הפרעת תנועה

הפרעות תנועה הן ספקטרום רחב של הפרעות נוירולוגיות המתבטאות בבעיות מוטוריות וביכולת השליטה על התנועה. טרדיב דיסקינזיה וכוריאה על רקע מחלת הנטינגטון הן שתי הפרעות תנועה השייכות לסקפטרום של הפרעות נוירולוגיות.

טרדיב דיסקינזיה (דיסקינזיה מאוחרת, Tardive Dyskinesia)

לחץ לסגירה

טרדיב דיסקינזיה היא הפרעה היפר-קינטית בתפקוד המוטורי המתאפיינת בתנועות חוזרות בלתי רצוניות המערבות את הלשון, האיזור התחתון של הפנים והלסת, הגפיים וכן את שרירי הלוע, הסרעפת ו/או הגו.

מהי שכיחותה?

לחץ לסגירה

1 מתוך 4 מטופלים המשתמשים בתרופות אנטי-פסיכוטיות לטיפול בהפרעה פסיכיאטרית כמו סכיזופרניה, הפרעה בי-פולרית (מאניה דיפרסיה) ודיכאון קליני עלולים לפתח הפרעת תנועה מסוג טרדיב דיסקינזיה.

מהם תסמיניה?

לחץ לסגירה

טרדיב דיסקינזיה מתאפיינת בתנועות חוזרות בלתי רצוניות וחסרות מטרה. התנועות עשויות לכלול עוויתות באיברים שונים בגוף: הבלטת הלשון, כיווץ שפתיים, מצמוץ עיניים מהיר, תנועות באזור התחתון של הפנים והלסת, תנועות מהירות של הגפיים, תנועות לקויות של האצבעות, שרירי הלוע, הסרעפת והגו

מהם גורמי הסיכון?

לחץ לסגירה

טרדיב דיסקינזיה נגרמת לרוב כתוצאה מטיפול אנטי-פסיכוטי ממושך של שלושה חודשים ומעלה. טיפולים אלו, אשר חוסמים את הקולטן לדופמין, בשימוש בקרב מתמודדי נפש החווים סכיזופרניה, הפרעה ביפולרית ודיכאון קליני. טרדיב דיסקינזיה יכולה להופיע במהלך הטיפול ולהמשיך גם לאחר הפסקה של הטיפול התרופתי אשר גרם להופעתה. טרדיב דיסקינזיה שכיחה יותר בגיל המבוגר, מטופלים שקיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי ממושך ונשים.

האם יש טיפול לטרדיב דיסקינזיה?

לחץ לסגירה

טיפול תרופתי ייעודי בטרדיב דיסקינזיה מתבסס על מנגנון הפחתת דופמין ע"י חסימת VMAT2. טיפול זה ניתן במקביל לטיפול האנטי-פסיכוטי הקיים ומאפשר המשך יציבות פסיכיאטרית תוך הפחתת התנועות הבלתי רצוניות. למידע נוסף על טיפולים חדשניים מאושרים לטרדיב דיסקינזיה, פנו לפסיכיאטר או לנוירולוג מומחה הפרעות תנועה.

כתבות נוספות בנושא הפרעות תנועה

הפרעת התנועה טרדיב דיסקינזיה (Tardive Dyskinesia) – עובדות ומיתוסים

הפרעת התנועה טרדיב דיסקינזיה (Tardive Dyskinesia) – עובדות ומיתוסים

טרדיב דיסקינזיה – Tardive Dyskinesia – המחלה שעלולה להיגרם מתרופות אנטי-פסיכוטיות

טרדיב דיסקינזיה – Tardive Dyskinesia – המחלה שעלולה להיגרם מתרופות אנטי-פסיכוטיותלכל תחומי הטיפול

הקליקו כאן

המוצרים שלנו