1 ינו 0001

טבע מובילה מצוינות מדעית בישראל

הוענקו פרסי המדע והמחקר ע"ש מייסדי טבע ופרסי המצוינות ע"ש אלי הורביץ ז"ל

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

במסגרת פעילותה לקידום המדע בישראל השקיעה חברת "טבע" בשנת 2014 כ-40 מיליון שקלים בפרסי מצוינות במדע:פרסי המייסדים, המוענקים זו השנה ה-22 ברציפות, פרסים לחוקרים צעירים, מלגות לתלמידים לתואר דוקטורט וחוקרי פוסט-דוקטורט המקדמים את המחקר בתחום מדעי המוח במסגרת רשת המצוינות לחקר המוח (NNE), בהקמת מרכזי מחקר ייחודיים בפקולטה לרפואה בצפת ועוד.


בנוסף מעניקה החברה, זו השנה השלישית ברציפות, את פרס המצוינות ע"ש אלי הורביץ ז"ל, במטרה לעודד מצוינות בחברה הישראלית.


ב- 30 בנובמבר נערך אירוע הענקת פרסי המדע והמחקר של חברת "טבע" במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, אליו הוזמנו דירקטוריון והנהלת טבע, משפחות המייסדים ומשפחת הורביץ, נציגי ממשל, אקדמיה ומגזר עסקי, ועובדי טבע בישראל המצטיינים לשנת 2014


"טבע מחויבת לקידום המדע הישראלי, לקידום והשקעה בחינוך המדעי בכל הרמות, החל מהגיל הרך ועד למחקר באקדמיה", אמר ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל טבע באירוע, "טבע תמשיך לפעול בישראל בהתאם למורשת שהשאירו אחריהם מייסדי החברה, מורשת שהמשיך והעמיק אלי הורביץ ז"ל, ושאנחנו, ממשיכי דרכם, רואים כחיונית להמשך המסע המופלא של טבע מצד אחד ולחיזוק הכלכלה והחברה בישראל מצד שני".

הכירו את הזוכים

פרס טבע למצוינות ע"ש אלי הורביץ ז"ל לשנת 2014, בסך 375,000 שקלים לכל אחד, הוענק לשני החוקרים הבאים:

פרופ' יהודית ברגמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים הוכיחה במחקרה כי חלק גדול מהגנום מפעיל כרומוזום אחד ולא שניים, למרות שהם באים בזוגות, אחרת היה נוצר כאוס מוחלט - ותא היה המייצר שני נוגדנים שתוקפים את הגוף. הבנת מנגנון זה יכולה להביא להבהרת הסיבות למחלות אוטואימוניות.
פרופ' זליג אשחר ממכון וייצמן למדע קיבל את הפרס על מחקרו בתחום השפעת מערכת החיסון על הסרטן. פרופ' אשחר חיבר את תאי T של המערכת החיסונית. שלהם יכולת חזקה מאוד להרוס תאים זרים, ויצר 'רצפטור כלאיים', שמצליח לדחות גידולים סרטניים. האתגר היה ליצור תאים מהונדסים, שיעבדו נגד גידולים ולא נגד הרקמה הבריאה.

פרסי המייסדים לשנים 2013-2014, בסך 200,000 שקלים לכל אחד, הוענקו לשני החוקרים הבאים:

פרס טבע במדעי החיים לשנת 2013 בסך 200,000 שקלים הוענק לפרופ' אורנה אמסטר –חודר מהאוניברסיטה העברית בירושלים הודות לתגלית של מנגנון מולקולרי חדש, שעשוי להוביל לגישות טיפוליות חדשות. ממצאיה אלה סוללים את הדרך ליצירת תרופות חדשות ושיטות טיפוליות חדשניות, שתהיינה מבוססות על הבנה טובה יותר של הביולוגיה של החיידקים. באם מדובר בחיידקים גורמי-מחלות או בחיידקים ידידותיים, הממלאים תפקיד חשוב במערכת העיכול. מחקרה של פרופ' אמסטר-חודר מצטיין במקוריות ומהווה דוגמה למצויינות מדעית במיטבה.
פרס המייסדים לשנת 2014 הוענק לפרופ' אלי קשת מהאוניברסיטה העברית בירושלים בגין הישגיו פורצי-הדרך בתחום היווצרות כלי דם. תהליך זה קריטי בשלבים הראשונים של היווצרות גידולים סרטניים, כמו גם בתפקוד הרשתית בעין. הישגיו המדעיים פרצו דרכים חדשות, ששינו את הדרך בה שתי המחלות, סרטן ופתולוגיה של הרשתית, מטופלות כיום ברחבי העולם.


חברי ועדות הפרסים היו: פרופ' מיכאל סלע, פרופ' ינון בן נריה, פרופ' יוסף מקורי, פרופ' יורם גרונר, פרופ' חיים סידר, פרופ' חרמונה שורק, פרופ' יוסף ירדן, פרופ' יעקב נפרסטק ופרופ' אילנה גוזס.

 

תערוכת אמנות המדע

במסגרת ועידת גלובס לעסקים, שהתקיימה בתאריכים 7-8 בדצמבר, השיקה חברת טבע את תערוכת "אמנות המדע" תחת הכותרת "רק חברה כמו טבע, שמצליחה לראות רחוק, מסוגלת לראות כל כך קרוב". בתערוכה הוצגו צילומי מיקרוסקופ ייחודיים, המבוססים על מולקולות מעולם התרופות של טבע. כך למשל הוצגה המולקולה פרצטמול, עליה מתבססת התרופה אקמול, או המולקולה אמלודיפין, עליה מתבססת תרופה להורדת לחץ דם.
צילומי המיקרוסקופ הוצגו על-גבי חמישה מסכי פלזמה מתחלפים, כשכל מסך מוקדש לנושא מרכזי בחברת טבע: מובילות גלובלית, תהליך ייצור התרופות, חדשנות מדעית, סיוע לאנשים ברחבי העולם ותרומה לכלכלת ישראל.


תמונות מהאירועים

 

 כתבות נוספות בנושא

icon-blue-folder

למעבר לכל הכתבות והמאמרים