זה בלבול? זו שכחה? איך יודעים?

Getty Images: SilviaJansen

אבחון דמנציה בשלב מוקדם יכול לסייע בהאטת ההידרדרות, תוך מתן טיפול תרופתי מתאים ובניית סביבת חיים אשר תיטיב עם האדם עם הדמנציה. כדי לזהות דמנציה יש להבין מהי, מהם הסימנים המוקדמים ומה הכלים שיכולים לסייע לנו, בני המשפחה המטפלים, להתמודד עם המורכבות.

"מהי בדיוק המילה הזו? זו מחלה אחת? כמה מחלות? האם יש לה תרופה? או חיסון? נדמה לי שזה משהו שקשור לירידה בזיכרון. זו מחלה של אנשים זקנים, נכון?"- אלה רק כמה משפטים מייצגים שאני נשאל לא פעם בנושא דמנציה. הסיבה לכך פשוטה: אמנם המודעות לנושא גבוהה, אך במידה רבה מחלות הדמנציה הן עדיין בגדר טאבו חברתי שאנחנו לא מרבים לדבר עליו. אלא שלא לדבר על זה לא מעלים את המחלה, רק מעצים את המורכבות.

מהי דמנציה?

דמנציה אינה מחלה אחת אלא קבוצה של מחלות שהמשותף להן הוא פגיעה בתפקודים הקוגניטיביים והמנטליים. אלצהיימר היא המוכרת שבמחלות הדמנציה: כ-60-70% מהמתמודדים עם דמנציה מאובחנים באלצהיימר. נכון להיום ישנם כ- 150,000 איש בישראל המאובחנים עם דמנציה ומספר דומה של אנשים שנמצאים בתהליך התחלתי של דמנציה, אולם הם ובני משפחותיהם עדיין אינם יודעים זאת.

הסימנים הראשונים לדמנציה

הסימנים לדמנציה משתנים מאדם לאדם ויכולים לכלול אחד, או יותר מהסימנים הבאים:

 • ירידה בזיכרון לטווח קצר. לרוב הזיכרון לטווח ארוך אינו נפגע
 • קושי בביצוע פעילויות הקשורות בחישוב
 • קושי בפעולות הדורשות כמה שלבים, למשל: בישול לפי מתכון
 • קושי במשימות מסויימות שעד כה לא היה איתן כל קושי, כגון: סידור הבית, ליזום שיחת טלפון עם חבר וכו'
 • שכחת חפצים במקומות שאינם אופייניים, לדוגמה, להניח את המפתחות של הרכב במקרר
 • החבאת חפצים יקרי ערך (כסף מזומן, תכשיטים וכו'), או האשמה בגניבת חפצים
 • קושי בשליפת מילים
 • קושי בכתיבה, בין אם כתב יד או הקלדה במחשב
 • בלבול של זמן ומקום, כמו: איזה יום היום? איפה אני? איך חוזרים מפה הביתה?
 • שינויים תכופים במצב הרוח
 • חשדנות
 • חרדה
 • חוסר סבלנות
 • ירידה בקשרים החברתיים

בנוסף, בשלבים שונים של המחלה מופיעים לעיתים גם סממנים פיסיים: ירידה במשקל, נפילות חוזרות, עייפות, ובשלבים המתקדמים יותר- אי שליטה על סוגרים וקשיים מוטוריים.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

שכחה, בלבול ושכחת חפצים הם רק חלק מהסימנים לדמנציה
שכחה, בלבול ושכחת חפצים הם רק חלק מהסימנים לדמנציה Getty Images: Daisy-Daisy

מה לעשות אם זיהיתם סימנים כאלה אצל יקירכם?

ישנה נטייה אנושית טבעית לבטל אותם או לייחס אותם לתהליכי הזדקנות טבעיים, אך על-מנת להיות בטוחים, חשוב לחלק את ההיערכות לשני חלקים:

הרמה הרגשית: פעמים רבות הסימנים הללו מפחידים אותנו. אנחנו מרגישים שמשהו לא בסדר, אבל חוששים לקבל את הבשורה. זהו עניין מאוד אובייקטיבי, וכל החלטה היא לגיטימית. אמנם אין חיסון או תרופה למחלות הדמנציה, אולם חשוב לזכור שאבחון מוקדם של המחלה מאפשר טיפול תרופתי (בעיקר בשלבים הראשונים), התאמה סביבתית ואת תיווך המחלה. כל אלה יכולים לשפר את איכות החיים של האדם עם הדמנציה ומשפחתו בצורה משמעותית. מכאן חשיבות האבחון המוקדם.

הרמה הפרקטית: הדבר החשוב ביותר הוא להגיע לאבחון קוגניטיבי בהקדם. אבחון זה נעשה על ידי נוירולוג, פסיכיאטר או פסיכוגריאטר, ואת ההפניה מבקשים מרופא המשפחה. הדבר השני שכדאי לעשות הוא לקבל הדרכה מאיש מקצוע כיצד להתנהל מול בן המשפחה עם הדמנציה. 

אוירה נעימה, שיחות על העבר והתנהלות רגועה מסייעות לשפר את איכות החיים של כולם
אוירה נעימה, שיחות על העבר והתנהלות רגועה מסייעות לשפר את איכות החיים של כולם Getty Images: M_a_y_a

התנהלות עם אדם המתמודד עם דמנציה

 הנטייה הטבעית והאנושית שלנו מביאה אותנו לנסות לעזור לבן משפחה שמתמודד עם דמנציה, אך הכוונות הטובות הללו לא פעם מסתיימות בתחושת תסכול שיוצרת מגוון רגשות כמו: חוסר סבלנות (כבר שאלת אותי 6 פעמים), האשמות (כבר עניתי לך לפני 5 דקות), כעס, תחושת אשמה ועוד. לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע כדי לרכוש כלים להתנהלות.

כדאי "לנשום", להישאר רגוע ככל האפשר ו"לזרום" עם התנהגותו של יקירכם המתמודד עם דמנציה. חשוב לשמור על סביבה רגועה ככל שניתן ולהימנע מעימותים שבדר"כ רק מקצינים את התגובות שלכם ושל יקיריכם. כמו כן, לא כדאי להעמיד את האדם עם הדמנציה במבחן שהוא אינו יכול לעמוד בו, למרות שהאינסטינקט אומר לנו לעשות זאת כדי "לשפר" את זכרונו. אדם עם דמנציה אינו מסוגל ללמוד תפקודים חדשים, אך עם הדרכה נכונה בהחלט ניתן לשמור על איכות חיים טובה לאורך שנים רבות.

ולסיום, חשוב לזכור שדמנציה נחשבת למחלה של כל המשפחה. כולם מושפעים ברמה זו או אחרת. התנהלות נכונה, תוך התחשבות בקשיים ומציאת פתרונות רפואיים, חברתיים ומשפחתיים, יכולה להביא למצב בו החיים עם יקירינו עם הדמנציה הם טובים ואיכותיים. הקושי והצער יהיו שם, אבל גם שמחה והוקרה על הזמן שיש לנו ביחד.

זכרו, לא מוותרים על אדם המתמודד עם דמנציה- יש לו מה להציע לעולם ולעולם יש מה להציע לו. זהו תפקידנו, כבני משפחה מטפלים, לדאוג לכך שזה יתאפשר. 

רוצים להכיר את המומחים שלנו? פה תוכלו לקרוא עליהם יותר

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן