הכירו את חוק הסיעוד

חוק ביטוח הסיעוד נועד לאפשר לקשישים הזכאים לו לקבל גמלת שירותי סעד בפעולות יומיומיות, אלא שלא תמיד אנחנו מבינים את כולו. עושים סדר: מה יש בחוק, וכיצד אפשר להיעזר בו?

זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

לא את כל הקשיים שאנחנו חווים כבני משפחה מטפלים פותר חוק הסיעוד, שנכנס לתוקפו בשנת 1988, אפילו לא את מרביתם ועם זאת יש בו המון כדי להקל. החוק מעניק זכויות למטופל שהפך לסיעודי על ידי המוסד לביטוח לאומי, שירותי הרווחה וקופות החולים. גמלת הסיעוד היא גמלת שירותים סיעודיים לקשישים בגיל פרישה ונותנת מענה לצרכים רבים של מטופלים סיעודיים, ביניהם קשישים סיעודיים. אם בן המשפחה שבו אתם מטפלים הגיע לגיל פרישה, השירותים שיוכל לקבל במסגרת הביטוח הסיעודי, מציעים אפשרות להקל על המצב.

בנובמבר 2018 נכנסה לתוקפה הרפורמה בנושא גמלת סיעוד ויצרה מעט שינויים. באופן עקרוני, הזכאות שהיתה מחולקת ל 3 רמות, חולקה מחדש ל 6 רמות, ומתוכן 4 רמות של סיעוד. עוד נוספה האפשרות לקבל גמלה כספית במקום חלק מסוגי השירות השבועיים המוצעים במסגרת החוק.

לקשיש שמצבו מצריך עובד סיעודי צמוד, הרפורמה מהווה שינוי דרמטי, מעצם האפשרות לשלם חלק משכר העובד באמצעות גמלת הסיעוד.

מה חשוב להבין מחוק הסיעוד?

מי זכאי לחוק הסיעוד:

 • תושבי ישראל הגיעו לגיל פנסיה.
 • קשיש המתגורר בדיור מוגן או בביתו.
 • קשיש שלא מקבל קצבת נכות.
 • קשיש שנמצא זקוק ע"פ בדיקת הביטוח הלאומי, לעזרה בתפקוד, ובסיוע בלבוש, ליווי, רחצה וטיפול.

מי אינו זכאי לחוק הסיעוד:

 • קשיש המתגורר במחלקה סיעודית, או במחלקה לתשושי נפש.
 • קשיש שמקבל קצבת שירותים לטיפול מהביטוח הלאומי, או גמלה לטיפול אישי ולהשגחה מאוצר המדינה.


אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "
דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם.

מה כוללים שרותי הסיעוד הכלולים בחוק:

 • לחצן מצוקה שעונה לקריאות לעזרה של קשישים 24 שעות ביממה. השירות כולל התקנה של הלחצן, וחיבור למוקד מאויש.
 • שירותי כביסה: איסוף והחזרה של כביסה מבית הקשיש, כביסה, ייבוש וקיפל.
 • שירותי טיפול והשגחה ע"י מטפל בבית הקשיש : השגחה, עזרה בהלבשה, החלפת חיתולים ומצעים, אכילה, ניידות ורחצה.
 • עזרה בניהול משק בית: ניקיון בסיסי בחדרי בהם הקשיש משתמש, סידור הבית, וקניות.
 • אספקת מוצרי ספיגה- מחברות המספקות את המוצרים לקשישים הזכאים לגמלת סיעוד.
 • פעילות במרכזי יום לקשיש: מסגרת יומית לאזרחים ותיקים הגרים בביתם, המספקת לקשיש פעילות תרבותית וחברתית, פעילות גופנית וטיפול מקצועי של עובדים סוציאליים ואחיות קהילה. הפעילות כוללת שירותי הסעה מבית הקשיש וחזרה.


גם אם היציאה דורשת מאמץ, לא לוותר על פעילות מרכזי היום לקשיש 

חשוב לדעת: הפעילות במרכזי היום לקשיש תורמת רבות למצבו הנפשי והרגשי. שגרת יומו של קשיש סיעודי היא על פי רוב מוגבלת וכך גם היכולת שלו להתרועע עם בני משפחה וחברים. היציאה מהבית, המפגש עם אנשים בני גילו וההעשרה המנטלית, יכולים לעיתים להיות האירוע המרגש ביותר עבורו בשבוע. אל תוותרו על הפעילות החברתית גם אם היציאה דורשת מאמץ.

איך זה עובד?

 • קביעת רמת הזכאות - כדי לקבוע את רמת הזכאות של הקשיש ואת גובה ערך הקצבה, יש לספק למוסד לביטוח לאומי מסמכים שמעידים על יכולת תפקודו. בנוסף, מעריך סיעודי יבקר בביתו של הקשיש ויקבע את רמת הזכאות לאחר שיחה עימו ובדיקת מסוגלות לפעולות בסיסיות.
  קיימות 6 רמות של קצבת חוק ביטוח הסיעוד. הרמה נקבעת על פי רמת התפקוד של הקשיש ובהתאם לכך נקבעות מספר שעות הטיפול שיקבל בכל חודש.
 • עלות סוגי השירות מתוך כלל הקצבה - כל סוג של שירות הכלול בחוק הסיעוד שווה ערך לשעת סיעוד או לחלק ממנה. כך לדוגמא שירות כביסה אחת של 5 ק"ג בחודש, שווה ערך לרבע שעה מסך שעות הסיעוד להן זכאי הקשיש. אם הקשיש זכאי ל-10 שעות טיפול בשבוע, הוא יוכל להיעזר במהלך החודש ב-4 שירותי כביסה, ועדיין יוכל לקבל 9 שעות טיפול בשבוע.

גמלת הסיעוד נותנת מענה לרבים מהצרכים של קשישים סיעודיים 

קבלת קצבת סיעוד כספית במקום בשירותי סיעוד

אם עובד סיעודי זר מטפל בקשיש, ניתן לקבל את כל קצבת הסיעוד בתשלום כספי במקום בשירותים. כדי לקבל את הקבצה כולה בתשלום, יש להגיש בקשה לקצבה למעסיק של מטפל צמוד. טופס בקשה אפשר להגיד באתר של הביטוח הלאומי.

חשוב לדעת: הביטוח הלאומי מאפשר לשלב בין קצבה כספית לבין שירותי סיעוד.

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 1 דקות

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא