​טבע מקימה בישראל רשת לאומית למצוינות (NNE) בחקר מדעי המוח, הנוירולוגיה והפסיכיאטריה​​

את היוזמה הראשונה מסוגה בישראל, אשר תקדם שיתופי פעולה בין גופי מחקר בישראל, יוביל פרופ' מייקל היידן, נשיא חטיבת המחקר והפיתוח הגלובלי והמדען הראשי של טבע

10 דצמ 2012 | זמן קריאה ממוצע: 2 דקות

טבע מודיעה על הקמת רשת לאומית למצוינות שמטרתה לקדם את המחקר בתחומי מדעי המוח, הנוירולוגיה והפסיכיאטריה בישראל. הרשת, שתיקראNational Network of Excellence in Neuroscience , (NNE), תייצר מסגרת לפעילות משותפת של טובי המומחים בתחום הנוירולוגיה, הפסיכיאטריה ומדעי המוח, מקשת רחבה של מוסדות אקדמיה ומרכזים רפואיים בישראל. טבע תשקיע ברשת עד 15 מיליון דולר במשך 5 שנים, והיא תחל פעילותה במהלך 2013.
 
"מדעי המוח הוא תחום בו טבע מתמקדת מבחינה אסטרטגית. יש לנו מחויבות ארוכת טווח לפתח תרופות שיענו על צרכי החולים בתחום זה," אמר פרופ' מייקל היידן, נשיא חטיבת המחקר והפיתוח הגלובלי והמדען הראשי של טבע. "זוהי זכות גדולה עבור טבע להשפיע באופן מהותי על מחקר מדעי המוח בישראל. בכוונתנו לכונן מסגרת יעילה שתעודד שיתופי פעולה במחקר בין מדענים מוכשרים ותספק להם את המשאבים הנדרשים לכך. היוזמה של טבע נועדה להגדיל את היקף מאמצי המחקר להבנת מחלות אלה והדרך לשנות את מסלולן. התקדמות כזו בחקר מדעי המוח תאפשר להציל חיים ולשפר את איכות חייהם של חולים רבים ברחבי העולם", ציין היידן.
 
הרשת תתמוך בתוכניות מחקר המשלבות בין חוקרים ממספר מוסדות, תעניק מלגות לתלמידים לתואר דוקטורט וחוקרי פוסט-דוקטורט ותתמוך ברכישת טכנולוגיות שיקדמו את המחקר בתחומים אלה.
 
ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות במחקר בתחום מדעי המוח בעולם ומספר הפרסומים המדעיים של חוקרים ישראלים בתחום הוא מהגבוהים בעולם. לאקדמיה הישראלית הישגים מוכחים בגילוי תרופות שהשפיעו על חייהם של חולים רבים, לרבות קופקסון ואזילקט.
 
אודות פרופ' היידן:
פרופ' היידן מונה לנשיא המו"פ הגלובלי ולמדען הראשי של טבע במאי האחרון. להיידן מוניטין בינלאומי כמדען חוקר וקלינאי, כמדען הקדיש את כל שנות עבודתו למחקר, ובכך הוביל ישירות לפיתוחן של תרופות שגרמו לשינוי ניכר בחיי המטופלים בעולם כולו. עבודתו בגנטיקה וברפואה אישית זכתה להכרה בינלאומית, והוא אחד המומחים המובילים בעולם למחלת הנטינגטון. לדר' היידן ניסיון עשיר בכל השלבים של פיתוח תרופות - החל מזיהוי המטרה, דרך שלבי הפיתוח הקליני, ועד לתהליכי הגשה ואישור על ידי רגולטורים.

היידן כיהן כפרופסור לגנטיקה רפואית באוניברסיטת קולומביה הבריטית, וכראש מכון המחקר הקנדי לגנטיקה ורפואה מולקולרית. הוא גם המייסד של המרכז לרפואה ותרופות מולקולריות באוניברסיטה של קולומביה הבריטית. בנוסף, הקים היידן מספר חברות ביוטכנולוגיה. בשנת 2011 הוענק לו פרס Canada Gairdner Wightman, אשר מעניק לו הכרה כמדען-רופא שהוכיח מנהיגות יוצאת דופן בתחום הרפואה והמדע הרפואי. בשנת 2010 הוענק לו אות מסדר קנדה, המהווה את עיטור הכבוד הגבוה ביותר שקנדה יכולה לתת לאזרחיה על הישגים, ערכים או שירות יוצא דופן.
 
בשנת 2008 הוענק לו התואר חוקר הבריאות של קנדה לשנה זו ובשנת 1998 קיבל את פרס המדען המצטיין של האגודה הקנדית למחקר קליני. תארי כבוד ושבח אלה מהווים חלק מרשימה ארוכה של תארים ופרסים חשובים הממחישים את ההערכה לה הוא זוכה ברחבי העולם.
 

כתבות נוספות בנושא