ההסטוריה של טבע

זה מתחיל כאן. בישראל. כאן נולדה חברת טבע, ומכאן היא מתפתחת וצומחת לכל העולם. מכאן אנחנו מחזקים את טבע ומסייעים לה להיות אחת

1901

1901

החברה המוכרת היום כטבע נוסדה בירושלים בשנת 1901, כחברה קטנה המייבאת תרופות בעיקר מאירופה ומפיצה אותן ברחבי הארץ על גבי גמלים וחמורים. החברה נקראה אז על שם מייסדיה: סלומון, לוין ואלשטיין בע"מ והתקיימה ככזאת עד לשנת 1935.

1930

שנות ה-30

 בקרב העולים שהגיעו בימים ההם מאירופה היו מדענים, כימאים ויזמים שייסדו בישראל גם חברות תרופות. חברות אלה פעלו בהיקף מצומצם וניצבו בפני אתגרים רגולטוריים ולוגיסטיים לא פשוטים.

עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933, נוצר בארץ קושי לייבא תרופות מגרמניה. על מנת להתגבר על המחסור, המייסדים- סלומון לוין ואלשטיין רכשו מגרש באיזור פתח-תקווה ובנו עליו מפעל תרופות קטן בשם אסיא שנחנך ב-1935. באותה תקופה החלו להופיע מפעלי תרופות נוספים - אחד מהן היה מפעל צרי שהוקם ליד התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. באותה שנה נחנך בירושלים מפעל תרופות נוסף בשם טבע על-ידי ד"ר גונטר פרידלנדר שעסק גם בפיתוח תרופות. מפעל זה, לאחר שנרכש על ידי סלומון לוין ואלשטיין, נתן לימים לקבוצה את שמה-  טבע. המפעלים הקטנים שנאבקו על קיומם, התמזגו יחדיו על מנת להפוך למפעל אחד יעיל יותר.  החברות הראשונות שהתמזגו היו אסיא וצרי, את המיזוג ביצע אלי הורביץ, לימים מנכ"ל ויו"ר החברה, שנישא לבתו של נחמן סלומון.

1940

1940

בתקופת מלחמת העולם השניה, מפעלי תרופות קטנים היו המקור היחיד לתרופות עבור השוק המקומי, עבור המדינות השכנות והחיילים הבריטיים באזור.

1950

1950

ב-1951 טבע הייתה לאחת החברות התעשייתיות הראשונות שגייסו הון באמצעות ההנפקה הראשונה לציבור בבורסה בתל אביב. עם חידוש יבוא התרופות לאחר המלחמה, החלו היצרנים המקומיים לחפש שווקים חדשים.

1960

שנות ה -60 וה-70

ב-1976 מיזג אלי הורביץ את אסיא, צרי עם חברת טבע של ד"ר פרידלנדר שנרכשה דרך הבורסה כדי ליצור את מה שייקרא מאז טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ, חברת התרופות הגדולה ביותר באזור. אלי הורביץ שימש כמנכ"ל טבע עד פרישתו בשנת 2002. בחיפושה אחר אפשרויות צמיחה טובות בתחום המחקר, הפיתוח והשיווק, החלה טבע לרכוש חברות תרופות קטנות יותר.

החרם הערבי - בשיא תקופת החרם הערבי, בשנות ה-70-80, חברות תרופות בינלאומיות חדלו לספק תרופות לישראל מחשש מגינוי העולם הערבי, אך הכשירו את טבע לפתח גרסאות גנריות של התרופות המקוריות בעצמה. טבע לקחה הזדמנות זו בשתי ידיים והחלה לסגל לעצמה יכולות פיתוח מתקדמות במגוון תחומים רפואיים, ובכך למעשה הרחיבה ושדרגה את ארגז הכלים שלה וסללה את דרכה להפוך לחברת התרופות הגנרית הגדולה בעולם. בהחלט ניתן לומר בהקשר זה שמעז יצא מתוק.

1980

שנות ה-80

רכישת יצרנית התרופות המקומית איקפארם ויצרנית המרכיבים הפעילים פלנטקס איפשרו לטבע לייצר בנפרד תרופות פניצילין ותרופות ללא פניצילין. ההפרדה, דרישה חיונית של רשויות הבריאות, סללה את דרכה של טבע לשוק האמריקני וחיזקה בכך את עמדתה כחברה בינלאומית.

בעשור זה הרחיבה טבע את פעילותה לתחום המכשור הרפואי, רכשה 50% מ- מיגדה Migada , והרחיבה עוד יותר את פעילותה בשוק האמריקני באמצעות שותפויות עם W.R. Grace ו-.Lemmon

לאחר רכישת אביק וטרבנול המקומיות, הפכה טבע לחברת התרופות הגדולה והמצליחה בישראל ולספינת הדגל של התעשייה הישראלית.

1990

שנות ה-90

לאחר שאימצה אסטרטגיית מיזוגים ורכישות אגרסיבית בארה"ב ובאירופה, הפכה טבע לשחקנית בינלאומית חשובה. בשנות התשעים, חנכה טבע את טבע-טק, מפעל יצור חומרי גלם פעילים - API, שהיה לספינת הדגל של החברה וסיכמה בכך 10 שנות פעילות מו"פ חדשנית ואינטנסיבית עם השקתו המוצלחת של הקופקסון (®Copaxone), טיפול חדשני לטרשת נפוצה.

2000

2000-2010

טבע המשיכה בשנים אלה להרחיב את נוכחותה בעולם, והפכה לחברה הגדולה ביותר לייצור תרופות גנריות ולאחת מחברות התרופות המובילות בעולם.

ב-2002 הודיע אלי הורביץ על פרישתו מתפקיד המנכ"ל ונשיא החברה, וישראל מקוב מונה במקומו.

לטבע נוכחות של מתקנים, מרכזי ייצור מחקר ופיתוח ופעילות בכ- 60 מדינות ומוצריה נמכרים בכ- 100 מדינות בעולם. לחברה מתקני ייצור ושיווק גדולים בישראל, באירופה ובארה"ב, והיא פועלת גם באמצעות רשת בינלאומית של חברות בנות, ביניהן Sicor, IVAX ו-Barr.

במאי 2006 קיבלה טבע את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לתרופת ה- AZILECT® (כדורי רסאג'ילין) כטיפול במחלת פרקינסון.

במרץ 2007, מונה שלמה ינאי, אז מנכ"ל מכתשים אגן ואלוף בצה"ל במיל', לנשיא ומנכ"ל טבע.

כיום

ברוך הבא לעולמנו!

ארון התרופות הגדול בעולם.

טבע מספקת תרופות ל -200 מיליון איש ברחבי העולם מדי יום.

טבע מובילה את אחת הרשתות התפעוליות התחרותיות ביותר בתעשייה, עם מכירות בכ -60 שווקים גלובליים ותיק של 16,000 מוצרים, החולש על תחומים כגון: גנריקה, תרופות מקוריות ותרופות ללא מרשם (OTC).

טבע מספקת תרופות איכותיות ומתקדמות לכמעט כל תחום רפואי ואף פיתחנו תרופות מקוריות ופורצות דרך בין היתר בתחום המיגרנה, טרשת נפוצה, פרקינסון והפרעות נוירולוגיות שונות.