טבע ואוניברסיטת קולג' לונדון מודיעות על שיתוף פעולה

ישתפו פעולה במחקר הדמיה מוחי ייחודי שמטרתו לפענח גישה חדשה לטיפול במחלת ניוון עצבי

18 נוב 2015 | זמן קריאה ממוצע: 6 דקות

ירושלים, 19 בנובמבר 2015 – טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (NYSE & TASE: TEVA) ואוניברסיטת קולג' לונדון (UCL) הודיעו היום על תחילתו של מחקר ייחודי, המשלב הדמיה מוחית חדשנית ביותר עם סמנים ביולוגיים, שמטרתו לגבש הבנה טובה יותר אודות תפקיד הדלקת במחלה ניוונית של מערכת עצבים כמו גם אפשרות לפתח גישה חדשה לאבחון מוקדם וטיפול.

מחקר הגישוש במחלת האלצהיימר של סמנים מרכזיים לשפעול תאים במערכת העצבים המרכזית - The Pilot Longitudinal Study in Alzheimer’s Disease of Central Markers of Microglial Activation (PADMMA) הוא מחקר בן שנתיים בקרב 20 חולים אשר יעריך, באמצעות הדמיית מוח PET, את שכיחות ודפוס ההפעלה של סוג מסוים של תא, הנקרא מיקרוגליה, במערכת העצבים המרכזית, באנשים עם תסמינים מסוימים של מחלת ניוון עצבי. זו הדגמה מרכזית למחויבותה של טבע למחקר השיטיון (דמנציה) בעקבות וועידת השיטיון של ממשלת בריטניה, חוד החנית של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

לדלקת תפקיד מרכזי בתחום הניוון העצבי. היא מעורבת בחוסר תפקוד עצבי שהינו תוצאה של חלק מהמחלות הניווניות ההרסניות ביותר. לתאי המיקרוגליה תפקיד מרכזי בדלקת הנוירולוגית, והגדרת סמנים ביולוגיים אמינים של שפעול תאים אלו והשינויים בהם לאורך זמן עשוי לספק לנו מידע חיוני לפיתוח מחקרים טיפוליים בהם דלקת נוירולוגית תוגדר כיעד טיפולי חדשני.

"זהו כיוון חדש מרגש מאוד. תובנות אודות התפקיד של שפעול תאי המיקרוגליה אשר יתקבלו ממחקר זה יסייעו בפיתוח מדדים קליניים אמינים, מרכזיים ופריפרלים, העשויים לספק כלים להערכת ההשפעה של תרופות על יעד טיפולי חדש," " אמר ד"ר קאט מאמרי, נוירולוג יועץ ומנהל קליני במרפאה להפרעות קוגניטיביות של DRC.

"ההתמקדות בשפעול תאי המיקרוגליה מבשרת על תחום טיפולי חדש ומעניין עבור רוב המחלות עם ניוון עצבי, עם אפשרות להשפעה רבה על טיפולים המשנים מהלך מחלה," אמר דוקטור מייקל היידן, נשיא מחקר ופיתוח ומדען ראשי של טבע. למחקר ה- PADMMA ערך אמיתי שניתן לתרגום .הבנה טובה יותר של תפקיד הדלקת המוחית בשלב מוקדם של המחלה עשוי להוביל לפיתוח סמנים ביולוגיים טובים יותר אשר יספקו מידע למחקרים טיפוליים ויהוו פתח לאפשרויות טיפול חדשות." המחקר יבוצע במרכז המחקר לשיטיון (DRC) ובמרכז לאונרד וולפסון לחקר מדעים עצביים באוניברסיטת קולג' לונדון (UCL), בראשות ד"ר מאמרי. ההדמיה תבוצע על ידי Imanova, במרכז למדעי ההדמיה, מכללת אימפריאל בלונדון.

מחקר ייחודי זה הוא התוצאה של מאמץ נרחב לשיתוף פעולה בתמיכת מרכז טכנולוגיה בריטניה ישראל (UK Israel Tech Hub) בשגרירות הבריטית בישראל – המסייעת לטבע, UCL ו- Imanova, לשתף פעולה במאמץ לשנות את התבנית במחלה ניוונית של מערכת עצבים.

דיוויד קוורי, שגריר בריטניה בישראל אמר "אנו מקדמים בברכה את הפרויקט הזה, חלק מהמחויבות רבת המיליונים של טבע להעמקת המחקר בבריטניה. במהלך השנים, טבע הוכיחה עצמה כשותפה אמיתית למוסדות המחקר הרפואי ברמה עולמית בבריטניה. מרכז הטכנולוגיה בריטניה ישראל נשאר מחויב ליצירת שיתופי פעולה חדשניים בין שתי המדינות, לתועלתם של מטופלים בשתי המדינות וברחבי העולם."

אודות מחקר ה- PADMMA

מחקר הגישוש (pilot study) במחלת האלצהיימר של סמנים מרכזיים לשפעול תאים במערכת העצבים המרכזית - The Pilot Longitudinal Study in Alzheimer’s Disease of Central Markers of Microglial Activation (PADMMA) יארך שנתיים בקרב 20 מטופלים ויעריך את השכיחות ואת הדפוסים של שפעול תאי מיקרוגליה במערכת העצבים המרכזית בקרב אנשים עם קדם מחלת אלצהיימר עם ליקוי קוגניטיבי קל (MCI) או מחלת אלצהיימר קלה כפי שמתבטא בהדמיית PET ובהשוואה של מדדי דלקת מרכזים ופריפרלים. המחקר יארך שנתיים כאשר בשנה הראשונה יגויסו חולים למחקר. תקופת המחקר לכל מטופל תארך 12 חודשים. המחקר יתבצע במרכז המחקר לשיטיון (דמנציה) ובמרכז לאונרד וולפסון לחקר מדעים עצביים באוניברסיטת קולג' לונדון (UCL) בראשותו של ד"ר קאט מאמרי, נוירולוג יועץ ומנהל קליני במרפאה להפרעות קוגניטיביות של DRC, בית החולים אוניברסיטת קולג' לונדון (UCLH). ד"ר מאמרי מקבל תמיכה מאת יחידת המחקר הביו-רפואית (BRU) ומרכז חקר המח (BRC). המשתתפים במחקר יגויסו באתר יחיד באוניברסיטת קולג' לונדון (UCL) ויגיעו מן המרפאה הקוגניטיבית במרכז למחקר שיטיון, מהמוסד הלאומי למחקר בריאותי (NIHR), מרשת המחקר הקליני (CRN) כמו גם ממאגר הרישום לשיטיון בבריטניה.

אודות מחלות ניווניות של מערכת העצבים

מחלות ניווניות של מערכת העצבים (כגון מחלת האלצהיימר, מחלת ההנטינגטון ופרקינסון) הן הרסניות. בהדרגה ובאופן מתקדם הן הורסות את חיי המטופלים ובני משפחתם. המונח מחלה ניוונית של מערכת העצבים מכסה מגוון מצבים המשפיעים בעיקר על תאי העצב במוח. תאי עצב (נוירונים) הם אבני הבניין של מערכת עצבים הכוללת את המוח ואת חוט השדרה. תאי עצב בדרך כלל לא מתרבים או משחזרים את עצמם, ולכן כאשר הם הופכים פגומים או מתים, ההרס שנוצר הופך לקבוע. אובדן של נוירונים מביא לניוון מתקדם ו/ או מוות של תאי עצב, הגורמים להפרעות בתנועה או להפרעות בתפקוד מנטלי (שיטיון או דמנציה).

השכיחות של מחלות ניווניות של מערכת העצבים גדלה (אנשים חיים זמן רב יותר ואוכלוסיות מבוגרות מייצגות חלק גדל והולך מהאוכלוסייה הכללית). זהו אחד האתגרים הגדולים ביותר של החברה. העלות הגלובלית של טיפול בדמנציה היא משמעותית ואף גדלה. לפי איגוד האלצהיימר, בארה"ב יש כיום 5.3 מיליון איש המאובחנים עם מחלת האלצהיימר, דבר הכרוך בעלות שנתית של 220 מיליארד דולר לכלכלה האמריקנית (http://www.alz.org/facts/). יתר על כן, על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), מספר האנשים החיים עם דמנציה בעולם עשוי לשלש עצמו ל- 115 מיליון תוך פחות מ- 40 שנה. הנטל הכלכלי בארה"ב של מחלת הפרקינסון היה 14.4 מיליארד דולר בשנת 2010. מוערך כי למיליון אנשים בארה"ב (5 מיליון אנשים ברחבי העולם) יש פרקינסון והנפיצות של המחלה צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2030 *. מספר המקרים של מחלת ההנטינגטון בעולם גם צפוי לעלות ב-5% עד לשנת 2019 **.

קיים טווח רחב של מחלות שניתן לסווג כמחלות ניווניות של מערכת העצבים. חלקן מאוד נדירות, אבל לכולן השפעה משמעותית. לכן, מוקד חשוב של העבודה המתקיימת בתחום זה מתרכז בזיהוי של מסלולים פתוגניים מתכנסים במחלות ניווניות של מערכת העצבים, דבר אשר עשוי לספק יעד אפשרי משותף לפיתוח תרופות.

* Dorsey, E. R., Constantinescu, R., Thompson, J. P., Biglan, K. M., Holloway, R. G., Kieburtz, K., Marshall, F. J., Ravina, B. M., Schifitto, G., Siderowf, A. and Tanner, C. M. (2007). Projected number of people with Parkinson disease in the most populous nations, 2005 through 2030. Neurology 68(5): 384-386
** Decision Resources Report: Huntington’s Disease (updated June 21, 2013)


About the UCL site

The Dementia Research Centre (DRC), based at the National Hospital for Neurology and Neurosurgery (NHNN) is one of the UK's leading centers for clinical research into dementia. The DRC is part of the Department of Neurodegenerative Disease at the UCL Institute of Neurology and has close links with the NIHR Biomedical Research Unit for Dementia (BRU-D) based at the NHNN. The BRU focuses on young onset and familial dementias, and aims to develop new diagnostics and novel therapies. The UCLH BRC focuses on experimental medicine, with the neuroscience program seeking to utilize deep phenotyping and genotypic data to understand disease mechanisms, and develop therapies. The Leonard Wolfson Experimental Neurology Centre (LWENC) is a new cutting edge facility for conducting clinical studies and early phase treatment trials in neurodegenerative diseases.


Further information:

Cognitive Disorders Clinic http://www.uclh.nhs.uk/ourservices/servicea-z/neuro/cdc

Dr Mummery: https://www.uclh.nhs.uk/OurServices/Consultants/Pages/DrCatherineMummery

Dementia Research Centre: www.ucl.ac.uk/drc

Leonard Wolfson Experimental Neuroscience Centre www.ucl.ac.uk/LWENC

Brain Research Unit www.ucl.ac.uk/bru
Imanova: www.imanova.co.uk/
UK Israel Tech Hub: www.ukisraelhub.com/


אודות טבע

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (NYSE & TASE: TEVA) היא חברת תרופות גלובלית המספקת פתרונות בריאות ממוקדי-מטופל באיכות גבוהה למיליוני מטופלים מדי יום. טבע, שבסיסה בישראל, היא יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם, הממנפת את צבר מוצריה הכולל יותר מ-1000 מולקולות לייצר מגוון רחב של מוצרים גנריים בכמעט כל התחומים הטיפוליים. בתחום התרופות הייחודיות, טבע הינה חברה מובילה בטיפולים חדשניים למחלות מערכת העצבים המרכזית, כולל כאב, ומחזיקה גם בצבר מוצרים חזק בתחום מחלות הנשימה. טבע משלבת את כישוריה בתחום התרופות הגנריות ובתחום התרופות הייחודיות בחטיבת המחקר והפיתוח הגלובלית שלה, במטרה ליצור דרכים חדשות לענות על צרכי המטופלים וזאת על ידי שילוב יכולות בתחום פיתוח תרופות יחד עם פיתוח תכשירים, שירותים וטכנולוגיות. הכנסות טבע בשנת 2014 הסתכמו ב-20.3$ מיליארד. למידע נוסף על החברה, בקרו באתר www.tevapharm.com

Teva's Safe Harbor Statement under the U. S. Private Securities Litigation Reform Act of 1995:

January 1st 0001 | Reading time: 3 Min

This release contains forward-looking statements, which are based on management’s current beliefs and expectations and involve a number of known and unknown risks and uncertainties that could cause our future results, performance or achievements to differ significantly from the results, performance or achievements expressed or implied by such forward-looking statements. Important factors that could cause or contribute to such differences include risks relating to: our ability to develop and commercialize additional pharmaceutical products; competition for our innovative products, especially Copaxone® (including competition from orally-administered alternatives, as well as from potential purported generic equivalents) and our ability to migrate users to our 40 mg/mL version; the possibility of material fines, penalties and other sanctions and other adverse consequences arising out of our ongoing FCPA investigations and related matters; our ability to achieve expected results from the research and development efforts invested in our pipeline of specialty and other products; our ability to reduce operating expenses to the extent and during the timeframe intended by our cost reduction program; our ability to identify and successfully bid for suitable acquisition targets or licensing opportunities, or to consummate and integrate acquisitions; the extent to which any manufacturing or quality control problems damage our reputation for quality production and require costly remediation; increased government scrutiny in both the U.S. and Europe of our patent settlement agreements; our exposure to currency fluctuations and restrictions as well as credit risks; the effectiveness of our patents, confidentiality agreements and other measures to protect the intellectual property rights of our specialty medicines; the effects of reforms in healthcare regulation and pharmaceutical pricing, reimbursement and coverage; governmental investigations into sales and marketing practices, particularly for our specialty pharmaceutical products; adverse effects of political or economic instability, major hostilities or acts of terrorism on our significant worldwide operations; interruptions in our supply chain or problems with internal or third-party information technology systems that adversely affect our complex manufacturing processes; significant disruptions of our information technology systems or breaches of our data security; competition for our generic products, both from other pharmaceutical companies and as a result of increased governmental pricing pressures; competition for our specialty pharmaceutical businesses from companies with greater resources and capabilities; the impact of continuing consolidation of our distributors and customers; decreased opportunities to obtain U.S. market exclusivity for significant new generic products; potential liability in the U.S., Europe and other markets for sales of generic products prior to a final resolution of outstanding patent litigation; our potential exposure to product liability claims that are not covered by insurance; any failure to recruit or retain key personnel, or to attract additional executive and managerial talent; any failures to comply with complex Medicare and Medicaid reporting and payment obligations; significant impairment charges relating to intangible assets, goodwill and property, plant and equipment; the effects of increased leverage and our resulting reliance on access to the capital markets; potentially significant increases in tax liabilities; the effect on our overall effective tax rate of the termination or expiration of governmental programs or tax benefits, or of a change in our business; variations in patent laws that may adversely affect our ability to manufacture our products in the most efficient manner; environmental risks; and other factors that are discussed in our Annual Report on Form 20-F for the year ended December 31, 2014 and in our other filings with the U.S. Securities and Exchange Commission. Forward-looking statements speak only as of the date on which they are made and we assume no obligation to update or revise any forward-looking statement, whether as a result of new information, future events or otherwise.

כתבות נוספות בנושא