מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

ובכן, פרנק אפרסון המציא את הקרטיב כשהיה בן 11. ג'ורג' ניסן המציא את הטרמפולינה כשהיה בן 16. לואיס ברייל, נער עוור, המציא את כתב הברייל בהיותו בן 12, ובנימין פרנקלין, המדינאי והמדען האמריקאי הנודע, המציא את סנפירי השחיה בגיל 11 בלבד. ואלה רק דוגמאות אחדות מיני רבות.

רבים יופתעו לגלות שהמצאות רבות המשמשות אותנו עד היום נולדו למעשה במוחם הקודח של ילדים ובני נוער. אחת מהסיבות לכך היא היצירתיות והתחושה הטבעית של מסוגלות חסרת גבולות שלעיתים חסרה או דועכת בקרב מבוגרים.

רק לפני מספר חודשים עלה הרעיון לפרויקט יזמות מדעי – בתחומי הרפואה והמכשור הרפואי – עבור ילדי הצוותים הרפואיים העובדים סביב השעון בבתי החולים ברחבי הארץ, ונלחמים בגבורה ראויה לשבח, בין היתר, במגפת הקורונה המאתגרת את כל מה שחשבנו שידענו על העולם.

בשילוב זרועות, מוחות וכוחות בין חברת טבע, עמותת יוניסטרים וארגון 8400 הרעיון קרם עור וגידים במהירות. והנה בחודש ינואר באירוע חגיגי ומרשים זכינו לחזות מקרוב ברעיונות החדשניים של יותר מ-200 בני הנוער, מכל רחבי הארץ – דור העתיד של ישראל, במלוא תפארתו. בני הנוער המוכשרים, שזכו להדרכה צמודה ממנטורים מטבע ומעולם היזמות והרפואה הציגו את הרעיונות שלהם בפרזנטציות באנגלית שלא היו מביישות גם את אנשי המקצוע המנוסים ביותר. הם אף ליוו את הפרזנטציות עליהן עמלו משך חודשים בתוכניות עסקיות מרשימות ובסרטונים.

התרשמנו מהמיזם של חניכי בתי החולים פוריה וזיו Be Cleaner לפיתוח מכשיר המכיל בתוכו חומר חיטוי טבעי המשמיד חיידקים בחללים ציבוריים תוך זמן קצר, ומהמיזם למשל של חניכי בית חולים שיבא תל השומר My Mask מסכה המפיצה ריח טוב שתעניק לאנשים שעוטים אותה תחושה והרגשה נעימה יותר. מבחינתנו, כל אחת מעשר הקבוצות המשתתפות היו זוכות ראויות.

ובכל זאת, קבוצה אחת זכתה במירב קולות השופטים – הקבוצה מבית חולים 'הדסה – עין כרם', אשר פיתחה אפליקציה בשם Gospital, אפליקציית ניווט והתמצאות ייחודית למבקרים ולשוהים בבתי החולים, אשר מתקשים למצוא את דרכם בינות מבוכי הפרוזדורים, המחלקות ומבני בית החולים.

תוכנית "ביוטק הדור הבא". פאנל שופטים


לתוכנית הייחודית ופורצת הדרך שלנו שלוש מטרות עיקריות: הוקרת תודה לצוותים הרפואיים המסורים שעושים לילות כימים כדי להבטיח את בריאותנו (במיוחד בימים אלה של מגיפת הקורונה); תרומה לעיצוב דור העתיד של היזמים והחוקרים בתחומי המדע והרפואה ומתן השראה לבני הנוער (רבים ככל הניתן) שפועמת בקרבם רוח היזמות הרפואית.

התכנית סיפקה לילדים טעימה מאותן אפשרויות בלתי מוגבלות הקיימות בישראל כיום, וכאלה שתתפתחנה בעתיד בתחומי הטכנולוגיה הרפואית, הפארמה, הביוטק והרפואה. אנו מקווים שהתכנית תעורר את סקרנותם והתלהבותם הן של הילדים המשתתפים בה והן של חבריהם לספסל הלימודים (או לזום...) שישמעו רבות אודותיה.

אין ספק, שהמציאות שכפתה עלינו הקורונה כבר דחפה ועוד תמשיך לדחוף קדימה את המין האנושי. ממשברים בסדר גודל עולמי שכזה מתפתחות וצומחות יכולות, טכנולוגיות, צורות חשיבה חדשות ושיתופי פעולה אסטרטגיים. המשבר הינו מוחשי מאד ועוד רחוק מסיומו אבל גם ההישגים של המין האנושי בתוך פרק זמן כה קצר הינם מרשימים וחסרי תקדים. מי יכול היה להעריך עם פרוץ המגיפה כי תוך פרק זמן של 9 חודשים – כמשכו של היריון תקין – קבוצות מדענים שונות ברחבי העולם יצליחו ביצירתיות, חוכמה ושימוש בטכנולוגיות פורצות דרך לפתח חיסון אפקטיבי, לאשרו מול רשויות הבריאות ולהתחיל בתהליך של חיסון אזרחי העולם?!   

לפרויקט בחרנו לקרוא: "ביוטק – הדור הבא". אנחנו מסתכלים על הדור הצעיר הזה ועל הרעיונות המרשימים שלהם וברור שאם נצליח לממש את הפוטנציאל הטמון בבני נוער אלו צפוי לנו עתיד מבטיח. אנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו פה בטבע, ללוות, להיות חלק ולצפות בדור העתיד האיכותי שגדל פה.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

טבע מפרסמת את דו"ח ההשפעה החברתית שלה לשנת 2019

טבע מפרסמת את דו"ח ההשפעה החברתית שלה לשנת 2019

המשימה: לפענח מקרה רצח בשיעור כימיה

המשימה: לפענח מקרה רצח בשיעור כימיה

טבע נרתמת ותורמת למאבק בנגיף הקורונה

טבע נרתמת ותורמת למאבק בנגיף הקורונה

טבע מפרסמת את דוח ההשפעה החברתית שלה לשנת 2018

טבע מפרסמת את דוח ההשפעה החברתית שלה לשנת 2018