תוכנית מטפלים בנפש

קידום הטיפול בטראומה הישראלית ולחיזוק והסמכת המטפלים המקצועיים לטיפול בטראומה

קרן מטפלים בנפש

עשרות אלפי ישראלים הצטרפו לאחרונה למעגל הטראומה, ואין מספיק מטפלים ומטפלות המוסמכים לטפל בה. טבע מקימה את קרן "מטפלים בנפש", קרן לטיפול בטראומה הישראלית, שתכשיר צוותים מקצועיים להתמחות בטראומה, תתמוך בהקמה וחיזוק של מרכזי החוסן ותשלב חדשנות.

 

שאלות ותשובות על התוכנית

 

מאז ה-7 באוקטובר, טראומה היא חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל והיא נוכחת -
ברמה כזו או אחרת - בחייהם של כמעט כל אזרחי המדינה. מנעד הטראומה הוא רחב ומורכב, עליו כמעט כל אדם בישראל יכול למצוא עצמו. לפי הערכות של אנשי המקצוע בתחום, כ-2 מיליון ישראלים וישראליות עלולים לפתח סימפטומים של תסמונת פוסט-טראומטית. נתונים אלה הופכים את הטראומה לאתגר לאומי מהמעלה הראשונה, עמו על ישראל להתמודד בהקדם האפשרי ובראיה לטווח הארוך.

התגובה לטראומה משתנה מאדם לאדם, השלכותיה מגוונות והיא כוללת סימפטומים רבים ושונים. לכן, גם הכלים לטיפול ולבניית חוסן נפשי משתנים מאדם לאדם וחשיבות התאמת הטיפול היא קריטית. להתאמת טיפול מיטבי נדרשים אנשי מקצוע בעלי הכשרה מתאימה, שביכולתם לקדם ריפוי והחלמה.

מול הפגיעה הנרחבת וחסרת התקדים, עומדים לרשות ישראל מעט מדי מטפלים מקצועיים בעלי הכשרה והתמחות בטראומה כדי לטפל בנפש ולקדם החלמה במספרים גדולים. הקושי עצום כבר עכשיו, אך מספרם של הנדרשים לטיפול צפוי לגדול משמעותית בחלוף הזמן. ישראל נדרשת בדחיפות לתגבור מערך החוסן הנפשי, למענה הוליסטי, מקיף, רחב-היקף ומקצועי לאורך זמן.

כחברת תרופות מובילה ובעלת ידע מחקרי נרחב בתחום, טבע החליטה להתגייס לנושא, לתרום ממומחיותה וממשאביה למען החברה הישראלית, והקימה את תוכנית "מטפלים בנפש" לקידום הטיפול בטראומה הישראלית. כבר כעת טבע פועלת בשיתוף עם הקואליציה הישראלית לטראומה ותמשיך לפעול עם שותפים אסטרטגיים נוספים.

התוכנית נועדה לחזק את חוסנה הנפשי של החברה הישראלית ולתמוך במטפלים המקצועיים באמצעות ארבעה נדבכי פעולה חיוניים:

  • הכשרת צוותים מקצועיים להתמחות בטיפול בטראומה ואתגרים נפשיים נוספים בשיתוף הקואליציה הישראלית לטראומה
  • יצירת מרחבים בטוחים כולל חיזוק מרכזי החוסן בדרום ורשת תמיכה וירטואלית
  • איתור, תמיכה בפיתוח ויישום של כלים חדשניים וטכנולוגיים לטיפול בטראומה
  • העלאת מודעות לתחום הטיפול בנפש והחוסן הנפשי ויצירת מאגר מידע פתוח למטפלים מקצועיים ולציבור הרחב

לפניות בנושא תוכנית מטפלים בנפש

שליחת אימייל

שאלות ותשובות על התוכנית

מהי תוכנית מטפלים בנפש?

לחצן פתיחה/סגירה

התוכנית "מטפלים בנפש" נועדה לסייע ולתמוך במטפלים המקצועיים ובאמצעותם להשפיע גם על המתמודדים עם טראומה. היא פועלת בארבעה מישורים מרכזיים: חיזוק מרכזי החוסן בדרום, בדגש על אופקים ואשקלון בשלב הראשוני, הכשרה וסיוע מקצועי למטפלים המקצועיים ותמיכה בהם, איתור פתרונות טכנולוגיים חדשניים והטמעתם במטרה להביא לייעול הטיפול, והגברת המודעות ויצירת מתחם ידע בעיקר עבור המטפלים המקצועיים.

לשם מה הוקמה התוכנית?

לחצן פתיחה/סגירה

כבר בימים הראשונים לאחר מתקפת הטרור הרצחנית של החמאס על יישובי הדרום ופתיחת מלחמת חרבות ברזל, היה לנו ברור כחברה שמעבר לתפקיד הקריטי שטבע ממלאת, כיצרנית וספקית התרופות המובילה בישראל, בשמירה על צרכי הבריאות של הציבור הרחב, בתי החולים, קופות החולים, בתי המרקחת והצבא, עלינו לנקוט בפעולה משמעותית שתהיה לה השפעה עמוקה בתקופה מורכבת וכואבת זו.

לאחר מיפוי הצרכים המיידיים של ישראל בהתאם ליכולות, המומחיות והניסיון של טבע, התברר מעל כל ספק שתחום בריאות הנפש, בדגש על טיפול בטראומה, נדרש לסיוע.

למעשה כל 9 מיליון אזרחי ישראל הושפעו מאירועי ה-7 באוקטובר והערכות עומדות על כ-2 מיליון אזרחים שעלולים לפתח תסמונת פוסט טראומטית*.
בעוד המילה טראומה קיימת במודעות הציבורית, מערך הטיפול בבריאות הנפש בישראל עוד בטרם האירועים נמצא בחסר ועל אחת כמה וכמה אחריהם. קיים מחסור בתשתיות של מרפאות ומרכזי חוסן, מחסור במטפלים מוסמכים בטיפול בטראומה וביקוש חסר תקדים לטיפול שעולה על ההיצע וצפוי רק להתגבר.

בנוסף, חלק מהמטפלים עצמם חשופים לטראומה, ישירה או עקיפה. הצורך בטיפול הוא מידי, נדרש פתרון מקיף, מקצועי, ארוך טווח ורב-ערוצי וזו הסיבה להקמת התוכנית.


* הערכות מבוססות על שיעורי תסמונת פוסט טראומטית אחרי מתקפת הטרור בארה"ב של ה-11 בספטמבר 2001 (כ-25% מהאוכלוסייה שנחשפה לאירועים פתחה תסמיני תסמונת פוסט טראומטית וכ-10% פתחו תסמינים חריפים של התסמונת או דיכאון).

למה הכוונה בחיזוק תשתיות מרכזי החוסן?

לחצן פתיחה/סגירה

מרכזי החוסן הוקמו בישראל בשותפות של משרדי ממשלה והקואליציה הישראלית לטראומה. מטרתם לשרת את הקהילה, לחזק חוסן נפשי וקהילתי, לשמש כתובת להתערבות מיידית במצבי חירום ודחק, ולסייע בזירוז התאוששות לאחר אירועים כאלה.

מרכזי החוסן נמצאים בעיקר באזור הדרום, העוטף ואיו"ש ומופעלים על ידי אנשי מקצוע, פעילים ומתנדבים שעברו הכשרות. עם זאת, יש כיום צורך ביותר מרכזי חוסן ותשתיות מעובות לסיוע בטיפול ובדרך לריפוי. 

השלב הראשון של חיזוק תשתיות מרכזי החוסן מתמקד בדרום הארץ ובצרכיו הייחודיים והמיידים בתחום בריאות הנפש.

מעבר לחיזוק הכלים העומדים לרשות המטפלים, יש צורך בתשתית פיזית לקיום הטיפולים. לשם כך ויחד עם שותפים אסטרטגיים, נבנתה תוכנית שמטרתה לחזק תשתיות לטיפול במרכזי חוסן קיימים, כמו באשקלון, ולהקים מרכזי חוסן באזורים בהם קיים חוסר, למשל באופקים, כדי לתת מענה לביקוש הגובר. חלק זה נועד להרחיב את מספר האתרים לטיפול, להגדיל את כמות הטיפולים ולהנגיש את הטיפולים ליותר מטופלים.

מהי תוכנית ההכשרות?

לחצן פתיחה/סגירה

הדרך להיענות לביקוש הגדל לטיפול ולדייק את הטיפול המתאים, על מנת להביא לריפוי ולחיזוק חוסנה הנפשי של החברה בישראל ורבבות המתמודדים עם טראומה, מתחיל בדגש על המטפלים המקצועיים בתחום בריאות הנפש - עובדות ועובדים סוציאליים, פסיכולוגיות ופסיכולוגים ופסיכותרפיסטיות ופסיכותרפיסטים. זאת אומרת המטפלים שלרוב מקבלים את הפניות הראשוניות. שילוב המומחיות של טבע ושל 'הקואליציה הישראלית לטראומה' הביא לפתיחת תוכנית ההכשרות, אותה השקנו בתחילת חודש דצמבר 2023.

הכשרות אלה, נועדו להסמיך לטיפול בטראומה מאות ובהמשך אף אלפי אנשי מקצוע (עובדות ועובדים סוציאליים, פסיכולוגיות ופסיכולוגים ופסיכותרפיסטיות ופסיכותרפיסטים) ובכך לסייע למטפלים ולמטופלים כאחד. ההכשרות כוללות 32 שעות לימוד המועברות על ידי אנשי צוות מומחים ובסופן נדרשים המסיימות והמסיימים להתחייב על מתן שירות לטיפול למכסת מטופלים שבועית מדרום הארץ למשך שנה מסיום הקורס. בעקבות הביקוש הרב, אנו בוחנים פתיחת מחזור נוסף. 

סיוע למטפלים המקצועיים, תמיכה, חיזוק ומתן כלים פרקטיים מאפשרים הענקת טיפול טוב ויעיל יותר למטופלים, מסייעים בצמצום השחיקה בתפקיד ובכך מאפשרים את הרחבת וטיוב הטיפול בטראומה הישראלית.

כיצד ניתן להירשם להכשרות?

לחצן פתיחה/סגירה

הכשרות אלה נועדו לבעלי מקצועות טיפוליים – עובדות ועובדים סוציאליים, פסיכולוגיות ופסיכולוגים, פסיכותרפיסטיות ופסיכותרפיסטים ופסיכיאטריות ופסיכיאטרים. אם אתם עונים על ההגדרות האלה, מוזמנות ומוזמנים לפנות אלינו לכתובת המייל הבאה: metaplim.banefesh@teva.co.il

מהי הפעילות בתחום החדשנות והטכנולוגיה?

לחצן פתיחה/סגירה

נפעל לאתר, לפתח ולהטמיע פתרונות טכנולוגיים חדשניים, בין היתר, בתחום הרפואה הדיגיטלית להרחבת אפשרויות הטיפול והכלים העומדים בפני מטפלים ומטופלים דרך שימוש ברעיונות חדשניים למעקב, טיפול וסיוע במהלך הטיפול. השימוש בעזרים חדשניים וטכנולוגיים נועד לשפר את היקף הטיפול ולהקל על המערכת מבלי לפגוע באיכות הטיפול. אנו מושטים יד לשותפים אסטרטגיים בתחום וכמובן מזמינים את כל מי שיש לו אפשרות לתרום בנושא, לפנות אלינו במייל: metaplim.banefesh@teva.co.il.

איפה ניתן למצוא את מתחם הידע הפתוח למטפלים, מטופלים והציבור הרחב?

לחצן פתיחה/סגירה

כרגע מתחם הידע נמצא בבנייה, בעזרת מומחי תוכן נוספים.

בקרוב, כאן באתר טבע, תוכלו למצוא כתבות בתחום שמטרתן לסייע גם לאנשי המקצוע, גם למטופלים וגם לקהל הרחב. הכתבות יכילו מידע חשוב, כלים פרקטיים, סיפורים אישיים וראיונות עם אנשי מקצוע, והכל בתחום בריאות הנפש במיקוד בטראומה, פוסט טראומה ובהפרעות אחרות שעלולות לנבוע מחשיפה לטראומה ומצב מלחמה.

מדוע החלטנו על הקמת התוכנית?

לחצן פתיחה/סגירה

אחרי אירועי ה-7 באוקטובר היה לנו, בטבע, חשוב להשמיע קול חיוני, לייצר עשייה והשפעה מהותית להתמקד בהצגת פתרון לאתגר, שיהיה חלק אינטגרלי מהתכלית שלנו כחברה – נותנים הכול למען בריאות טובה יותר.

כחברת תרופות אנו מתייחסים במלוא הרצינות והאחריות ליכולת שלנו לשפר את איכות החיים ובריאותם, הפיזית והנפשית, של המטופלים וחלק בלתי נפרד מכך הוא בריאות הקהילה.

כחברה ששורשיה נעוצים בהיסטוריה של המדינה כבר מעל ל-120 שנה ומהווה את יצרנית וספקית התרופות והציוד הרפואי הגדולה בישראל, מהרגע הראשון ידענו שעלינו לפעול בתחום בו נוכל להשפיע באופן משמעותי, תוך מינוף הידע המקצועי והניסיון שלנו בתחום.

למי פונים בנושא תוכנית "מטפלים בנפש"?

לחצן פתיחה/סגירה

בכל נושא ניתן לפנות אלינו למייל metaplim.banefesh@teva.co.il
ואנו מבטיחים להשיב בהקדם.

Since October 7th, trauma has become a mainstay of life in Israel. Nearly every person living in the country is experiencing some degree of trauma—and it is estimated that approximately two million people may develop PTSD symptoms.

Every individual’s response to trauma is unique, with wide-ranging implications and symptoms—requiring diverse tools for treatment and building emotional resilience. Experienced mental health professionals are essential to identify the right treatment approach.

This unprecedented terrorist attack has left Israel without sufficient mental health professionals specializing in trauma, while the number of people requiring this care continues to grow. There is a vital need for a holistic, large-scale, and long-term solution to support and empower mental health professionals providing trauma care.

As Israel’s leading pharmaceutical company, Teva is harnessing its resources and expertise to establish Metaplim BaNefesh for treatment of the Israeli Trauma. The program is designed to support Israel’s mental health professionals and certify for trauma treatment, with the goal of strengthening the long-term resilience of Israeli society.

This program will:

  • Provide mental health professional trainings focused on trauma, together with the Israel Trauma Coalition
  • Offer a safe place for professional caregivers and expand and strengthen trauma resilience centers
  • Identify and implement innovative techniques and tools for trauma treatment
  • Raise awareness to the importance of mental health and resilience, also through creating an open databank of information for the professional caregivers and the public


FAQs about the program >

  

For further information or to get involvedemail us

שתפו מאמר זה


מאמרים מן העיתונות

שבוע הנערה הישראלית באופקים עם נשות חברת טבע

חדשות אפס שמונה, מרץ 10, 2024

לקריאת המאמר

"טבע כבר לא משחקת הגנה, היא משחקת התקפה"

Bizportal, פברואר 20, 2024

לקריאת המאמר

"הטיפול בטראומה הוא משמעותי מאוד"

רדיו 103, פברואר 02, 2024

להאזנה למאמר

2 מיליון ישראלים עלולים לסבול מטראומה בעקבות 7 באוקטובר

The Marker, פברואר 20, 2024

לקריאת המאמר

עטרה בילר מנתחת: טבע הקרן לטיפול בטראומה הישראלית חרבות ברזל

שיווק, דצמבר 31, 2023

לקריאת המאמר

לראשונה: מאות מטפלים מקצועיים יוכשרו לתחום הטראומה

ice, דצמבר 21, 2023

לקריאת המאמר

״מטפלים בנפש״: טבע יוצאת בקמפיין ייחודי ומרגש

Web2Info, דצמבר 26, 2023

לקריאת המאמר

טבע מקימה קרן חדשה: "טיפול בטראומה הלאומית"

ice, דצמבר 25, 2023

לקריאת המאמר

מטפלים בנפש: 'טבע' עולה בקמפיין לחיזוק החוסן הנפשי בישראל

וואלה, דצמבר 25, 2023

לקריאת המאמר

להתגבר על הטראומה הלאומית

גלובס, מרץ 31, 2024

לקריאת המאמר