מהו גרונטולוג?

(צילום: getty images by Morsa Images)

עם כל כך הרבה מומחים בתחומים שלא תמיד מוכרים לנו, לא תמיד ברור מה תפקידו של כל אחד. גרונטולוג הוא מומחה בחקר ההזדקנות לרוב בעל התמחות נוספת בתחום שנמצא לצד הטיפול הרפואי וחיוני לאיכות החיים בזקנה. אספנו לכם את התשובות לשאלות כמו מהו גרונטולוג ומתי לפנות אליו.

תוחלת החיים המתארכת, מחייבת שינוי בהתייחסות החברתית המקובלת לזקנה בחברה המערבית, גם משום שאחוז אוכלוסיית הקשישים בחברה הכללית גדל. לעבור מחברה, שדוחקת את הזקנה לשולי החברה וסדר היום ולא מקדישה לגיל הזה מספיק תשומת לב, לחברה שמכילה את הזקנה כחלק בלתי נפרד מהמארג החברתי, ממש כשם שהיא חלק בלתי נפרד מהחיים. אנחנו עדיין נמצאים בשלב ביניים, בו ההבנה הזו מחלחלת, אולם עדיין נושא הזקנה אינו מקבל את מקומו הראוי וזה מתבטא גם בידע הכללי בנושא.

אנחנו לא כל כך שמים לב לזה ביומיום, אבל זה משתנה ביום שהופכים לבני משפחה מטפלים, בוודאי כשהאחריות על ניהול הטיפול בבן המשפחה הופכת לחלק מהמשימות הקבועות. באופן טבעי, מרבית בני המשפחה המטפלים חסרים בהתחלה את הידע שנדרש לתפקיד וכאן באה לידי ביטוי חשיבות הצוות הרפואי. לרופא המטפל יש חשיבות עצומה והוא מקור ידע חשוב, הוא גם מי שמפנה למומחים אחרים ומקבל ומרכז את כל המידע מכולם. בנושאי זקנה לרוב עולים שלושה מומחים, שלכל אחד תפקיד וידע אחר ולא תמיד ברור לנו ההבדל.

GettyImages-483833817.jpg

גרונטולוג אינו רופא, הוא יכול להיות גם עורך דין שמתמחה בעולם המשפטי שעוטף את הקשיש (צילום: getty images by Izusek)

גריאטר, פסיכוגריאטר וגרונטולוג – עושים סדר מי הוא מה

גריאטריה, פסיכוגריאטריה וגרונטולוגיה הם שלושה תחומים שונים של מומחים בזקנה, השמות אולי דומים אך רב ההבדל ביניהם. גריאטריה היא תחום ברפואה שמתמחה בזקנה ובמחלות המאפיינות את הגיל, ממש כמו רופא ילדים, אבל לקשישים. פסיכוגריאטריה היא התמחות בפסיכיאטריה בתחום בזקנה ומאפייני עולם הרגש והקוגניציה של הגיל. שני תחומי המומחיות האלה הם מתחום הרפואה ורלוונטיים גם לאבחון בדמנציה ולכל מחלה שבתחום התמחותם בגיל הזקנה. גרונטולוגיה אינה חלק ממדע הרפואה, אם כי קיימים רופאים שהם גם גרונטולוגים. זהו תחום דעת המתמחה בזקנה על מאפייניה השונים מתחומים שונים שנוגעים לעניין ואינם רפואיים. יש גרונטולוגים טיפוליים, בעלי מקצוע כמו עבודה סוציאלית, אחיות סיעודיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים, שלמדו גרונטולוגיה והתמחו בטיפול באוכלוסיית הקשישים בתחום עיסוקם. תחום נוסף של גרונטולוגיה הוא ייעוצי, מדובר במומחים כמו עורכי דין, רוקחים או יועצים כלכליים, המתמחים בזקנה ויכולים לסייע בנושאים כמו מיצוי זכויות, קבלת החלטות, ליווי משפטי, עריכת מסמכים, השקעות וייעוץ תרופתי וכדומה – כל אחד לפי תחום מקצועו.

מה גרונטולוג עושה?

גרונטולוג הוא מומחה לזקנה, כלומר מומחה בסיוע לזקנים, טיפול בהם והענקת שירותים בתחום התמחותו. למרות שהמקצוע נלמד כתואר שני באוניברסיטאות לבוגרי תואר ראשון בתחומים רלוונטיים כמו מדעי החיים ומדעי החברה, הוא עדיין לא נמצא תחת פיקוח ממשלתי ואינו מוסדר. עם זאת ההכרה הכלל עולמית בחשיבות לימודי הזקנה והבנת הצרכים המיוחדים של האוכלוסייה, מחייבת את הרחבת הידע והכישורים של העוסקים בתחום וגרונטולוגיה הופכת למוערכת ומוכרת יותר בעולם כולו, על חשיבותה הרבה לשיפור איכות החיים בזקנה. תפקידו של הגרונטולוג לסייע סוגיות מעולם התוכן של קידום בריאות ורווחה, רפואה מונעת, שיקום וזכויות מנקודת מבט רחבה ותוך הסתכלות ספציפית על המטופל, מצבו, סביבתו הקרובה ואורח חייו כדי לתת לו את המענה הטוב ביותר.

גרונטולוג מספק נקודת מבט רחבה והיעוץ שלו יכול לסייע מהותית גם לבני המשפחה המטפלים, כמעט בכל אספקט של הטיפול בבן המשפחה והתמודדות עם האתגרים השונים הן של בן המשפחה הקשיש והן של בן המשפחה המטפל. תקופת הזקנה מלאה התמודדויות ואתגרים והגרונטולוג יכול להציע דרכי פתרון אפשריות ולסייע בשמירה עד כמה שאפשר על איכות החיים. ניתן להעלות מולו קשיים, להתייעץ עמו בנושאים כמו תקשורת בתוך המשפחה, כיצד לנהל את הטיפול, מיצוי זכויות ושירותים, רעיונות לתעסוקה, בעיות דיור, או בכל נושא הנוגע לבן המשפחה המטופל.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel ו/או פורסם על ידי רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים. המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

עקבו אחרינו

כתבות נוספות בנושא

זקנה בצל השואה: זכויות שחשוב לדעת

זקנה בצל השואה: זכויות שחשוב לדעת

בת הזוג של אבא נפטרה – איך מבשרים לאבא שסובל מדמנציה?

בת הזוג של אבא נפטרה – איך מבשרים לאבא שסובל מדמנציה?

הזנחה עצמית בזקנה

הזנחה עצמית בזקנה

עיניים על המטרה: מערכת יחסים מיטיבה

עיניים על המטרה: מערכת יחסים מיטיבה

דמנציה והזיות: מה חשוב שבני המשפחה המטפל ידעו

דמנציה והזיות: מה חשוב שבני המשפחה המטפל ידעו

היום שבו אמא נפלה

היום שבו אמא נפלה

כשההורה נופל קרבן להונאה: סימני אזהרה ודרכי טיפול

כשההורה נופל קרבן להונאה: סימני אזהרה ודרכי טיפול

מטפלים בהורים מזדקנים? שמים זרקור על הקהילה "השקופה" בישראל

מטפלים בהורים מזדקנים? שמים זרקור על הקהילה "השקופה" בישראל

מילון המושגים של בני המשפחה המטפלים

מילון המושגים של בני המשפחה המטפלים

בתי מרקחת ידידותיים לבני המשפחה המטפלים

בתי מרקחת ידידותיים לבני המשפחה המטפלים