"יש מצווה גדולה יותר מלהציל חיים"?

משימת חייו של ד"ר יוסף אַיוּבּ, מדען בטבע, היא לפתח תרופות גנריות: באיכות גבוהה ובמחיר נגיש לכל המטופלים ברחבי העולם

יוסף איוב, מדען בטבע, בתחום פיתוח תרופות גנריות, עושה הכל כדי להציל כמה שיותר אנשים בכל העולם.

העבודה של אַיוּבּ במו"פ של טבע בכפר-סבא מתמקדת בתהליך פיתוח תרופות גנריות: לקחת תרופה, העשויה להיות מצילת חיים, ולייצר אותה באותה איכות אבל במחיר זול באופן משמעותי. "זו עבודה חשובה מאוד", מתגאה אַיוּבּ, "כי ככל שיהיו יותר תרופות מצילות חיים זמינות מבחינת מחיר, נוכל להנגיש את התרופות לכמה שיותר חולים בעולם, לשפר את בריאותם ואף להציל חיים של יותר אנשים".

ממש עכשיו עובדים בצוות שהוא עומד בראשו, שרובו דוקטורים לכימיה, על 5-4 תרופות לסרטן ובמקביל גם על פיתוח תרופות לסוכרת, למחלות לב ולדיכאון. "אנחנו עובדים על עשרות מוצרים במקביל" הוא מסביר.
חלקו של אַיוּבּ בכוח הגנרי הוא ניהול של צוות המחקר לאפיון תרופות אשר מוגדרות במצב מוצק (בשונה מתרופות במצב נוזלי למשל). מצב מוצק הוא מצבם של רוב המוצרים שקיימים היום בעולם התרופות, המגיעות בטבליות מוצקות. פיתוח של טבליה גנרית שתהיה זהה לתרופה המקורית הקיימת בשוק דורש קודם כל אפיון שלה, כלומר בחינה של ההרכב הכימי ושל התכונות הפיזיקליות שלה.

כל תרופה כוללת חומר פעיל, שהוא זה שמבצע את הפעילות הרפואית הנדרשת; וחומרים נוספים שהתפקיד שלהם בין השאר הוא להוביל את החומר הפעיל אל מערכת העיכול, ולשחרר אותו במקום ובקצב הנדרשים. הכמויות, הגדלים והצורות של החומרים האלה חשובים לא פחות מאלה של החומר הפעיל.

אז איך מפענחים את ההרכב של התרופה המקורית כדי לייצר לה גרסה גנרית? "זה לא כמו לחשוף את הנוסחה של מתכון לעוגה", מבהיר אַיוּבּ. "קודם כל במקרה של תרופה קיימת, החומר ממנו היא עשויה גלוי. לכל טבליה מצורף עלון מידע שבו מופיעה רשימת המרכיבים. המקור החשוב השני הוא המכשור המדעי המתקדם העומד לרשות צוות האפיון. מכשור מדעי איכותי משמש עבורנו כמעין עיניים להסתכל בתוך הטבלייה, לזהות ולכמת את כל המרכיבים".

לראות מעבר לאופק

איתור טכנולוגיות שהן בחזית המדע ובדיקת שילובן בתהליכי המחקר והפיתוח הוא אחד הדברים שהכי מלהיבים את אַיוּבּ. למעשה, טכנולוגיות רבות שחוללו מהפכה בתוך טבע החלו את דרכן בצוות שלו. למשל, מספר אַיוּבּ בגאווה על מכשיר חדשני הנמצא בשימוש בטבע, שיכול לסייע בצורה יוצאת דופן לבדיקות במעבדות בקרת האיכות בפארמה.

תהליך מעניין אחר שצוותו של אַיוּבּ מעורב בו וקורה ממש בימים אלה במטה המחקר והפיתוח של חברת טבע בכפר-סבא, הוא פיתוח מוצרים המשלבים מספר תרופות. כך שהמטופל יזכה להקלה מידית ויוכל ליטול טבליה אחת בודדת במקום ליטול ארבע טבליות שונות.

לאַיוּבּ, 7 שנים בטבע, אין רגע דל אחד בעבודה. השאיפה שלו היא להמשיך להוביל מבחינה מדעית, ולהמשיך לעסוק בפיתוח תרופות גנריות לחולי סרטן מסכם איוב ואומר "היש מצווה גדולה יותר מלהציל חיים?"

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ