דברים שאני אוהבת ב-ADHD שלי

Getty Images: dmaker

אני מכירה הרבה אנשים שמאמינים ש-ADHD היא ברכה נפלאה - יש כאלה שאפילו רואים אותה כסוג של כוח-על. אני לא שייכת לקטגוריה הזאת.

עבורי, האתגרים שמציבה הפרעת הקשב נראים לפעמים אינסופיים. כל מי שחי עם המצב הזה יכול לספר עד כמה יכול להיות קשה לנהל אותה. ואני מכירה יותר מדי אנשים שהפרעת הקשב הפכה את חייהם לקשים מדי בשביל לראות את ההפרעה כברכה.

ועדיין - אני חושבת על כל האנשים שאתם מכירים שחיים עם ADHD. האם הם לא מהאנשים הכי מצחיקים ומלהיבים שאתם מכירים? יש עוד צד לסיפור, וזה זה: באמת יש דברים לאהוב ב-ADHD.

נראה לי ששני צדי הסיפור הם חשובים, אז רציתי להבין נקודות מבט של אנשים שרואים את היתרונות של ADHD, ולשתף אותן. לכן יצרתי קשר עם כמה נשים מדהימות שאני מכירה שחיות עם ADHD שהן חלק מקהילת הפייסבוק שלי, Black Girl, Lost Keys. הנשים האלה מוכשרות, מצליחות ומוכנות לדבר על ה-ADHD שלהן - ומה לא היו משנות בה.

יצירתיות

יצירתיות היא אחד הדברים שרוב האנשים עם ADHD יגידו שהם אוהבים בה. מניסיוני, אלו מאיתנו שיש להם ADHD לא רק חושבים מחוץ לקופסה - סביר להניח שהקופסה נעלמה לגמרי. ואם אתם שואלים את עצמכם לאן הקופסה נעלמה, אני יכולה לומר לכם: כנראה שאיבדנו אותה.

היצירתיות עשויה גם לעזור לאנשים עם ADHD למצוא פתרונות ייחודיים כשהם עומדים בפני אתגרים. וזה לחלוטין משהו שצריך כשחיים עם המצב הזה. ל-ADHD נלווית גם היכולת ל"מיקוד על", כלומר אנו יכולים לחוות דברים מסויימים בעוצמה חזקה.

אישה אחת בקהילת Black Girl, Lost Keys אמרה את הדברים הבאים:

"במלוא הכנות, אני לא יכולה להגיד שאני אוהבת משהו בעצם העובדה שיש לי ADHD, אבל אני כן מעריכה חלק מהתכונות שנראה שיש להרבה אנשים עם ADHD. לדוגמה, אני אוהבת להיות יצירתית ולהיות מסוגלת להגיע למיקוד-על בדברים שאני ממש נהנית מהם. ההרגשה הזאת של להיות "על הגל" כשאת יוצרת היא מדהימה. כמו כן, למרות שאנחנו רגישים לדחייה וזה עלול להקשות על מערכות יחסים, אני מרגישה שזה גם מראה עד כמה אנשים עם ADHD מרגישים דברים בצורה עמוקה. נראה לי שלהרבה מאיתנו יש לב רחב, גם אם פגיע יותר."

גמישות

כשאתה רגיל לחיות את חייך כשאתה שוכח דברים, מאבד דברים ומתבלבל בלוח הזמנים, נראה לי שללמוד להיות גמיש זה חלק מהעניין.

במהלך שנים של חיים עם ADHD למדתי להיות בעלת תושייה ואיך לפצות על דברים שלא מסתדרים כמו שציפיתי. היו פעמים שהייתי האויבת הכי גדולה של עצמי כשזה נגע לשיכחה או חוסר תכנון. זה נכון שלכולם יש יום רע מדי פעם, אבל כשדברים לא מסתדרים לי, אני חושבת שה-ADHD עזר לי להיות סתגלנית ולהגיב היטב.

הנה דברים של חברת קהילה על האופן בו ADHD והגמישות הנלווית לה עזרו לקריירה שלה:

"אני יכולה לומר שאחד התחומים בהם הפרעת הקשב היטיבה איתי היה תחום הפקת הטלוויזיה וההופעות. מאחורי הקלעים צריך לשים לב להרבה דברים שונים בו זמנית. היכולת לעשות את זה ולנוע במהירות כדי לפתור דברים שלא עובדים נהיית קלה יותר למישהו עם ADHD."

תחושת עצמיות

אם אתם רוצים לשרוד את האתגרים שהחיים מציבים לכם, צריך שתהיה לכם תחושה חזקה של עצמיות. זה לא שונה למי שחי עם ADHD. אצל האנשים שאני מכירה שיש להם ADHD, שמתי לב לדפוס. בדרך כלל, לפני שמישהו מאובחן כלוקה ב-ADHD, הם מתקשים בחיים ויודעים זמן רב שמשהו לא בסדר. זה כאילו משהו חסר והם פשוט לא יכולים לשים על זה את האצבע. למרות זאת, הם למדו להעריך את עצמם.

כדי לסכם את זה, אחת הנשים שהגיבה לפנייתי שיתפה את נקודת המבט הבאה:

"מאז שאובחנתי, הפכתי להיות אני. יש לי יותר ביטחון עצמי כי אני מסוגלת להביע את מחשבותיי ולהפוך אותן למעשים. אני לא אוהבת את ההפרעה, אבל בלית ברירה עליי להיות אסירת תודה על המסע לגילוי עצמי שהיא הובילה אותי בו."

אמפתיה

מניסיוני, החיים עם ADHD אינם תמיד קלים. למעשה לפעמים אני מוצאת שהם פשוט מדכאים. עם זאת, יש לכך צד חיובי: אמפתיה. כאנשים עם ADHD התמודדנו עם שוני כל חיינו, מה שעשוי להפוך את הקבלה של שוני אצל אחרים לקלה יותר עבורנו. אנחנו מסוגלים להבין את המצבים של אחרים ולעתים להרגיש הזדהות עם הרגשות שלהם.

חברת קהילה אחת אמרה את הדברים הבאים על אמפתיה:

"כשהחיים שלך בתוהו-ובוהו, קל יותר להבין את התוהו-ובוהו בו נמצאים אחרים. אנשים עם ADHD לפעמים כמעט יותר מדי סובלניים, כי אנחנו מבינים."

מולטיטסקינג

אני מוצאת שלחיות עם ADHD יכול לגרום לי להרגיש כאילו המוח שלי מלהטט בכדורים. זה מזכיר לי את הפעלולים מהקרקס כשהמופיעים מסובבים מספר רב של צלחות באוויר. הצד השלילי בכך הוא שאתה עלול לבזבז זמן רב בדאגה שכל הצלחות האלה יתנפצו. הצד החיובי הוא היכולת לעשות ריבוי משימות.

עבור חלק מהאנשים, היכולת לעשות או לחשוב על מספר דברים במקביל הוא יתרון של ADHD. אחת הנשים שהגיבה אמרה שהיא אוהבת את זה שה-ADHD משפר את יכולתה לריבוי משימות. היא הסבירה שיכולתה לנהל מספר פרוייקטים במקביל עזרה לקריירה שלה.

הפואנטה

אני לא מאוהבת בהפרעת הקשב שלי, אבל השלמתי איתה. אפשר לומר שאני וה-ADHD הגענו לשביתת נשק. מכיוון שאני אוהבת את עצמי, אני לומדת לקבל את ה-ADHD כעוד חלק מחיי. אני מודעת לכך שההפרעה הזאת העניקה לי כל כך הרבה יכולות ייחודיות ואני חיה באמת הזאת.

מקורות המאמר:

Adults with attention deficit hyperactivity disorder score high in creativity

https://news.umich.edu/adults-with-attention-deficit-hyperactivity-disorder-score-high-in-creativity/


כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא