האם הפרעת הקשב שלי מחמירה עם הגיל?

Getty Images: Ridofranz

בחיים של אנשים רבים מגיע שלב של "רגיעה" כלשהי. הילדים כבר לא צריכים אתכם 24 שעות ביממה ועוזבים את הקן המשפחתי כשהם הולכים לאוניברסיטה, לעבודה או מתחתנים. התמקמתם בעבודה שבחרתם והעבודה נראית יציבה. יתכן שכבר יש לכם לוח זמנים קבוע בחייכם הפרטיים ובעבודה. באופן כללי, השגרה שלכם כבר די קבועה.

חסכתם כסף לאורך השנים וחלומות הפרישה מתחילים להתגבש, ונראה שאפשר לחשוב ברצינות על הרעיון של קוטג'‚ קטן ונוח ליד האגם.

זה לא היה נהדר אם זה היה כך באמת?

אם אתם חיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD), פירוש הדבר הוא שהתסריט הנ"ל כלל לא מצלצל לכם מוכר.

למעשה, מבוגרים רבים עם ADHD עדיין מתמודדים עם כל הדברים הללו. התבגרות לא תמיד מלווה בשיפור, במיוחד אם לא הצלחתם לקבל את הטיפול המתאים ל-ADHD.

בואו נראה מדוע זה קורה ומה ביכולתכם לעשות אם אתם מוצאים עצמכם מתקשים.

קשיים עם ADHD בגיל המעבר

מכיוון ש-ADHD היא הפרעה גנטית במידה רבה, קיים סיכוי שילד אחד או יותר מילדיכם גם הוא סובל מ-ADHD. הייתם חושבים שעד גיל המעבר, כשהילדים שלכם יעזבו את הבית, החיים יהפכו קלים יותר. אבל יכול להיות שילדכם הבוגר עדיין זקוק לתמיכה כלכלית או נפשית. כל זה דורש הרבה אנרגיה מהורה שגם כך מותש כבר משנים רבות של התמודדות עם ADHD בעצמו, שלא לדבר על סיפוק צרכי המשפחה.

מבוגרים רבים החיים עם ADHD נמצאים בקשיים כלכליים בגלל דחיינות, חוסר ארגון וקושי בשמירה על תיעוד. לדוגמה, הגשת דו"חות מס יכולה להיות קשה כמו טיפוס על האוורסט.

תסמיני ADHD כמו חוסר ריכוז, אימפולסיביות, דעת מוסחת בקלות וחוסר ארגון יכולים להוביל לקושי בניהול הקריירה. יכול להיות קושי בשמירה על עבודה, מה שמוביל למעברים רבים בין מקומות עבודה, מעברי דירה ואף הורדה בשכר. ייתכן שאתם משתעממים בקלות ומוצאים את עצמכם עוברים מעבודה לעבודה תוך אובדן הוותק וההטבות הכלכליות. או שיתכן שאתם עדיין מחפשים את הקריירה הנכונה עבורכם.

כשאתם מסתכלים על חברים ובני משפחה שלא סובלים מ-ADHD בחיי היומיום, ההערכה העצמית שלכם עלולה לצנוח. אולי אתם חושבים, "למה ממשיכים לפטר אותי כל הזמן בגילי? למה אני לא מסוגל לשמור על סדר וניקיון בבית למרות שהילדים כבר מזמן עזבו את הקן? למה אני לא מסוגל לחסוך כסף וליהנות מחופשה נחמדה?"

וכאילו להוסיף על הקשיים שיש למבוגרים המתמודדים עם הפרעת קשב, קיימת גם הדילמה הנפוצה אצל נשים שעוברות פרימנופאוזה או מנופאוזה (גיל המעבר). השינויים ההורמונליים יכולים לגרום להחמרה בתסמיני ה-ADHD ולהקשות עוד יותר את החיים עבור נשים.

עבור גברים כמו גם נשים, ההתבגרות יכולה להוביל לשינויים קוגניטיביים. זה משהו שמבוגרים עם ADHD לא יכולים להרשות לעצמם לאבד, כי הדבר רק מוסיף לחיים של התמודדות עם בעיות זיכרון ובעיות קוגניטיביות אחרות.

מה ביכולתכם לעשות?

ADHD בגיל המעבר ולאחריו הוא לא הדבר הכי נורא שיכול לקרות, ולא כל המבוגרים מתקשים בשלב זה של החיים. אם אתם מתקשים, נסו את הדברים הבאים:

  • בדקו אם הפרעת ה-ADHD שלכם מטופלת בצורה מיטבית. זה כולל תרופות, ייעוץ, חינוך או הדרכה, טיפול פסיכולוגי או שילוב של טיפולים. ודאו שהאנשים הסובבים אתכם מבינים את האתגרים הניצבים בפניכם. מצאו דרכים להתחבר עם מבוגרים אחרים הסובלים מ-ADHD, בפגישה פיזית או באינטרנט, על ידי הצטרפות לארגונים והגעה לפגישות, סדנאות או כנסים.
  • זהו את המכשולים הספציפיים שמושכים אתכם למטה. האם אתם מתקשים לחסוך כסף לפרישה? התייעצו עם יועץ פיננסי. ההשקעה הקטנה של תשלום ליועץ פיננסי תשתלם בסוף.
  • עבדו עם יועץ קריירה שיוכל להדריך אתכם בעריכת שינויים ולתת לכם אסטרטגיות הקשורות לעבודה. צרו קשר עם תכניות שיקום תעסוקתי בעיר כדי למצוא איש מקצוע.
  • צרו קשר חדש או מתחדש עם הצוות הרפואי שלכם כדי לדון בשינויים אפשריים בתרופות. אם את אישה ואת חווה שינויים קוגניטיביים הקשורים להורמונים, פעלי עם הרופא המטפל שלך לפתרון הבעיה. במהלך תקופה זו של חייכם, ייתכן שיהיה עליכם לדון עם הרופא המטפל שלכם בשינוי תרופתי.

הפואנטה

ADHD היא מצב נוירו-ביולוגי הנמשך כל החיים. ההפרעה אמנם לא נעלמת, אך בהחלט ניתן לטפל בה. למעשה, זהו אחד המצבים הנפשיים הניתנים ביותר לטיפול. חפשו באופן פעיל את התמיכה לה אתם זקוקים. אתם עשויים לגלות שהתקופה הזו יכולה להיות הטובה ביותר בחייכם. ובקרוב יכול להיות שתמצאו את עצמכם נרגעים בערסל וצופים אל האגם התכול והקריר.

מקורות המאמר

  • Franke B, et al. (2012). The genetics of attention deficit/hyperactivity disorder in adults, a review. DOI: 10.1038/mp.2011.138
  • Quinn PO, et al. (2014). A review of attention-deficit/hyperactivity disorder in women and girls: Uncovering this hidden diagnosis. DOI: 10.4088/PCC.13r01596

 


כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא