מטפלים בהורים מזדקנים? שמים זרקור על הקהילה "השקופה" בישראל

למעלה ממיליון אנשים בישראל מטפלים באופן קבוע בבן משפחה קרוב. הם מרגישים בודדים במערכה, אבודים אל מול נבכי הבירוקרטיה ונטולי ידע והכשרה לביצוע התפקיד החשוב שקיבלו על עצמם. יום עיון "דואגים למטפלים" – שערכה לראשונה חברת טבע בהיכל התרבות בתל-אביב – ביקש להעלות את המודעות אל התופעה ולהתחיל בתהליך הידברות בין-מגזרי שיביא לשיפור במצבם של המטפלים.

מתי הזמן הנכון להעביר את ההורים לדיור מוגן? איך אומרים לאבא שהוא אינו יכול לנהוג עוד? כיצד מתמודדים כשסבתא מפסיקה לזהות את נכדיה האהובים? האם מגיעה לבני משפחה המטפלים תמיכה מהמדינה וממקום העבודה? עם שאלות אלו ורבות אחרות מתמודדים חברי קהילת בני המשפחה המטפלים – המכונים גם Caregivers.

למעלה ממיליון אנשים בישראל מטפלים בהורה מזדקן, ילד בעל מוגבלת, בן זוג המתמודד עם מחלה כרונית וכול'. מרביתם תומכים בהוריהם המבוגרים הזקוקים להם בערוב ימיהם. זהו תפקיד שיש בו מחד המון סיפוק ותחושת שותפות גורל, אך מאידך הוא שוחק, מבלבל ואף מטלטל נפשית, ועלול לגרום לקשיים בעבודה ובמקרים מסויימים אף למשבר משפחתי. המטפלים בחיק המשפחה חשים את כובד האחריות על בריאותם ומצבם של היקרים להם מכל, שבמקרים רבים בשל מצבם הגופני או הנפשי נבצר מהם לקבל החלטות משמעותיות על חייהם ובריאותם בעצמם. הם נדרשים להפיג את בדידותם של הוריהם, לסעוד ולטפל בהם ולהתמודד עם סוגיות רגישות כמו מעבר לדיור מוגן, ביטוח לאומי, צוואה או אפוטרופסות לצד דילמות רפואיות. עם זאת, מדובר בקהילה ״שקופה״ שנותרה מחוץ לרדאר, ופועלת ללא ידע מספק ותמיכה וסיוע הולמים ולמעשה כיום אין הכרה בסטאטוס שלה וקל וחומר לא תכנית לאומית שמבקשת להתמודד עם המצב שרק יחריף עם מגמת הזדקנות האוכלוסייה.    

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק
חברת טבע החליטה להוביל השנה מהלך שמטרתו להגביר את המודעות לנושא, ליצור תהליך הידברות בין-מגזרי ולהתחיל אט-אט בשינוי מציאות חייהם של בני המשפחה המטפלים על ידי מגוון יוזמות התומכות ומסייעות להם. 
במסגרת זו, התקיים בסוף חודש יוני בהיכל התרבות בתל אביב כנס מיוחד תחת הכותרת ״דואגים למטפלים״. בכנס השתתפו דוברים ומרצים בכירים: נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ שדיבר על בני משפחה מטפלים בראייה לאומית; מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, סיפר כיצד שינויים הדרמתיים שכבר חלים ומתוכננים במערכת הבריאות ישפיעו על המטופלים ובני המשפחה המטפלים, מארק סטולו, מנכ״ל רשת ה-Caregivers הקנדית Huddol, שהציג את המודל הקנדי לתמיכה בבני משפחה מטפלים; רחל לדאני, מנכ״לית ארגון Caregivers Israel סיפרה כיצד התמודדות אישית יכולה לקדם שינוי לאומי, לצד נואמים נוספים. במהלך הכנס אף שולבו קטעים מקוריים של השחקן רמי ורד, יוצר ההצגה ״קח את אבא שלך ולך לעזאזל״, המבוססים על ניסיונו האישי.

הקליקו כאן להורדת דואגים למטפלים בפורמט PDF

״טבע פועלת לשיפור חייהם של המטופלים מזה 118 שנים. בשנה האחרונה אנו פועלים על מנת להרחיב את השפעתנו גם למעגלי התמיכה של המטופל – ובראשם בני המשפחה המטפלים. חשוב לנו לשים זרקור על הקהילה העצומה והמסורה הזו המתמודדת עם קשיים רבים, ובראשם תחושת בדידות וחוסר הכוונה וידע שמובילים לא פעם גם לתחושת חוסר אונים. בנוסף, התחלנו להידבר ולשלב כוחות עם נציגי מגזרים רלבנטיים כדי לרתום לנושא את הגורמים המשפיעים בישראל ולהביא לשיפור במצבם של המטפלים. כבר היום טבע – בשיתוף עמותת Caregivers ישראל – מעמידה לרשות בני המשפחה המטפלים תוכן עשיר, רב-ערך ושימושי בנושא באתר טבע, וכן הקמנו את קהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק שבאה לחזק, לתמוך ולהנחות את המטפלים במסעם המורכב, לצד מערך תמיכה דיגיטלי וטלפוני הזמין עבורם 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע. וזוהי רק ההתחלה“.

רחל לדאני, מנכ"לית Caregivers Israel מציינת כי "אנו פועלים למען קידום ההכרה, החקיקה ופיתוח שירותים במקומות עבודה, במערכות בריאות ובדיגיטל עם ועבור בני משפחה מטפלים. טיפול בקרוב חולה הוא תפקיד מורכב ובעל השלכות ברמה האישית והחברתית לכן נמשיך להשקיע מאמצים לגיוס וחיבור המגזר העסקי, הציבורי והחברתי. אנו גאים בעבודה המשותפת עם חברת טבע, בערוצי התמיכה והמידע שמשנים מציאות ומקלים על אלפי בני משפחה מטפלים בהתמודדותם המורכבת".


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

עקבו אחרינו

כתבות נוספות בנושא

זקנה בצל השואה: זכויות שחשוב לדעת

זקנה בצל השואה: זכויות שחשוב לדעת

בת הזוג של אבא נפטרה – איך מבשרים לאבא שסובל מדמנציה?

בת הזוג של אבא נפטרה – איך מבשרים לאבא שסובל מדמנציה?

הזנחה עצמית בזקנה

הזנחה עצמית בזקנה

עיניים על המטרה: מערכת יחסים מיטיבה

עיניים על המטרה: מערכת יחסים מיטיבה

דמנציה והזיות: מה חשוב שבני המשפחה המטפל ידעו

דמנציה והזיות: מה חשוב שבני המשפחה המטפל ידעו

היום שבו אמא נפלה

היום שבו אמא נפלה

כשההורה נופל קרבן להונאה: סימני אזהרה ודרכי טיפול

כשההורה נופל קרבן להונאה: סימני אזהרה ודרכי טיפול

מילון המושגים של בני המשפחה המטפלים

מילון המושגים של בני המשפחה המטפלים

בתי מרקחת ידידותיים לבני המשפחה המטפלים

בתי מרקחת ידידותיים לבני המשפחה המטפלים

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן