מה שבני משפחה מטפלים נוטים לשכוח

Getty Images: SilviaJansen

יש אינסוף מטלות ומשימות בתפקיד בן המשפחה המטפל עד שלא פעם בני משפחה מטפלים נוטים שלכוח פרט אחד חשוב ביותר: הם עצמם. הגרונטולוג נועם ליפשיץ-טילינגר מזכיר שוב עד כמה חשוב לטפל גם בעצמנו

מה מאפיין בני משפחה מטפלים? שהם חושבים על כל פרט בטיפול ביקיריהם, אך בדרך כלל שוכחים לטפל בדבר אחד: בעצמם. אני רואה את זה שוב ושוב בעבודתי עם בני משפחה מטפלים, הם נמצאים כל כך עמוק בתוך הטיפול עד שבהרבה מקרים מזניחים את עצמם ובריאותם. הנטייה הזו מסוכנת להם ובוודאי לא מיטיבה עם הטיפול בבן המשפחה.

על המסלול המהיר לשחיקה

הרצון לדאוג לכל דבר רצוף כוונות טובות, אבל הוא גם מתכון לשחיקה שפוגעת באיכות חיי בני המשפחה המטפלים. למשל, יש להניח שכנראה שלא נסכים שבעבודה הבוס יוסיף לנו עוד משימות ואחריות ללא תוספת תשלום או העלאה בתפקיד. אם תרצו, זה בדיוק מה שקורה כשאנחנו לוקחים על עצמנו את כל משימות המטפל בנוסף לשגרת היומיום. זה משנה מהותית את סדר העדיפויות, ומי שנדחק אוטומטית לקצה הרשימה הוא המטפל עצמו.  

מעגל הקסמים הזה, שמזין את עצמו ואת תחושת הלבד, מוכר לכל מי שהיה, הינו כעת או יהיה בן משפחה מטפל. אבל אתם לא באמת לבד, וחשוב להבין שתמיכה היא קריטית ובטח לאורך זמן. 

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

למצוא מקום בו אפשר לדבר על מורכבות המצב ולאוורר
למצוא מקום בו אפשר לדבר על מורכבות המצב ולאוורר Getty Images: Maica

אז מי יכול לעזור?

לא פעם בן במשפחה המטפל חש שהוא לבד, אך למעשה יש לא מעט אפשרויות לעזרה:

  • המועמדים הטבעיים הם בני ובנות המשפחה. חלוקת אחריות בתוך המשפחה, כל אחד לפי יכולתו ורצונו, יכולה להקל את שגרת חייו של בן המשפחה המטפל. לכן, כדאי לחלק את המטלות השונות בין כולם. לעיתים קרובות, קשה מבחינה רגשית לשבת לשיחה של חלוקת תפקידים, ואז כדאי להיעזר באיש מקצוע חיצוני.
  • חברים קרובים, שכנים, מתנדבים – זה אמנם מעגל רחוקים יותר, אולם זה היתרון – המעורבות הרגשית הפחותה מאפשרת להם לסייע בנושאים בהם לבני המשפחה קשה לגעת.

בנוסף, ישנן מערכות תמיכה שונות שחשוב להכיר ולהסתייע בהן בעת הצורך. למשל:

  • רופא המשפחה הוא פונקציה חשובה ביותר משום שהוא מנהל הטיפול הרפואי, בין היתר רפואה מונעת וקישורים לרופאים מומחים, וחשוב שיהיה פרו-אקטיבי ובעל יכולות תקשורת טובות. אם אתם מרגישים שזה לא המצב זכותכם להחליפו ולפנות בעניין למנהל/ת המרפאה.
  • בכל יישוב יש מחלקה לשירותים חברתיים העוסקת במכלול נושאים. פניה לעובדות הסוציאליות יכולה לחשוף רשת תמיכה עירונית, התנדבויות, מיצוי זכויות ועוד.
  • בנוסף קיימת קשת רחבה של אנשי מקצוע בתשלום שיכולים לסייע בתחומם ובהתאם לאתגר מולו עומד המטפל בבן המשפחה. נושאים משפטיים, בירוקרטיים, רפואיים ופרה רפואיים, כלכליים, ביטוחיים ועוד. בתחום הזיקנה חשוב להדגיש את הגרונטולוגיה- תחום מולטי דיסציפלינרי המטפל בכל תחומי החיים הקשורים לזיקנה.
  • ואין לשכוח עמותות וגופים שונים מן המגזר השלישי, הפועלים בתחומים שונים, בהם ניתן למצוא אנשי מקצוע ומתנדבים שישמחו להקשיב ולסייע בתחומם.

והכי חשוב - אל תישארו לבד.

כדאי להיעזר - זה עובד.

מניסיון.

רוצים להכיר את המומחים שלנו? פה תוכלו לקרוא עליהם יותר

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן