יצירת סביבה נטולת טריגרים לאסטמה בדרכים - האם זה אפשרי?

ההוראות הראשונות שקיבלתי בנוגע לאסטמה שלי היו לקחת את המשאף ולהימנע מהטריגרים שלי.

אבל לא הבנתי עד כמה יכול להיות קשה להימנע מטריגרים. כתלות במה מעורר את האסטמה שלך, הטריגרים יכולים לארוב בכל מקום! יש טריגרים לאסטמה שאפילו לא אורבים, הם בבירור בכל מקום.

הימנעות מהטריגרים שלכם יכולה להיות כל כך קשה. אך בעוד שיכול להיראות כמעט בלתי אפשרי לייצר "סביבה נטולת טריגרים", יש דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם את הסיכון שלכם לחשיפה. כל צעד שתנקטו כדי להימנע מהטריגרים שלכם יהפוך את ההתמודדות עם האסטמה לקלה יותר הרחק מהבית.

העריכו את סביבתכם

אתם כנראה כבר עושים את זה מבלי לחשוב. אני יכולה לחוש בריחות כמו בושם יותר מהר מכולם. אני גם שמה לב מהר לשינויים חדים בטמפרטורה, אשר באים יחד עם עליה או ירידה חדות בלחות.

אם אתם אלרגיים לבעלי חיים, יתכן שיש לכם כישרון לזיהוי שערות כלב או חתול על בגדים של אנשים והימנעות מהם. או, אם יש לכם אלרגיה לעקיצות דבורים או צרעות, אתם בוודאי נזהרים במיוחד לא להתקרב לפחי זבל באוגוסט.

לא משנה מה הטריגר שלכם, תמיד בצעו הערכה של סביבתכם ופעלו לפי התחושות שלכם.

היו מוכנים

אלרגיות ואסטמה הולכות יד ביד. לפעמים אי אפשר ליצור סביבה נטולת טריגרים לחלוטין, אבל אפשר להתכונן מראש למקרה שנתקלים באלרגן.

תמיד שאו איתכם את התרופות שלכם לשעת חירום. אם אינכם בטוחים איך להשתמש בתרופות שלכם או מתי, דברו עם הרופא שלכם. בקופת החולים יכולים לדאוג לאמן אתכם ליישם את תכנית הטיפול שלכם ברגע שתצטרכו אותה.

מפו את המסלול

אם יש לכם אסטמה מזה תקופה, יתכן שפיתחתם חוש שישי לזיהוי טריגרים שיכולים להופיע בדרככם.

לדוגמה, יתכן שאתם כבר מודעים למקומות בהם אתם יכולים לפגוש אנשים שמטיילים עם חיות המחמד שלהם. אתם כנראה יודעים איפה נמצאים כל מדפי הבשמים בחנויות הכל-בו וכיצד להתרחק ככל האפשר מחנות מוצרי האמבט בקניון המקומי שלכם. יתכן שאפילו פיתחתם את המיומנות השימושית של לעצור את הנשימה בהתראה קצרה כשמגיעים לאגף אבקות הכביסה.

התחילו ליישם את הידע שלכם. אתם כנראה יודעים יותר טוב מכולם איפה סביר שתיתקלו בטריגר במקומות בהם אתם הולכים ועורכים קניות. מפו את המסלול שלכם מראש כדי להימנע מאזורים בעייתיים. ייתכן שהמשמעות היא לבקר בפארקים שאין בהם גינת כלבים, או לבקש ממישהו לקחת עבורכם מוצרים מאזורים מסויימים כשאתם עורכים קניות.

הכינו תוכנית בריחה

בין אם אתם נוסעים בתחבורה ציבורית, עובדים במשרד או מגיעים ללימודים, קל להיתקל בטריגרים בלתי צפויים. הכינו תמיד תכנית בריחה כך שתוכלו להתרחק מהטריגר במהירות האפשרית.

בתחבורה הציבורית, למשל, אפשר להחליף מקומות או לעמוד כדי להימנע מ"אדון סיגריה" או מ"מפעל הבשמים". בעבודה, תקשרו עם המנהל שלכם בנוגע לטריגרים שלכם לאסטמה וחשבו כיצד להתמודד עם עמיתים שלא יוצרים סביבת עבודה ידידותית לחולי אסטמה. אם מישהו מביא עציץ לעבודה, או שכל הזמן משתמש בקרם ידיים בריח אשכוליות (זה עדיין קיים?), הכינו תכנית לעזוב את האזור.

כשזה קורה בעבודה או בלימודים, כדאי גם לתכנן איך לפצות על הזמן שהפסדתם.

מבט מקרוב על דיון המסיכה: כדאי לחבוש מסכה?

יש אנשים עם אסטמה המשתמשים במסיכות כדי להימנע מהטריגרים שלהם, אך עד כה לא הייתי אחת מהם. עכשיו אני שוקלת להשיג מסכה בשביל טיסה ארוכה מארצות הברית לשוויץ. האם זה לא הסיוט של כל אדם אסתמתי לשבת ליד אדם חולה במטוס למשך תשע שעות?

המחקר מצביע על יתרונות ועל חסרונות של חבישת מסכה אם יש לך אסטמה. עדיין אין פסק דין מדעי ברור. אף על פי שיש מסכות שעוזרות לסנן אלרגנים, המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (ה-CDC) מציינים כי נשימה דרך מסכה קשה יותר מנשימה של אוויר פתוח. אנשים עם אסטמה עלולים להתקשות יותר בנשימה דווקא עם מסכה. אם אתם שוקלים לחבוש מסכה, שוחחו על כך עם הרופא שלכם קודם.

בעיה אחרת היא שהמסיכה צריכה להיות צמודה לפנים כדי לעבוד היטב. אחרת אוויר לא מסונן יכול להיכנס דרך הרווחים.

יש מסכות יעילות יותר מאחרות. המוסד הלאומי לבטיחות ובריאות תעסוקתית (NIOSH) בארה"ב נותן תו תקן למסיכות שמספקות את רמות הסינון שנקבעו. המסיכה הנפוצה ביותר היא מסיכת N95 אשר מסננת 95 אחוזים מהחלקיקים מהאוויר כאשר מתאימים אותה היטב לפנים. מסכות כירורגיות רגילות אינן בעלות תו תקן כך שאי אפשר לדעת עד כמה הן מגינות.

נתבונן מקרוב בטריגרים השונים ובאילו מסכות יכולות להגן מפניהם:

זיהום אוויר, אבק ועובש

כדאי לבחור את מסכת ה-N95 אם מנסים להימנע מזיהום אוויר, מכיוון שהיא יכולה לסנן חומר חלקיקי קטן, עד ל-2.5 מיקרון. זה חשוב מכיוון שחלקיקים קטנים אלה יכולים להגיע עמוק לתוך הריאות ולגרום לבעיות נשימה, במיוחד לאנשים עם אסטמה. מסכות N95 טובות גם לסביבות עם אבק ועובש. מסכות כירורגיות לא מספקות הגנה רבה בגלל בעיית הרווחים.

שפעת וזיהומים

יש מסכות כירורגיות שעוזרות בהגנה נגד שפעת. בניסוי קטן אחד, מסכות כירורגיות הגנו על אחיות מלחלות בשפעת כמעט כמו מסכות ה-N95. עם זאת, יש לזכור כי מסכות כירורגיות לא מתוקננות על ידי ה-NIOSH, כך שקשה לדעת מה האיכות של מסכה כלשהי. במחקר מסוים, היעילות של מסכות שונות בסינון חיידקים נעה בין 13 ל-98 אחוז.

מזג אוויר קר

עבורי, מזג אוויר קר הוא טריגר ואני חובשת מסכה שונה שעוזרת לי לנשום. אני גרה בוויניפג, קנדה - כך שאני צריכה להתמודד עם הרבה אוויר קר! יש לי מסכה שמיועדת לספורטאים העוסקים בספורט חורפי, שמחממת את האוויר לפני שנושמים אותו. המסכה נראית קצת מסורבלת אבל היא נוחה יותר ומאפשרת לי לנשום יותר טוב מצעיף שקשור סביב הפנים שלי!

הפואנטה

אני יודעת שהימנעות מהטריגרים שלי היא חלק מרכזי בשמירה על הבריאות שלי - אבל זה לא אומר שזה קל. דרושים זמן ומאמץ כדי ליצור סביבה נטולת טריגרים. זה מתחיל בהערכת הסביבה שלכם והתכוננות לסיכונים אפשריים. עם הזמן אפשר ללמוד לתכנן את השגרה היומית שלכם כדי להימנע מטריגרים עד כמה שניתן. ותמיד צריכה להיות לכם תכנית בריחה למקרה שטריגר בלתי צפוי יופיע משום מקום. אם אתם חושבים שמסכה עשויה לעזור לכם להימנע מטריגרים, שוחחו על כך עם הרופא כדי לוודא.

הקליקו כאן להורדת האינפוגרפיקה של אסטמה בפורמט PDF


כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא