחשוב לי זה ליצור עבור אנשי הצוות שלי סביבת עבודה המאפשרת להם לתרום ולהביא לשולחן העבודה את יכולותיהם, את שאיפותיהם ואת התשוקה שלהם. ההגדרה של מנהיגות היתה בעבר שונה לחלוטין. אני יכולה לדבר בשם עצמי: כאשה, אני מאמינה בכל ליבי בעבודת צוות ובשיתוף פעולה. זה מאפשר לנו לסמוך זה על תרומתו של זה.

 

נשים שואפות לגדל משפחה נהדרת, בנוסף לתפקיד מעניין

מה שלמדתי הוא שלאורך זמן, זה בר השגה, לא שזה קל...כל פעם חלק אחר מחיי תופס יותר מקום וצורך יותר אנרגיות ומשאבים, אבל אני מודעת ומאזנת בין כל העולמות החשובים לי.

בשיחות שלי עם עצמי, אני גאה שהגעתי לדרגת ניהול בכירה, ואני ממשת את האמהות שלי כאמא ל-4 ילדים מדהימים.

 

אני צריכה את הזמן שלי להרהר

זמן לקרוא, לחלום ולהיות עם המשפחה שלי. אם אני לא עושה את כל הדברים הללו, אני לא שלמה. עבורי זה מאוד מתגמל.

 

התפקיד שלי הוא חלק חשוב בהגשמה העצמית שלי

יש בי רצון להיות רלבנטית ולהשפיע – לעשות דברים בעלי משמעות.

 

אני חושבת שהמדיה החברתית יוצרת היום רגע יוצא דופן של שינוי

זה לא קשור לגברים ונשים, זה רלבנטי לכולנו. זה לא קשור למאבק בין המינים, זה קשור למאבק כנגד יכולתה של קבוצה קטנה של "גברים טורפים" להפריע לאנשים אחרים לבצע את עבודתם.

אני לא מדברת על חברת טבע. אני מדברת על קמפיין #metoo במובן הרחב. נשים התחילו לדבר בפומבי ולפרסם בגלוי את אלה שפגעו בהן, וכך לעקוף את "שומרי הסף" שנהגו לקבור את הסיפורים שלהן.

 

כנשים, הגענו להישגים משמעותיים

היום נשים נמצאות בעמדות כוח מגוונות­– בתאגידים, בעיתונות, ממש כמו בהוליווד. נשים כבר לא צריכות להשלים עם "מועדון הגברים". אני בטוחה שמכאן לא נלך אחורה. סביבת העבודה שונה לחלוטין מזו שהייתה לפני 20 שנה, כשהתחלתי את הקריירה שלי. זה בוודאי לא סופה של התופעה, אבל אני בהחלט חושבת שזהו רגע של שינוי עבור כולנו. צעד גדול קדימה.

 

קריירה היא לא התפתחות לינארית

אני חושבת שעיקרה הוא הניסיון שלך להרחיב את הכישורים והיכולות שאת מצמיחה ומפתחת בכל תפקיד ותפקיד. הרחבת הידע שלך והמאמץ להיות טובה מהממוצע. לבחור את התחום שבו תרצי לעבוד. להבטיח שאת יוצרת את הייחודיות שלך ובוחרת בתחומים הקרובים ללבך, בהם את יכולה לחולל שינוי משמעותי. לעשות מה שאת אוהבת. ללכת בעקבות החוזקות שלך.

 

הורי עלו ארצה בשנות השישים

האתגר היה להשתלב בחברה הישראלית, והדרך לעשות זאת הייתה להבטיח שיש לך השכלה. להיות חלק מהחברה ולהצטיין: מצד אחד להשתלב ומצד שני להתבלט.

 

יש לי בת קטנה, ואני מסתכלת עליה ועל העולם שאליו היא גודלת

אני באמת מקווה שהיא תבחר לעשות משהו שבאמת ימלא אותה ושיגרום לה אושר בכך שהוא יאפשר לה להגשים את עצמה.

 

אני אופטימית ביחס לעתיד

אני חושבת שבמידה מסוימת יהיה קל יותר לדור הבא של נשים בעולם המערבי, כפי שלי היה קל יותר מאשר לאימי. אני גאה בכך שהגעתי להיות מנהלת בכירה באחת מחברות הפרמצבטיקה המובילות.

אלה הם ימים קשים בטבע, אבל אני רואה את עצמי מחויבת לעשות את כל שביכולתי כדי להבטיח שנמצא את הנתיב קדימה.

כתבות נוספות בנושא

icon-blue-folder

למעבר לכל הכתבות והמאמרים