לראות את האדם ולא רק את המחלה

התכנית "בטבע שלי לראות אותך" – שתוף פעולה ייחודי בין טבע ובין עמותת "גישה לחיים" נועד להטמיע תרבות טיפולית מיטבית המקדמת איכות החיים ורווחה, תוך התמקדות בשלושה מעגלים: המטופלים השוהים במחלקה, המשפחות המלוות אותם והסגל הרפואי והטיפולי.

מאחורי כל מחלה ניצב אדם, וההתמודדות עם מחלה כרונית ו/או מחלה קשה היא מאתגרת ולעיתים אף מתישה, בראש ובראשונה למטופל, אולם גם לבני המשפחה המטפלים בו וכן לרופאים ולאנשי הצוות האחרים.

ייעודה של חברת טבע הוא לשפר את בריאותם של מטופלים באמצעות תרופות מתקדמות, אולם, במקביל טבע גם מכירה בחשיבות איכות החיים (Well-being), הרווחה (גופנית, נפשית, חברתית ואף רוחנית) והיחס האישי הניתן במסגרת הטיפול הרפואי, אשר תורמים כולם לשיפור ההרגשה והבריאות – ולעיתים אף מסייעים בתהליכי הריפוי עצמם.

התכנית "בטבע שלי לראות אותך" – שתוף פעולה ייחודי בין טבע ובין עמותת "גישה לחיים" נועד   להטמיע תרבות טיפולית מיטבית המקדמת איכות החיים ורווחה, תוך התמקדות בשלושה מעגלים: המטופלים השוהים במחלקה, המשפחות המלוות אותם והסגל הרפואי והטיפולי.

בצומת הדרכים המשמעותי והרגיש בין המטופל (ובני משפחתו) לצוותים המטפלים נכנסת לתמונה עמותת "גישה לחיים", אשר הוקמה על-מנת לקדם את איכות החיים של המטופלים ולעודד את אנשי המקצוע לתת מקום בתהליך הטיפול בחולה גם לשיח אישי ורגשי ובכך לחזק את כלל המשאבים הפנימיים של האדם. הארגון נותן מענה לחולים ולכל מעגלי התמיכה המלווים אותם: בני משפחה, רופאים ואנשי מקצוע שונים.


שרית אורן, מנכ"לית עמותת גישה לחיים:
 "ההתמודדות והמורכבות היומיומית לוקחת מכולם את הכוח ושוחקת את המערכת מרמת החולה, בני המשפחה ועד צוותי הרפואה עצמם. אנו רוצים לקדם את האדם שעומד מאחורי המחלה. לראות את המהלך השלם של חייו, את התקוות, העוצמות ולסייע לו למצוא זהות חדשה ומשמעות בתוך המחלה. הסדנא המשותפת שלנו עם טבע היא תהליך פורץ דרך וראשוני בישראל בו אנו מנסים לקדם שיח ושפה הרואים למול עיניהם את המטופל. בחרנו להתחיל את העשייה עם הרופאים הצעירים והמומחים שמלווים אותם על-מנת ללמוד יחד שפה טיפולית חדשה".

שיתוף הפעולה בין עמותת 'גישה לחיים' וחברת טבע נועד גם להעצים ולראות את צרכי הסגל הרפואי והטיפולי.

פרופ' מוטי מושקט, מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים הדסה הר הצופים בו הושקה התכנית לראשונה: "פחות רואים את העומס הרגשי שבו מתבצעת העבודה הרפואית, אך הוא מאד משמעותי כי הוא משפיע על התפקוד של הרופאים. המודל החדש מאפשר לשמר את הרגישות תוך כדי שאנחנו משמרים את התפקוד שלנו כמטפלים, ולא לוותר על אף אחד משניהם."

התכנית כוללת תמיכה ישירה בחולים ובני משפחותיהם וכן תהליכי הכשרה ייחודיים לרופאים ומתמחים בכלים הנוגעים לרווחה נפשית, גופנית וחברתית במטרה להביא לשינוי התרבותי-התנהגותי הנדרש. שינוי שיעניק טיפול המכבד את הצרכים, הערכים וההעדפות של המטופל, שינוי שיחזק את הקשר והתקשורת בין מטפלים ומטופלים, שינוי שיאפשר לחיות חיים טובים יותר, גם לצד מחלה.

התכנית יצאה לדרך בבית החולים הדסה הר-הצופים ובהמשך תתרחב לבתי חולים נוספים בישראל.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא