דלת פתוחה לרווחה: משיבים את המוחות לישראל

לאורך השנים חברת טבע פועלת במטרה לעודד את הצמיחה של המדע והתעשייה בישראל. טבע ועמותת ScienceAbroad השיקו לאחרונה את "דלת לישראל 2019", יוזמה ייחודית שמבקשת לחשוף את המדענים שלנו בחו"ל להזדמנויות בתעשיית הפארמה והביוטק, בתקווה שישובו הביתה.

כ-3,000 חוקרים ישראלים שוהים ברחבי העולם, מרביתם מעוניינים לחזור לארץ, אך היעדר משרות באקדמיה וחוסר ניסיון והיכרות עם התעשייה המקומית מונעים את חזרתם. "בישראל כשאתה עושה תואר אקדמי ואתה חולם על קריירה באקדמיה, נהוג לצאת לפוסט דוקטורט בחו"ל.החסם העיקרי לחזרה לישראל הוא תעסוקה. אין מספיק משרות באקדמיה ובתעשייה" מספרת מוניקה לב כהן, מנכל"ית ארגון המדענים הישראלים בחו"ל ScienceAbroad.


לאורך השנים חברת טבע פועלת מתוך מטרה לעודד את הצמיחה של המדע והתעשייה בישראל. במשותף עם ארגון ScienceAbroad הושק לאחרונה פרויקט ייחודי, "דלת לישראל 2019", הכולל סדנת חשיפה לתעשיית הפארמה והביוטק המקומית, ומיועד לחוקרים ישראלים השוהים ועובדים ברחבי העולם שמעוניינים להבין מהן אפשרויות הקריירה העומדות בפניהם בישראל. באמצעות תכנית מלגות הטיסה של ScienceAbroad שבמימון המרכז לקליטה במדע והאגף ליזמות עסקית במשרד העלייה והקליטה הגיעו לסדנא 23 מדענים – מרביתם הוטסו לכאן במיוחד מחו"ל.

משתתפי "דלת לישראל 2019"

הסדנא, שנבנתה בשיתוף פעולה הדוק בין 'סיינס אברוד' ובין טבע, ארכה 5 ימים וכללה מגוון פעילויות שנועדו לחשוף בפני המדענים את אפשרויות הקריירה של תעשיית הפארמה בישראל. הסדנא כללה הרצאות מקצועיות רבות הקשורות לעולם הביוטק והביו-פארמה ולקחו בה חלק בכירים מחברת טבע ומהתעשייה בכלל, ביניהם: איריס בק-קודנר, סמנכ"לית בכירה בטבע, מנהלת תקשורת התאגיד ומותג גלובאלי, אבינועם ספיר, מנכ"ל טבע ישראל ומנהל אשכול מדינות אפריקה, מזרח תיכון ואוקראינה, מתי גיל, ראש רגולציה ישראל ושווקים בינלאומיים, מריוס נכט, שותף ומייסד קרן aMoon, ד"ר איתי קלע, ראש ענף הבריאות ברשות החדשנות וכן מנהלים בכירים האחראים על מגוון תחומים ביחידת המחקר והפיתוח בטבע, וביניהם דניאלה גוטמן, יעל מרנץמרב בסןניר שפירערן הררי וטל יועץ.

משתתפי "דלת לישראל 2019"

בנוסף, משתתפי הסדנא ביקרו ב-Sanara Ventures – הפלטפורמה להשקעות בחברות סטארט-אפ בשלביהן הראשונים ומתמחות במכשור רפואי ובבריאות דיגיטלית – הנמצאת בבעלות משותפת של טבע ופיליפס, ערכו סיור במפעל ובמעבדות של טבע כפר-סבא וכן במפעלVDL  במודיעין. המשתתפים גם לקחו חלק בערב נטוורקינג עם משקיעים ומנכ"לים מובילים בביוטק, שהתקיים במשרדי קרן aMoon.

משתתפי "דלת לישראל 2019"

מתי גיל, ראש רגולציה ישראל ושווקים בינלאומיים בטבע: "מאז שטבע נוסדה ב-1901 מחוץ לשערי ירושלים ועד היום היא צמחה בין היתר מהשקעות ושיתופי פעולה מקומיים. בסדנא שכזו אנו חושפים בפני המדענים את כל האפשרויות של התעשייה הביו-פרמצבטית הישראלית כדי לעניין אותם לחזור ולעבוד בישראל, ולעזור לתעשייה שלנו להמשיך לצמוח. להשבת המדענים ארצה עם משפחותיהם יש חשיבות אדירה הן לתעשיית הפארמה, הן לכלכלה, והן לחברה בישראל."

אתי רייכנשטיין-זנזורי וכוכב ניר המובילות את נושא הגיוס בטבע – ובפרט של אקדמאים ובכירים – הציגו למשתתפים את מגוון התפקידים המתאימים לכישוריהם ובעקבות היוזמה הייחודית וקיומה של הסדנא בישראל חברת טבע כבר קלטה לשורותיה חוקרת ראשונה מבין משתתפי הסדנא ומקווה לצרף מדענים נוספים.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ