מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

ובכן, פרנק אפרסון המציא את הקרטיב כשהיה בן 11. ג'ורג' ניסן המציא את הטרמפולינה כשהיה בן 16. לואיס ברייל, נער עוור, המציא את כתב הברייל בהיותו בן 12, ובנימין פרנקלין, המדינאי והמדען האמריקאי הנודע, המציא את סנפירי השחיה בגיל 11 בלבד. ואלה רק דוגמאות אחדות מיני רבות.

רבים יופתעו לגלות שהמצאות רבות המשמשות אותנו עד היום נולדו למעשה במוחם הקודח של ילדים ובני נוער. אחת מהסיבות לכך היא היצירתיות והתחושה הטבעית של מסוגלות חסרת גבולות שלעיתים חסרה או דועכת בקרב מבוגרים.

רק לפני מספר חודשים עלה הרעיון לפרויקט יזמות מדעי – בתחומי הרפואה והמכשור הרפואי – עבור ילדי הצוותים הרפואיים העובדים סביב השעון בבתי החולים ברחבי הארץ, ונלחמים בגבורה ראויה לשבח, בין היתר, במגפת הקורונה המאתגרת את כל מה שחשבנו שידענו על העולם.

בשילוב זרועות, מוחות וכוחות בין חברת טבע, עמותת יוניסטרים וארגון 8400 הרעיון קרם עור וגידים במהירות. והנה בחודש ינואר באירוע חגיגי ומרשים זכינו לחזות מקרוב ברעיונות החדשניים של יותר מ-200 בני הנוער, מכל רחבי הארץ – דור העתיד של ישראל, במלוא תפארתו. בני הנוער המוכשרים, שזכו להדרכה צמודה ממנטורים מטבע ומעולם היזמות והרפואה הציגו את הרעיונות שלהם בפרזנטציות באנגלית שלא היו מביישות גם את אנשי המקצוע המנוסים ביותר. הם אף ליוו את הפרזנטציות עליהן עמלו משך חודשים בתוכניות עסקיות מרשימות ובסרטונים.

התרשמנו מהמיזם של חניכי בתי החולים פוריה וזיו Be Cleaner לפיתוח מכשיר המכיל בתוכו חומר חיטוי טבעי המשמיד חיידקים בחללים ציבוריים תוך זמן קצר, ומהמיזם למשל של חניכי בית חולים שיבא תל השומר My Mask מסכה המפיצה ריח טוב שתעניק לאנשים שעוטים אותה תחושה והרגשה נעימה יותר. מבחינתנו, כל אחת מעשר הקבוצות המשתתפות היו זוכות ראויות.

ובכל זאת, קבוצה אחת זכתה במירב קולות השופטים – הקבוצה מבית חולים 'הדסה – עין כרם', אשר פיתחה אפליקציה בשם Gospital, אפליקציית ניווט והתמצאות ייחודית למבקרים ולשוהים בבתי החולים, אשר מתקשים למצוא את דרכם בינות מבוכי הפרוזדורים, המחלקות ומבני בית החולים.

תוכנית "ביוטק הדור הבא". פאנל שופטים

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ