כיצד לתמוך במישהו הסובל ממיגרנה

Getty Images: PeopleImages

קשה לבקש עזרה. כשאתה חי עם בעיה כרונית כמו מיגרנה, זה יכול להיות מסובך במיוחד. לעיתים קרובות אתה מרגיש שאתה מהווה נטל על הסובבים אותך, ואינך רוצה להוסיף לנטל בכך שתבקש תמיכה מחבריך ומיקיריך.

ללמוד כיצד לבקש היה שיעור חשוב עבורי, ואני אסירת תודה שיש לי את התמיכה של המשפחה והקהילה שלי כאשר המיגרנה מנטרלת אותי.

אם אתם אוהבים מישהו הסובל ממיגרנה – או מכל מחלה כרונית, לצורך העניין – ייתכן שאתם תוהים כיצד אתם יכולים לתמוך בו. לא תמיד ברור מה יקיריכם צריכים, אך קצת תקשורת כנה ופתוחה יכולה לעזור מאוד.

לאחר שחייתי עם מיגרנה במשך 30 שנה, למדתי – ואני עדיין לומדת – כיצד לסייע לקהילה שלי לסייע לי. אם אתם תוהים כיצד תוכלו לתמוך טוב יותר ביקיריכם, נסו את הטיפים הבאים.

היו גמישים והתאימו את ציפיותיכם

בראש ובראשונה, חשוב לשמור על הבנה פתוחה וגמישה של מה שעובר על יקיריכם ומה הם צריכים, וגם של מה שהם מסוגלים לעשות. היו גמישים אם וכאשר צריך לשנות תוכניות. אם תכננתם לצאת לארוחת ערב והתכניות מתבטלות, הזמינו משלוח או שתקבעו ליום אחר.

ייתכן שאנשים הסובלים ממיגרנה יתקשו להכיר חברים חדשים ולשמור על חברויות קיימות, בשל האופי הבלתי צפוי והמשתק של המחלה. נסו להישאר נוכחים בחייהם של חבריכם באופן עקבי. הראו שאתם עדיין שם בשבילם, תוך שמירה על גבולות בריאים, והבינו שחברכם עשוי להתקשות לחזור למערכת היחסים שהייתה ביניכם בעבר, כפי שייתכן שהייתם רוצים.

לימדו על מיגרנה

אנשים רבים לא מבינים מהי באמת מיגרנה – איני יכולה לספור כמה פעמים אנשים השוו את מה שאני עוברת לכאב ראש. המציאות היא שמיגרנה היא מחלה נוירולוגית הפוגעת בכל הגוף ובמערכותיו. תפיסות מעוותות של המחלה מובילות לעתים קרובות לכך שאלו מאיתנו החיים עימה חשים ששופטים אותם וסובלים מסטיגמות.

היו מוכנים להקשיב וללמוד על מה שעובר על יקירכם. שאלו על ממצבו ומה הכי קשה עבורו. חקרו זאת. זה יאפשר לכם להבין את עומק המחלה וייתכן שתוכלו לסייע בצורה טובה יותר ליקירכם.

כמו כן, תוכלו לסייע על ידי כך שתעקבו אחר המסע שאנשים עוברים, באמצעות בלוגים וקהילות חברתיות. לעיתים הלמידה על חוויותיו של אדם אחר יכולה לספק נקודת מבט שונה על הדברים.

נסו להיות עדינים

זכרו שאינכם יכולים לדעת עם מה אנשים מתמודדים בתוך תוכם. הפגינו אמפתיה כלפי מה שיקיריכם עוברים, והיו שם בשבילם. היו מקור של עידוד ותמיכה.

שימו לב לרמזים

ללמוד איך לזהות רמזים שאינם מילוליים יכול לסייע לכם לתמוך בבן זוגכם או יקירכם במהלך התקף מיגרנה. לאחר שתלמדו על צרכיו של יקירכם, ייתכן שתהיו מסוגלים לצפות מה נדרש מכם מבלי שתתבקשו.

כאשר יש לי מיגרנה (לפני ואחרי התקף), קשה לי לדבר ולחשוב באופן ברור. לעיתים קרובות אני מותשת מכדי לבקש או לקבל תמיכה.

לאורך השנים, בעלי למד כיצד לקרוא אותי היטב ויודע שפספוס ארוחות הוא גורם סיכון משמעותי עבורי. אם לא אכלתי, הגוף שלי מתרסק. מרגע שהגוף שלי מתחיל את תהליך המיגרנה שלו, ההחלטה מה לאכול הופכת לכה מסובכת עבורי שאיני יכולה לקבל החלטה או לדבר.

ברגע שבעלי מזהה את הסימנים האלה, הוא מבשל או מזמין מזון שאינו מהווה גורם סיכון ודואג שאשתה מים באופן מיידי. יכולתו להבין מה אני צריכה באותו רגע מועילה בצורה מדהימה.

תקשורת פשוטה היא המפתח

פעמים רבות, כואב מדי לדבר, לנוע, או לבקש עזרה.

שאלו שאלות ישירות, ופשוטות: האם להגיש לך ארוחת צהריים בריאה? האם את צריכה כוס מים? האם האורות בוהקים מדי? האם תרצי שאכבה אותם? האם אני יכול לבוא להשגיח על הילדים בזמן שאת נחה? ואם אתם יכולים, פשוט הציעו את עזרתכם מייד אם אתם יודעים מה עליכם לעשות. אפילו הדברים הקטנים ביותר יכולים לעשות הבדל עצום. לאחר מכן, שלחו הודעת טקסט כדי להראות שהתמיכה שלכם נמשכת.

בסופו של יום, בקשת עזרה, קבלתה והענקתה יכולות להיות קשות עבור כל מי שמעורב. ככל שיש יותר ידע, ויותר חמלה – כך יותר טוב. הבנה טובה של מה שנדרש עבור יקיריכם תאפשר להם להתאושש ולהילחם במיגרנה בצורה יעילה יותר. אהבה, תמיכה, נוכחות חיובית, וגישה יוזמת הם כמה מהתרופות הטובות ביותר.

הקליקו כאן להורדת האינפוגרפיקה של מיגרנה בפורמט PDF


כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא