מה עושים כשלתינוק יש חום?

קשה ומבהיל לראות תינוק חולה. בין שהוא בוכה ומתפתל ובין שהוא ישנוני ומטושטש, לא כדאי לקחת סיכון. כל הסימנים שצריך להכיר, באילו תרופות ניתן לטפל ומתי חייבים לרוץ לרופא. מדריך ייעוץ מקצועי לכתבה: ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

לילה, התינוק הבריא והשמח שהשכבתם לישון התעורר, משמיע קולות מצוקה, אולי בוכה. כף יד אימהית או אבהית על מצחו מעלה את החשד המידי: לקטנצ'יק יש חום. מה עושים עכשיו?

מהו חום ומדוע הוא עולה?

חשוב להדגיש: חום איננו מחלה ורק במקרים קיצוניים, בערכים מעל 41 מעלות, חום עלול לגרום לנזק. עליית החום היא תגובה של הגוף למגוון גירויים שונים ולמעשה יש הרואים  יש הרואים בה עדות לשיפור תפקודה של מערכת החיסון - כדוריות הדם הלבנות מתפקדות טוב יותר כשחום הגוף הוא מעל 37 מעלות.

במרבית המקרים  בגיל צעיר החום נגרם בגלל זיהום נגיפי, במקרים שכיחים פחות הגורם הוא זיהום חיידקי. יכולות להיות גם סיבות נוספות לעליית חום (שכיחות פחות) ובהן: הפרעה בתפקוד בלוטת המגן (בלוטת התריס),  מחלות עור נדירות שמונעות אוורור לא תקין של העור, או עומס חום, שנגרם משהייה בחום כבד או מפעילות אקסטרים (ניווט, ריצת מרתון וכדומה).

לא תמיד חייבים לנסות להוריד את החום לרמה תקינה "נורמלית" וגם אין צורך לרוץ מיד לרופא כשהחום עולה. אולם ישנם מצבים מסוימים בהם עלול להיגרם נזק. להלן המדריך שיעזור לכם לדעת כיצד לנהוג.

מתי חייבים לגשת עם התינוק לטיפול רפואי?

עד גיל חודשיים: בגילאים אלו קיים חשש שעליית חום נגרמה עקב זיהום חיידקי חמור שעלול לסכן את חיי התינוק. בדיקה רפואית חיונית בכדי לשלול מחלות אלו. 

מה אפשר לתת?

התרופה היחידה שניתן לתת לתינוקות מגיל 0 היא פארצטאמול (כגון אקמולי סירופ.  אקמולי פתילות ניתן לתת מגיל 3 חודשים בלבד). ואולם חשוב להדגיש: יש לתת את התרופה רק לאחר בדיקה רפואית. סוגים אחרים של משככי כאבים, ממשפחת איבופרופן, ניתן לתת מגיל 3 חודשים ועד גיל חצי שנה במרשם רופא בלבד.

תינוקות (מעל חודשיים):  כאמור, החום עצמו הוא סימפטום ואינו הבעיה, הוא עדות לזיהום חיידקי או נגיפי, בדרך כלל. השיקול אם להוריד את החום תלוי במצבו הכללי של התינוק ואין צורך לרוץ לבדיקה במידה שהוא ערני, משחק, אוכל ושותה.

מתי חייבים בדיקה וטיפול?

  • אם התינוק אדיש, מנומנם, אינו אוכל ואינו שותה, כואב לו והוא מרגיש רע.
  • אם התינוק מקיא ו/או משלשל ויש חשש לאבדן נוזלים והתייבשות.
  • אם בנוסף לחום הופיעו על גופו כתמים ושטפי דם, שעלולים להיגרם על ידי חיידק טורף.


מה אפשר לתת?

ההמלצה היא להשתמש בתרופה רק מעל 38.5 מעלות. אם נראה שיש לתינוק כאבים והוא מרגיש רע יש לתת לו משכך כאבים ממשפחת פארצטאמול (כמו אקמול או אקמולי פורטה) . בעיקר על מנת להפיג את הכאב. הורדת החום היא משנית להפגת הכאב. סוגים אחרים של משככי כאבים, למשל ממשפחת איבופרופן, ניתן לתת מגיל 3 חודשים ועד גיל חצי שנה במרשם רופא בלבד.

מה עושים במקרה של פרכוסי חום?

מדובר בתופעה שכיחה, מבהילה מאד אך שבדרך כלל איננה מסוכנת. במרבית המקרים פרכוסי חום מתרחשים מעל גיל חצי שנה. התינוק עלול לאבד הכרה, לגלגל עיניים, לנפנף בידיים וברגליים ולאבד שליטה על הסוגרים. פרכוסי חום פשוטים יכולים להימשך עד 15 דקות, והמורכבים – מעל 15 דקות.

 

מה ניתן לעשות?

 

  • חשוב להשכיב את התינוק על הצד כדי למנוע בליעה וחלילה חנק מהפרשות וקיא.
  • כדאי לתמוך אותו בכרים או להשכיב על מזרן כדי שלא יפגע, ייפול או יפצע.
  • כשמדובר בפרסום חום ראשון שנמשך מעל 5 דקות יש להזמין אמבולנס.
  • אפשר להפשיט את התינוק ולקרר את גופו בעזרת מגבונים או מגבת לחה.

מה אפשר לתת?

אם ידוע על נטייה לפרכוסי חום, מומלץ לתת תרופה ממשפחת פארצטמול או איבופרופן מעל 38 מעלות. אם החום מתגבר למרות מתן התרופה ולא ניתן לתת כמות נוספת, בגלל חשש לעבור על המינון המומלץ, אפשר להפשיט את התינוק מבגדיו ולקרר את גופו באמבטיה פושרת או בניגוב במגבת לחה ומגבונים.

 

כדאי לדעת:
תרופות לשיכוך כאבים הומצאו במטרה להקל על תחושת כאב וחולי. הורדת חום היא תופעה נלוות לפעילות התרופה. בדרך כלל, ההמלצה היא לנסות להוריד את החום רק מעל 38.5 מעלות. יש הורים שחשים כי חייבים להוריד את החום חום על מנת לרפא את התינוק. ובכן, חשוב לזכור שהחום עצמו איננו הגורם למצב החולי, הוא רק סמפטום. שליטה על גובה החום ומתן תרופה להורדת חום ושיכוך כאבים מקלה על מצב התינוק איך אינה מרפאת אותו.

כתבות נוספות בנושא

icon-blue-folder

למעבר לכל הכתבות והמאמרים