טבע הצטרפה ליוזמת '5פי2' במטרה להגדיל את מספר תלמידי המדעים ברמת 5 יחידות לימוד

שר החינוך, נפתלי בנט: ״אני שמח שחברת טבע מצטרפת לתכנית הלאומית לקידום המצויינות במתמטיקה ומדעים. הצלחנו בשנים האחרונות להכפיל את מספר התלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה – כשהזינוק העיקרי הוא בפריפריה. בכוחות משותפים נרחיב את הכישורים והמיומנויות של דור העתיד גם ביתר תחומי המדעים לקראת אתגרי המאה ה-21״.

לא צריך להיות עילוי במדעים כדי להבין את הפרדוקס הבא:

מספר בוגרי 5 יחידות במדעים בישראל עודנו רחוק ממיצוי הפוטנציאל שלו וזאת לצד מחסור במורים המלמדים מקצועות כמו כימיה ומתמטיקה. מנגד, דווקא הביקוש לעובדים עם השכלה במקצועות אלה, שיוכלו לתמוך בענפים הצומחים בתעשייה וההיי-טק, עולה בעקביות.

המצב הזה לא "בריא" לישראל, הוא מעמיק את הפערים – הגדולים ממילא – בחברה, ועלול לפגוע במשק ובכלכלה בעתיד הרחוק יותר.

אז איך מתחילים להתיר את הפלונטר הזה? במילה אחת: 5פי2. 

5 פי 2 לוגו5פי2 – היוזמה המשותפת להרחבת מעגל המצוינות במקצועות ה-STEM
(Science, Technology, Engineering and Mathematics) בהובלתו של שר החינוך נפתלי בנט ובשיתוף גורמי משרד החינוך, קרנות פילנתרופיות וחברות היי-טק מובילות במשק (בין היתר, אינטל, ווסטרן דיגיטל, אמדוקס ומיקרוסופט) – קבעה יעד שאפתני ראשון להכפיל את מספר תלמידי התיכון ב-5 יחידות במתמטיקה, בדגש על מתן שוויון הזדמנויות למגזרים השונים בחברה הישראלית.

עם העמידה ביעד של הכפלת מספר התלמידים ב-5 יחידות לימוד מתמטיקה, היוזמה מתמקדת כעת בהרחבת מעגל המצוינות לאוכלוסיות השונות – בפרט מהפריפריה החברתית-גיאוגרפית – וכן בשיפור הכישורים, המיומנויות וההישגים של תלמידים ביתר מקצועות המדעים (כימיה, פיזיקה וטכנולוגיה) ברמת 5 יחידות לימוד. כל זאת על מנת לחזק אצל בוגרי מערכת החינוך את בסיסי הידע והמיומנויות הנדרשים למאה ה-21.

איריס בק-קודנר בפאנל

כעת טבע חוברת למיזם כאחת מהשותפות המובילות וכחלק מועדת ההיגוי של 5פי2, האחראית על קביעת המדיניות וגיבוש האסטרטגיה להשגת יעדים שאפתנים אלו.

שר החינוך, נפתלי בנט״עם פתיחת שנת הלימודים, אני שמח שחברת טבע מצטרפת לתכנית הלאומית לקידום המצויינות במתמטיקה ומדעים. הודות למאמץ המשותף של גופים פרטיים, צה״ל והמגזר הציבורי, הצלחנו בשנים האחרונות להכפיל את מספר התלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה. הזינוק העיקרי הוא בפריפריה. זו מהפכה חברתית של ממש, ואני גאה בכך. המציאות שלפיה מקום המגורים של התלמיד משפיע על הצלחתו הייתה חייבת להיפסק. אמנם ההצלחה עד כה היא חסרת תקדים, אך אנחנו לא עוצרים כאן. המאמץ נמשך, ובכוחות משותפים נרחיב את הכישורים והמיומנויות של דור העתיד בתחומי המדעים לקראת אתגרי המאה ה-21״.

איריס בק-קודנר, סמנכ"לית בכירה וחברת הנהלת טבע הוסיפה: "כמובילת תעשיית הפרמצבטיקה והבריאות בישראל וכמעסיק הגדול ביותר בתחום אנחנו פועלים מתוך אחריות ומחויבות כלפי דור העתיד של ישראל. מדע מתקדם ופורץ דרך הוא אינדיקציה לעוצמתה וקדמתה של מדינה ואף לתרומתה לקידום האנושות. מדע משנה בכל יום ויום את מציאות חיינו ומעניק תקווה למטופלים המתמודדים עם מצבים רפואיים ללא מענה. בשילוב כוחות עם כל הגופים המשמעותיים שנרתמו ליוזמת 5פי2, ותוך גיבוש ויישום אסטרטגיה מכוונת מטרה נוכל לעזור לטפח את מדעני העתיד של ישראל שיסללו את הדרך לסיפורי הצלחה חדשים ברמה המקומית והגלובאלית כאחד".

איריס בק-קודנר ומשתתפים נוספים


פעילות המחקר והפיתוח המתקדמת של טבע בישראל וחשיבות דור העתיד להצלחתה:

טבע חרטה על דגלה את השאיפה המתמדת למובילות, מצוינות וחדשנות. טבע שהינה חברה ישראלית-גלובלית מחויבת לפעילות מחקר ופיתוח משמעותית בישראל, הנתמכת על ידי מעבדות וציוד חדשניים ובעיקר כוח אדם מעולה.

לחברת טבע שני אתרי מחקר ופיתוח בישראל: אתר מו"פ אינובטיבי באביק נתניה ואתר מחקר ופיתוח גנרי בכפר סבא – שניהם מהמובילים ומהמתקדמים בטבע ובעולם בכלל. בטבע אנו גם פועלים להכשרת עובדי החברה להשתלבות ועבודה בעולם התרופות – מאלף ועד תו –  ומובילים את התעשייה הפרמצבטית בישראל, תוך שאנו מייצרים אקו-סיסטם דינמי.

מחקר ופיתוח ישראלי מוביל מצריך השקעה מרובה ומחויבות מתמשכת לקידום לימודי המדעים בקרב בני הנוער. לשם כך פעלה טבע בשנים האחרונות להכשרת מורי ביולוגיה ללימודי כימיה; עובדי החברה ומדעניה לוקחים חלק בפרויקט החברתי "סודקות את תקרת הזכוכית", המעניק תמיכה, הכוונה (מנטורינג) לנערות מהפריפריה להן פוטנציאל לא ממומש ללימודי מדעים וכימיה ואף פיתחנו מעבדת ניסויים ניידת שעובדינו מציגים בבתי-ספר לגירוי סקרנותם של ילדים ובני-נוער לתחום הכימיה.

הצטרפות טבע למהלך הלאומי של יוזמת 5פי2, בהובלת שר החינוך, מהווה נדבך חשוב במחויבותה של טבע ברמה הלאומית למצוינות במדע והרחבה של המיומנויות הנדרשות לקידום של תעשיית הביו-פארמה הישראלית החל מגילאי ביה"ס, וזאת לצד שורה של שיתופי פעולה חדשים עם משרד החינוך וגופים נוספים המקדמים מצוינות מדעית אשר ייחשפו בעתיד.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ