טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית כרונית שבה מערכת החיסון פוגעת במערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה); היא תוקפת את החלבון מיאלין, שעוטף ומבודד את השלוחות (סיבים) של תאי העצב וחיוני ביותר להעברת המסרים ביניהם. מעטפת המיאלין השומנית מאפשרת לאותות חשמליים לעבור מצומת אחד למשנהו וכך לקיים הולכה עצבית תקינה. הצלקות שנוצרות בעקבות הפגיעה במיאלין נקראות טרשות/ לזיות/ נגעים/ פלאקים. שם המחלה – טרשת נפוצה – ניתן לה מכיוון שהאזורים המצולקים נפוצים במערכת העצבים המרכזית.

מהלכה של המחלה משתנה ממטופל למטופל והיא יכולה להתבטא בכמה צורות קליניות, להיות קלה או לגרום לנכות חמורה. טיפול נכון – שבין השאר מקל את התסמינים ומאריך את ההפוגה שבין התקף להתקף – מפחית את חומרת המחלה, מאט את התקדמותה, ומאפשר לחולים לחיות חיי שגרה.

מהי שכיחותה?

לחץ לסגירה

בישראל יש כ־6,000 חולי טרשת נפוצה, ובעולם כולו נאמד מספרם בכ־2.5 מיליון. דפוסי התפוצה העולמיים מרמזים כי גם גנטיקה וגם סביבה עלולות להשפיע על התפתחותה. לדוגמה, היא שכיחה במיוחד בצפון אירופה, צפון אמריקה, דרום-מזרח אוסטרליה וניו זילנד, ופחות שכיחה באזורים טרופיים וסוב-טרופיים. ייתכן שהמקור לכך הוא גנטיקה של מתיישבים אירופאים קדומים באזורים אלו.

שכיחות המחלה עלתה בעשורים האחרונים, כפי הנראה בשל אבחון מתקדם יותר שמגלה חולים נוספים ומכיוון שתוחלת החיים של החולים עלתה.

מהם תסמיניה?

לחץ לסגירה

התסמינים וחומרתם משתנים ותלויים בעיקר במיקום הפגיעה במערכת העצבים. הם יכולים לבוא וללכת או להחמיר עם הזמן. בין היתר הם כוללים: הפרעות תחושה או נימול, חולשת גפיים, נוקשות שרירים ועוויתות, פגיעה בראייה (כגון טשטוש), דחיפות ותכיפות במתן שתן, הפרעות בדיבור, קושי בהליכה, עייפות מוגברת, שינויים במצב הרוח, ובעיות בחשיבה, למידה ותכנון.

מהם הגורמים?

לחץ לסגירה

מדובר במחלה אוטואימונית (שבה מערכת החיסון תוקפת את הגוף) שסיבתה אינה ידועה. לפי ההנחה המקובלת, היא פורצת בעקבות שילוב של גנטיקה וגורמים סביבתיים (כגון זיהומים ויראליים, עישון וחוסר בוויטמין D); אדם שנולד עם נטייה גנטית ונחשף לגורם סביבתי נמצא בסיכון לחלות במחלה.

מיהן קבוצות הסיכון?

לחץ לסגירה

טרשת נפוצה שכיחה יותר (פי שניים עד שלושה) בקרב נשים מאשר גברים, ולרוב מתפרצת בגילי 40-20.

הטיפול לטרשת נפוצה הוא תרופתי ושיקומי. הוא כולל תרופות (גם אנטי-דלקתיות) שמפחיתות את ההתקפים ואת התסמינים ומאטות את התקדמות המחלה. בנוסף הוא כולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ופעילות גופנית (פעילויות אלו שומרות על טווח התנועה והגמישות ועל שגרת החיים).

טרשת נפוצה: מזונות שיש להימנע מהם

אכילת מזון בריא ומזין חשובה להרגשה בריאה ולניהול התסמינים של טרשת נפוצה (MS). בטרשת נפוצה, מערכת החיסון תוקפת את מערכת העצבים המרכזית, על ידי הפרעה לאותות עצביים או חסימתם.

קראו עוד טרשת נפוצה: מזונות שיש להימנע מהם

רשימת הטיפים האולטימטיבית למטיילים המתמודדים עם טרשת נפוצה

נסיעות יכולות לאתגר כמעט כל אחד, אך יחד עם טרשת נפוצה והמטען שלה, גוברים התשישות והלחץ עוד לפני שמגיעים אל היעד המבוקש. אך עם מעט עבודה מראש והכנה, אפשר ליהנות מטיול מהנה ומרגיע!

קראו עוד רשימת הטיפים האולטימטיבית למטיילים המתמודדים עם טרשת נפוצה

תשישות בטרשת נפוצה: 9 עצות לשיפור ההרגשה

תוכן רפואי נבדק על ידי Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNA

קראו עוד תשישות בטרשת נפוצה: 9 עצות לשיפור ההרגשה

מכשירים טכנולוגיים חכמים מספקים תחושה של קהילה לאנשים עם טרשת נפוצה

שעונים חכמים ומכשירי משקל חכמים הם לא שימושיים רק עבור ספירת צעדים או הפחתת קלוריות. אם אתם חיים עם טרשת נפוצה (MS), אז מכשירים אלה יכולים לעזור לבנות קהילה עבור אלה במצב דומה.

קראו עוד מכשירים טכנולוגיים חכמים מספקים תחושה של קהילה לאנשים עם טרשת נפוצה

כתבות נוספות בנושא טרשת נפוצהלכל תחומי הטיפול

הקליקו כאן

המוצרים שלנו