לא רק ביום האישה, אלא 365 ימים של שוויון הזדמנויות

לרגל יום האישה הבינלאומי, פנינו לאורי ליאון, ליעד שמעוני סלומון ומיכל רנדלר, שלוש מנהלות בכירות בטבע לשיחה אישית על ניהול, קריירה ובחירות אישיות. כל אחת מעוררת השראה וכולן מסכימות שהסיפור הוא שוויון וכישורים ולא ענייני מגדר – זה בטבע של כולנו

יום האישה הבינלאומי, שמצוין מדי שנה ב-8 במרץ ואמור לציין שוויון זכויות, איכשהו לאורך השנים צומצם לחגיגות "נשיות" מתובלות בגוון סטריאוטיפי משהו בנוסח פרחים, לבבות שוקולד, טיפולי יופי ותכשיטי זהב – כביכול כל מה שנשים "אוהבות". אלא שיום האישה הבינלאומי נועד להזכיר שחרף ההתקדמות העצומה, איננו יכולים עדיין לנוח על זרי הדפנה וכי הדרך לשוויון מלא בכל התחומים עדיין לא הושלמה, בעולם וגם בישראל. בישראל טבע מתגאה באחוז מנהלות גבוה בשיעור של כ-52% אחוזים מסך המנהלים. כמו כן, כחלק מהחשיבות היתרה שיש בארגון לנושאי הכללה וגיוון, טבע מתמקדת, בין היתר, בקידום נשים מצוינות ומוכשרות לעמדות ניהול בכירות, תוך מדיניות של תנאים שוויוניים למול העמיתים הגברים בעמדות מקבילות, ועדיין בהנהלה הגלובאלית הבכירה ביותר בטבע יש רוב גברי. על רקע זה, השיחה מעוררת ההשראה עם שלוש מנהלות בכירות בטבע – אורי ליאון (אלבז), מיכל רנדלר וליעד שמעוני סלומון, כל מהותה הוא הנשים שסוללות את הדרך לשוויון בדרגות הניהול הבכירות, בצמתי קבלת ההחלטות והן לא עוצרות לרגע.

ליעד שמעוני סלומון

לא שיח מגדרי, אלא מקצועי

המסגור של השיחה תחת הנושא יום האישה לא היה נוח לאף אחת מהן ובצדק – כפי שיתגלה בשיחה, שלושתן הגיעו לתפקידן כתוצאה מעבודה קשה, סימון מטרות וכישורים:

אורי ליאון (אלבז), מנהלת EHS, טבע-טק, בת 40, נשואה ואמא לשלושה, עובדת בטבע מ-2007 כשגויסה כעובדת זמנית בזמן שהייתה סטודנטית בשנה ג' להנדסה כימית.

מיכל רנדלר, מנהלת יחידת הברנד ב'טבע ישראל' ומנהלת את פעילות טבע באיחוד האמירויות ובחריין, בת 45, בזוגיות ואמא לשניים, עובדת בטבע מאז 2002 התחילה כנציגה רפואית, אחרי שסיימה תואר ראשון בביולוגיה, מדעי החיים.

ליעד שמעוני סלומון, סמנכ"לית כספים למו"פ גלובלי, שיווק ופורטפוליו גלובלי, טבע, בת 42, נשואה ואמא לשתיים, עובדת בטבע מאז 2006 כשהתחילה ככלכלנית אחרי שסיימה עתודה אקדמאית במסלול כלכלה וניהול, שירתה בקבע ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל ואחר כך עבדה בתעשיית ההייטק.

מיכל רנדלר

כשהשיקולים מקצועיים ואישיים, המגדר אינו "עניין"

מעבר להיותן מנהלות בכירות, כולן עובדות בטבע מעל 15 שנים, כשמביאים בחשבון ששוק התעסוקה מאופיין בשינויים מהירים של מקומות עבודה, זה יוצא דופן. "כשמכירים את טבע, העובדה שאנחנו חלק ממנה כל כך הרבה זמן לא מפתיעה," מסבירה ליעד שמעוני סלומון. "מעולם לא הרגשתי שמגדר משחק תפקיד בטבע, אולי קצת בניגוד למצב במשק הישראלי. טבע שוויונית בכל שדרת הארגון, להוציא אולי את ההנהלה הבכירה, שם עוד לא הגענו למנוחה ולנחלה, אבל גם שם מתחילים לראות התקדמות. טבע מאפשרת התפתחות והזדמנות שווה, זה באמת חלק בלתי נפרד מהמהות שלה."

"הקידום הניהולי המשמעותי הראשון שלי בטבע היה כשהייתי בחודש שישי, ילדתי ואחרי חופשת לידה חזרתי לתפקיד – זו טבע, חברה שלא מקדמת על סמך חשיבה מגדרית. בחרו בי משום שהייתי האדם הנכון לתפקיד והעובדה שהייתי בהיריון לא קשורה ליכולות או להתאמה שלי לתפקיד". מוסיפה מיכל רנדלר. "עבור טבע גיוון והכלה אינם סיסמא, אלא חלק בלתי נפרד ממי שהיא. הסגנון הניהולי שלי אינו מגדרי, הוא נעשה באופן מקצועי ונבחן ככזה. נכון, אני אישה וזה לא רלוונטי. הנשיות שלי היא לא בדיאלוג, היא לא חסם ולא קטליזטור. הצבתי מטרות, אמרתי אותן, עבדתי קשה בשבילן ולשמחתי, היו לי מנהלים ומנהלות שאפשרו לי להתפתח."

"זה בדיוק העניין," אומרת אורי ליאון (אלבז), "מעולם לא הרגשתי בטבע שמגדר הוא "עניין", המיקוד הוא בכישורים וביכולות. אני מרגישה שבטבע לא רק שמזהים אותם, אלא גם נותנים את הסביבה המיטבית ואת הכלים לפתח אותם. אני כל הזמן בתהליך של הצבת יעדים והשגתם במקום שמעודד צמיחה וגדילה, אישית ומקצועית, זה לא קורה בגלל שאני אישה, אלא בגלל מי שאני, ואני גם אישה."

"לא יכולה להסכים יותר," מסכימה ליעד שמעוני סלומון, "הרגשתי את זה כאשר לפני כשנה הצטרפתי לתוכנית "בית ספר של מנכ"ליות העתיד" של "Supersonas" בשיתוף עם הבורסה לניירות ערך שיועדה לנשים בעמדות בכירות מחברות נסחרות. הסיפורים אליהם נחשפתי נתנו לי להרגיש שהתמודדות של נשים הן באמת אחרות משלי, לפעמים הרגשתי לא נוח, משום שבאמת מעולם לא מצאתי את עצמי בטבע שהמגדר שלי הוא "עניין", זה לא חלק מסך החוויות שלי."

אז למה באמת טבע?

"בדיוק סיימתי את התואר וראיתי מודעת דרושים של טבע לתפקיד נציגים רפואיים ולא ממש ידעתי מה זה," מסבירה מיכל רנדלר בחיוך. "חשבתי שיהיה מצוין להתחיל בטבע ופניתי. זו הייתה החלטה נכונה – טבע לגמרי המקום לגדול בו ולהתפתח. טבע היא ארגון גדול, רוב שרשרת הערך מאז מתמיד הייתה בישראל, ההזדמנויות פה מאוד מגוונות לרוחב ולגובה וטבע מאפשרת. עכשיו עם הקמת הפעילות באיחוד האמירויות ובחריין, אני נוטלת חלק בהקמת משהו בטריטוריה חדשה ואני עושה את זה כישראלית, כעובדת טבע וכאישה וכל המעמד הזה סימבולי ומרגש כאחד."

"באופן משעשע למדי אני זוכרת את עצמי כילדה מסמנת את טבע כמקום עבודה," מספרת בחיוך אורי ליאון (אלבז). "בשנה ג' בלימודי הנדסה כימית, שבכלל בהתחלה היו מבחינתי הדרך להיכנס ללימודי הנדסה ביו-רפואית אבל אז נשביתי בקסמי המקצוע, חברה סיפרה לי על משרה זמנית שנפתחה וניגשתי. התקבלתי כעובדת זמנית והיה נהדר. כשסיימתי את התואר התחלתי לעבוד בטבע כמהנדסת ומאז טבע הפכה לבית. נשארתי כי מעבר לתחושת המשפחתיות, טבע מציעה אתגרים והזדמנויות לפיתוח לא רק לאורך הארגון, גם לרוחבו. זה מאפשר למצוא את החוזקות הניהוליות שלך ולבנות מסלול עצמאי וזה בלי לדבר על הגאווה האמיתית בהשתייכות לחברה, שנוסדה בישראל, ובעשייה מהותית לשיפור ההווה והעתיד של בני אדם."

"המשרה הראשונה בטבע נראתה לי כמו הדבר הנכון במקום הנכון - תפקיד בתחום המקצועיות והעניין שלי, במקום שנראה לי שמאפשר הזדמנויות להתקדם," אומרת ליעד שמעוני סלומון. "זה בדיוק מה שקרה – מהשוק המקומי, עברתי לעולם הגלובלי, דרך עולם הייצור למו"פ האינובטיבי, לשווקים הבינלאומיים ולפני שנה וחצי קיבלתי הזדמנות מדהימה, תפקיד שמאוד רציתי ומאוד מעניין אותי. אני שותפה להחלטות שמשפיעות על העתיד והצמיחה של טבע ועל הבריאות של אנשים. מאוד מעניין ומאתגר לי, אני מובילה צוות מאוד מגוון מהודו, ישראל, ארה"ב, קרואטיה, גרמניה, UK ועוד וכיף לי לעבוד בצוות שכולו הפריה הדדית. אם לא היה לי אתגר וסיפוק, לא הייתי נשארת כל כך הרבה שנים, זו חברה שמאפשרת המון: למידה, שינוי, התפתחות, חשיפה, נטוורקינג – ממש הכל וזה חיוני להתפתחות האישית והמקצועית."

אורי ליאון ( אלבז)

אין תעשייה שוביניסטית, הדברים השתנו מהותית וממשיכים להשתנות

"שוביניסטית?" מרימה אורי ליאון (אלבז) גבה. "אני לא חושבת שהתעשייה שוביניסטית, אבל בוודאי שטבע אינה כזו. היו תפקידים שבהם הסביבה שלי הייתה גברית, בטח בבטיחות וגהות ועדיין התקבלתי בדיוק כמו שאני. עבודה בשטח עם מגפיים ומשקפי מגן לא נראית לי גברית בשום אופן, זה חלק מהמקצוע. באחת המחלקות שבה עבדתי היינו 2 נשים וכ-30 גברים וזה אף פעם לא היה מוזר. קיבלתי המון כבוד והערכה לעבודה שלי באופן מקצועי וללא שום תחושה של אפליה. אגב 50% מהנהלת טבע טק היא נשים ומדובר בתעשייה כבדה, low tech. טבע לגמרי תומכת בקידום נשי כתפיסה ניהולית. למעשה אני עובדת יותר עם נשים, לרוב המנהלת הישירה שלי הייתה אישה ואני עובדת עם מערך שלם נשי, גם בתפקיד הבא שלי כ-Site Quality Head, אני מנהלת צוות של שלוש מנהלות וזו לא החלטה מגדרית, אלא החלטה מבוססת כישורים."

"עולם הפארמה מרתק ומלא בתמורות ואתגרים," מסבירה מיכל רנדלר. "כאישה אני לא מרגישה שיש לי התמודדות שונה, העולם תחרותי, יש אתגרים רבים, יש צורך בסט של יכולות והוא לא תלוי מגדר. אלה אנחנו שצריכות להיפרד מלקסיקון מיושן שכבר לא תקף, למילים ולמעשים שלנו יש ערך וזו הסיבה שהמציאות משתנה, זה תהליך חיוני ובלתי נמנע, שוויון הוא חלק מהעולם של עכשיו, ולשמחתי אני חיה כך וטבע היא חברה שמאמינה בזה."

"בעיניי אין כל צורך להשתמש במשקפיים מגדריים, מגדר מעולם לא ניהל אותי בקריירה," מסכמת ליעד שמעוני סלומון. היום יש לי מנהלת ואני מודה שאני מועצמת וממונפת בעצם הדיווח לאישה, אם כי לא הרגשתי פחות טוב כשדיווחתי למנהלים גברים. זה נכון שככל שמתקדמים בהיררכיה יש פחות נשים, אבל אנחנו מקדמים את השיח, מעודדים גיוון והכלה – טבע היא מקום עבודה שוויוני."

אימהות וקריירה הם עניין של בחירה

"אני לא מוצאת שיש כאן בכלל שאלה של אימהות או קריירה, אלה דברים שאפשר לאזן וזה בתחום הבחירה," אומרת מיכל רנדלר. "לא שואלים את זה גברים ואין צורך לשאול נשים. כל אחת בוחרת את האימהות שלה ואין מקום לשיפוטיות. אני אמא נוכחת ועם זאת יש לקריירה מחיר וזה בסדר. עשיתי את הדברים בדרכי, תוך מציאת האיזון שלי, משום שזו אחריותי שלי."

"מעל 15 שנים אני בטבע ומעולם לא הרגשתי שהאימהות שלי הייתה גורם בהחלטה, ההזדמנויות שנתנו לי היו על בסיס מקצועי בלבד. היו תפקידים סופר תובעניים, בטח עבור אמא לילדים קטנים," מסבירה ליעד שמעוני סלומון. "אבל בעיניי, מי שמציעה עצמה לתפקיד, מודעת לדרישות והביצוע תלוי בה. טבע מציעה גמישות, אבל נדרשת הדדיות והיו פעמים שהייתי צריכה לוותר על דברים אישיים, אבל מתוך בחירה מודעת. איזון בית-קריירה היה באחריות שלי, לא ניהלתי את השיח הזה עם המנהלים שלי. לטבע יש מודל עבודה גמיש, אבל הניהול של זה אישי ואף פעם לא נתקלתי בקושי. כשהייתי מנהלת כספים בתפעול הגלובלי טסתי המון, אבל היה לי עוגן – בימי ראשון ורביעי יצאתי מוקדם. הילדות שלי יוצאות נשכרות, הן רואות אמא מאושרת בבית ובעבודה, בקורונה הן ראו את זה ממש מקרוב, והן מאחלות לי בכל פעם שיהיה לי כיף בעבודה. אפילו המסר המשתמע מזה נראה לי חשוב להתפתחות ולהכרה שלהן ביכולתן."

"אני מאמינה שזה עניין מאוד אישי. מצד אחד במהלך חופשת הלידה עם בתי השנייה, הציעו לי לנהל מתקן," אומרת אורי ליאון (אלבז). "ונכנסתי לתפקיד עם סיום חופשת הלידה. זה תפקיד אינטנסיבי של 24/7 שבהתחלה דרש גם להביא בכלל את המתקן לעמוד ביעדים, עבדתי כדי לרתום את העובדים, להבין את הבעיות ולטפל בהן והצלחתי. למשל צמצמתי את ההיעדרויות הלא מתוכננות, שלרוב מעידות על חוסר מוטיבציה, מ-14% ל-2-3%, ואחרי שיפור בתפעול, אספקה ועלות גם הפכנו ל-best in class. זה דרש מאמץ איתנים עם שני קטנטנים בבית, אבל זה מה שרציתי וביצעתי. מצד שני, שבכורי היה בן שש והרגשתי שאני נדרשת יותר בבית כאמא, ביקשתי הפסקה וקיבלתי אותה. זה גם היה חיוני. כשביקשו ממני לחזור, הסברתי שאני צריכה להיות בבית כל יום באחת, אז העסיקו אותי כעובדת קבלן וכיבדו את הגבולות שהצבתי. חזרתי, אחרי שנה וחצי, כשהרגשתי שאני יכולה ולמעשה חזרתי לתפקיד שונה מאוד מהקודם. עכשיו עם השינויים בטבע טק הציעו לי מערך אחר לגמרי והסכמתי ובקרוב אתחיל לנהל את מערך האיכות במפעל, שזו קפיצת מדרגה גם מבחינה ניהולית. אני יודעת להרגיש את הצרכים ולאזן וגם יודעת לתמלל את הצרכים שלי ובטבע מוצאים את הקשב – זה לא מובן מאליו."

כל אחת יכולה – זו בדיוק הנקודה

כל אחד מביא עמו יתרונות, יש בעיניי המון יתרונות להיות אישה, האימהות למשל עזרה לי לגלות עוד יכולות שהתבטאו גם ביכולות הניהול שלי," מתוודה אורי ליאון (אלבז) בחיוך. "לפני 7 שנים לקחתי על עצמי אתגר של טבע בשם "כל אחת יכולה" שמטרתו הייתה לעשות טריאתלון, לא רק שהצלחתי למרות שלא האמנתי שאצליח, גם בסוף המרוץ גיליתי שאני בהיריון. תמיד האמנתי בעצמי, טבע היא מקום שמשקף לי את נכונות האמונה הזו. לא רק מנהלות נתנו לי הזדמנות וכיוונו אותי לאורך הקריירה, אבל הייתה להן חשיבות ואני משתדלת להמשיך כך "ולהעביר הלאה". אני מאמינה בידע ותשוקה למקצוע ושאנחנו רק צריכות להאמין בעצמנו, לרצות ולעשות."

"בטבע יש הזדמנויות ואני אפשרתי לעצמי להגיע אליהן," מסכמת מיכל רנדלר. התפקיד הנוכחי מוציא אותי מהגבולות שדמיינתי ויש בזה הרבה גאווה. הבחירה בי היא מבחינתי פירגון גדול למנהלים שלי, שזיהו את הפוטנציאל והיה בהם האומץ לתת בי את האמון הזה, אני מרגישה שסומכים עליי to deliver. כיוונתי להגיע למקום שלי והגעתי אליו. אני מאמינה שאני חלק ממשהו גדול יותר וזה נותן המון מוטיבציה."

"אני מאמינה שמנהיגות נשית מביאה משהו אחר ונכון שתהיה לפחות 50% של נוכחות נשית בצמתי הכרעה והשפעה," אומרת ליעד שמעוני סלומון. "ההנהלה שלי היום מונה שלוש מנהלות ושלושה מנהלים וזה שילוב מוצלח ומאוזן ולא הייתי מוותרת על אף אחד מהם. המנהלת שלי היא מודל לחיקוי למנהיגות נשית נחושה ואותנטית, אמיצה ויצירתית. יש לי את הזכות לעבוד איתה וללמוד ממנה. זה מאוד משמעותי עבורי ומוכיח בדיוק את הנקודה – הצלחה מבוססת כישורים ויכולות ולא תלוית מגדר."

שתפו מאמר זה


למעבר לכל הכתבות והמאמרים

הקליקו כאן