הצד האפל של הטיפול בבן משפחה

Getty Images: Juanmonino

לצד תחושת הזכות של הטיפול בבן משפחה, קיים גם צד אפל שלא נוטים לדבר עליו. השיח החיובי משאיר מעט מאוד מקום לשיח על הקושי בטיפול בבן משפחה, אבל התמודדות גם עם הצדדים הללו חיונית למטפל ולמטופלים

המודעות לתפקיד בן המשפחה המטפל בחברה מאוד נמוכה. זה לא נושא שמדברים עליו למרות שכמיליון וחצי ישראלים נושאים בתפקיד מדי יום. בפועל בני המשפחה המטפלים הם אוכלוסייה שקופה המתמודדת עם תפקיד מורכב ללא כל הכרה או סיוע ולרוב מצופה מחבריה "להיות חזקים".

הטיפול בבן המשפחה לרוב מוצג כזכות ואפשרות להחזיר טובה לאהובנו. בעוד שזו גישה חיובית היא משאירה מעט מאוד מקום לשיח על הקושי בטיפול בבן משפחה. תפקיד בן המשפחה המטפל הוא תפקיד מאוד מורכב שלרוב מתפרש לאורך תקופה, לא פעם בת כמה שנים. בתקופה זו בני המשפחה המטפלים מתמודדים לא רק עם משימות רבות הקשורות לתפקיד אלא גם עם ניהול חייהם הפרטיים במקביל. זו סיטואציה שמייצרת המון קשיים שלרוב בני המשפחה המטפלים לא נותנים להם מקום.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקהטיפול בבן משפחה נע על מנעד רגשות בין החיובי לשלילי
הטיפול בבן משפחה נע על מנעד רגשות בין החיובי לשלילי Getty Images: sdominick


להתייחס לקשיים

התעלמות מהקושי לרוב מעצימה אותו ומקשה על ההתמודדות עוד יותר. חשוב להכיר בקשיים ולקבל אותם כחלק בלתי נפרד מהסיטואציה. ההדחקה שלהם גוזלת אנרגיות מיותרות בתקופה שכל טיפת אנרגיה צריכה להיות מושקעת באופן בונה ומסייע. יש לא מעט קושי בתפקיד בן המשפחה המטפל ולרוב כל אחד יפגוש אחד או יותר מהם בתקופת הטיפול. חשוב להבין שהקושי הוא טבעי, שזה בלתי אפשרי לעמוד בכל משימות התפקיד לבד. לכן, הדרך להרגיש טוב יותר מתחילה בקבלת הקושי וההתמודדות אתו. לא רק שמותר להכיר בקושי, זה מוביל לרצון לתקן ולכך יש חשיבות מרובה. יותר מזה התעלמות ממנו לא רק מבזבזת אנרגיות אלא גם מיותרת כי הקשיים הללו לא יפסיקו להציק אם לא יפתרו.

לאילו קשיים ניתן לצפות במסגרת תפקיד בן המשפחה המטפל?

בני משפחה מטפלים מתמודדים עם לא מעט קשיים ולא פעם קשיים אלה מזינים זה את זה ויוצרים תגובות שרשרת שעלולות להאיץ את שחיקת בן המשפחה המטפל. בפסקאות הבאות נתייחס למספר קשיים נפוצים שחווים בני משפחה מטפלים:

עם הזמן התפקיד הולך ונעשה טוטאלי יותר

בין אם הכניסה לתפקיד מדורגת או פתאומית, בסופו של דבר יותר ויותר זמן ואנרגיות נדרשים למילויו. ריבוי המשימות הקשורות לטיפול בבן המשפחה עלול אף להביא את המטפל העיקרי לצמצום היקף המשרה במקום העבודה, תופעה שרווחת יותר בקרב בנות משפחה מטפלות.   

בני המשפחה המטפלים כאוכלוסייה בסיכון

ישנם לא מעט סיכונים בתפקיד בן המשפחה המטפל שחשוב להיות מודע אליהם. כל בן המשפחה אמנם מגיב אחרת, אך החרדות, הלחצים, מיעוט שעות שינה, עצבנות ומצב הרוח הירוד הם תחושות שבני משפחה מטפלים נוטים להרגיש לא פעם לאורך תקופת הטיפול. אלה הם חלק מהסיכונים שהתפקיד חושף אליהם את בני המשפחה המטפלים והבנת הסיכונים מסייעת בהימנעות מהם או לפחות בצמצום השפעתם.

התעוררות רגשות שליליים

לא מעט מדברים על הטיפול כזכות וכנתינה, אך עמם מגיע גם מנעד רגשות שליליים שמתישהו פוגש כל בן משפחה מטפל: כעס, טינה, בושה, רגשות אשם, תסכול, תחושת קורבנות, בדידות, עצב ועוד. גם לרגשות אלה יש חשיבות בתהליך והם טבעיים, בוודאי בתקופה של קושי. חשוב מאוד לתת להכיר בהם ולא להדחיק אותם. הרגשות הללו אינם קשורים לאהבת ההורה והם אינם מתעוררים כי אינכם ממלאים את תפקידכם כראוי, הם חלק ממנגנון טבעי שמתרחש כאשר אנחנו יוצאים מאזור הנוחות. ההכרה בהם היא הצעד הראשון בהתמודדות אתם ושווה לשקול התייעצות עם איש מקצוע לקבלת כלים שיסייעו לכם בכך.

הקשיים שאנחנו מדחיקים עלולים להתפוצץ גם ברגעים שבן המשפחה המטפל אינו בתפקיד
הקשיים שאנחנו מדחיקים עלולים להתפוצץ גם ברגעים שבן המשפחה המטפל אינו בתפקיד Getty Images: draganab


קשיים ומתחים בתוך המשפחה

למרות הניסיון לשלב את הטיפול בבן משפחה בשגרה, אין שגרה בתפקיד בן המשפחה המטפל. ככל שיותר זמן מוקדש לתפקיד כך יש פחות זמן לתחומי החיים האחרים. זה יוצר באופן טבעי לא מעט לחצים גם אישיים וגם בקשרים עם הסביבה ובוודאי בתוך המשפחה, עם בני הזוג, הילדים, אחים ואחיות ובכלל. תקשורת יכולה בהחלט לסייע להתמודד וחשוב גם למצוא זמן איכות עם האנשים הנוספים בחייכם, זה ייתן הפוגה ויקל על הלחצים.

קושי בתכנון תכניות

מכיוון שאין שגרה בתפקיד בן המשפחה המטפל וכל שגרה מושגת היא בערבון מוגבל, בני משפחה מטפלים מתקשים לא פעם לתכנן תכניות, גם בטווח הקצר וגם הארוך. הקושי בניהול הזמן מצמצם מהותית את זמן הפנאי כבר בשלבים הראשונים אבל היקף הפגיעה הולך ומתרחב לחברים, עבודה וגם זמן משפחה. מומלץ למצוא אחת לתקופה זמן שבו מישהו אחר מחליף אתכם בתפקידכם כדי לנוח ולמלא מצברים. 

בעיות בקריירה

הקושי לשלב בין קריירה למשפחה וחיים אישיים הוא לא פשוט גם ללא תפקיד בן המשפחה המטפל. אחת ההמלצות בתחום היא לשוחח עם המנהל ולנסות למצוא פתרונות גמישים לשאלת  המטלות בעבודה. לעיתים ניתן לעבוד חלק מהזמן בבית ובשעות לא שגרתיות כדי לצמצם את היקף הפגיעה בעבודה.

לאבד את זה

לאף אחד לא קל להודות שהוא "איבד את זה", שהוא התפוצץ, התעצבן או צעק, בעיקר על ההורה. זה קורה בעיקר במצבי שחיקה כשלפעמים בתוך כל הקושי כבר אי אפשר להכיל. לא פעם התפרצות עשויה לנבוע מתסכול כשההורה מתכחש לעזרה, או דוחה את העזרה. לעיתים זה קורה מול הורה שמתמודד עם אחת ממחלות הדמנציה, אם בגלל שהוא לא מובן, עצבני או אפילו אלים. מעבר להתפרצות הקושי הגדול יותר הוא לא פעם התמודדות עם רגשות האשם על ההתפרצות עצמה.  

הירתעות פיזית 

חלק מהמטלות הכרוכות בטיפול בהורה סיעודי כוללות לעיתים גם מקלחת, החלפת חיתול או ניקוי אבריו הפרטיים של ההורה. מעבר לקושי הפסיכולוגי בטיפול בהורה במצב סיעודי. חלק מבני המשפחה המטפלים עשויים להירתע או אפילו להיגעל מהמשימה וזה לחלוטין טבעי. אם משימה זו קשה לכם, נסו למצוא מתנדב אחר שיוכל לעשות זאת.

נוכחותו של המוות

תפקיד בן המשפחה נושא בתוכו לא מעט עליות ומורדות ובן המשפחה המטפל מוצא עצמו לא פעם חסר אונים ובחוסר וודאות. בעוד שתפקיד הטיפול להיטיב עם ההורה עדיין סופו הבלתי נמנע ידוע מראש. יש לזה משקל נפשי, גם אם לא ניתנת לזה תשומת לב מיוחדת.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן