טיפולים משלימים לגיל השלישי

Getty Images: Steve Debenport

הרפואה המשלימה היא עוד ערוץ טיפולי המסייע להקלת תסמינים ושיפור איכות החיים של אנשים בגיל השלישי. אילו טיפולים קיימים ומה חשוב לדעת לפני שבוחרים את סוג הטיפול?

הרפואה המשלימה כבר מזמן השתלבה כחלק ממערך הטיפול הקונבנציונלי במצבים רפואיים שונים באוכלוסייה בכלל ובגיל השלישי בפרט. שניים ממאפייניה הבולטים הם ההתייחסות לגוף ולנפש כמכלול והניסיון להגיע לשורש הבעיה ולא לטפל רק בסימפטום, או בתסמין, ממנו סובל המטופל. הטיפולים המשלימים המוצעים לבני הגיל השלישי רבים ומגוונים ומטרתם לשפר את איכות החיים, לטפל בבעיות ולהקל עד כמה שניתן.

ההזדקנות, האטה בתהליכים הפיסיולוגיים, מחלות, פחד ומחשבות על מוות, כאבים ולחץ הם לא פעם חלק בלתי נפרד התופעות שעלולות ללוות את מי שזכו להגיע לגיל השלישי. כדי להתמודד עם התופעות, להשלים את הטיפול, לסייע בשיקום, לצמצם השפעות שליליות של חולי או מוגבלות וכדי להפחית מתחים ולחצים אפשריים, מוצע כיום בבתי החולים ובקופות החולים מגוון רחב של טיפולים משלימים.

לעיתים ההצעה להוסיף טיפולים אלטרנטיביים נעשית ביוזמת הרופא המטפל או רופא המשפחה, אולם ניתן גם לפנות ישירות לרופא ולשאול על האפשרות. מומלץ להכיר את מגוון הטיפולים ולבחון מה מתאים ליקירכם, יש לזכור שלא כל טיפול מתאים לכל אחד ועל כל אדם יש השפעה אחרת ולכן חשוב לעקוב. עוד חשוב לזכור שלא כל טיפול מתאים לכל אחד ולמצבו ולכן ההתייעצות עם הרופא היא חיונית.  

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקשיאצו הוא דוגמא לטיפול משלים המסייע לכאבי צוואר, בעיות שלד ועוד
שיאצו הוא דוגמא לטיפול משלים המסייע לכאבי צוואר, בעיות שלד ועוד Getty Images: FatCamera


חשוב לדעת שבישראל אין צורך ברישיון רפואי כדי להציע טיפולי רפואה משלימה. כיוון שכך, מומלץ לפנות לגופים מוכרים, דוגמת קופות החולים, או להגיע למרפאות מוכרות לרפואה משלימה הפועלות בבתי חולים. ניתן גם להגיע למטפלים ותיקים לאחר שקיבלתם עליהם המלצה ממכרים או קרובי משפחה. כיוון שמדובר בטיפולים כוללניים המשלבים התייחסות לגוף ובנפש, מומלץ שהכימיה בין המטפל והמטופל תהיה טובה וזורמת. גם אם קיבלתם המלצות חמות על מטפל זה או אחר, אולם ההורה לא מרגיש בנוח איתו – תהא הסיבה אשר תהא – עדיף להחליף מטפל.

בכל הנוגע למגוון הטיפולים המוצעים היום, הקשת מאוד רחבה, אבל אלו המרכזיים שבהם:

רפלקסולוגיה

שיטת אבחון וטיפול במחלות ובכאבים על ידי לחיצות ועיסוי של כפות הרגליים. נקודת המוצא היא שכל איבר בגוף בא לידי ביטוי גם בכפות הרגליים, כך שניתן לטפל ולהקל בכאבים על ידי עיסוי ונגיעה מדויקת בכף הרגל. בדרך הזו אין מגע ישיר עם האזור הכאוב אצל המטופל, אולם בתום הטיפול לא פעם חלה הקלה משמעותית.

הומיאופתיה

שימוש בתרופות המופקות באופן טבעי מצמחים ופרחים. התרופות מותאמות למטופל על ידי המטפל באופן פרטני לאחר שהאחרון איבחן את הבעיות והקשיים הרלוונטיים. חשוב לבחון את המלצות ההומיאופת עם הרופא המטפל לפני התחלת הטיפול.

דיקור סיני (אקופונקטורה)

שיטת טיפול שנהוגה במזרח הרחוק כבר יותר מ-2000 שנה. במהלך הטיפול המדקר מחדיר מחטים במקומות ספציפיים, המכונים מרידיאניים, בגוף המטופל שנועדו לסייע בהפחתת כאבים ולחצים. לפי הרפואה הסינית נקודות אלה הן נקודות ערוצי אנרגיה שהמטפל מזהה בהן חסימה ששחרורה יקל על התחושות הפיסיות והנפשיות של המטופל.

דיקור יכול לסייע, אבל חשוב למטופל יהיה נוח עם הטיפול ועם המטפל
דיקור יכול לסייע, אבל חשוב למטופל יהיה נוח עם הטיפול ועם המטפל Getty Images: Wavebreakmedia


מדיטציה

אחת התפיסות המרכזיות ברפואה המשלימה היא שמצבי לחץ ומתח הם המקור ללא מעט תופעות גופניות ובכלל זה מחלות. המדיטציה נועדה כדי להרפות במצב הסטרס שחווה הגוף מתוך אמונה שהרפיה זו תביא גם מזור לכאבים וגם תכניס אופטימיות לשגרת יומו של המטופל.

שיאצו

שיטת טיפול ואבחון במגע במהלך הטיפול, שנעשה בלבוש מלא, המטפל לוחץ בעזרת האגודלים או המרפקים בדרך כלל בנקודות שונות בגוף בהתאם לתלונת המטופל.

נטורופתיה

על פי תפיסת העולם הנטורופתית, הגוף מסוגל לרפא את עצמו כמעט מכל המכאובים. תפקידו של הנטורופת הוא להתאים תזונה ובכלל זה תוספי תזונה ופעילות גופנית מתאימה שיעודדו את הגוף להותיר מאחור את הכאבים. חשוב לבחון את המלצות הנטורופת עם הרופא המטפל לפני התחלת הטיפול.

יוגה

פילוסופיה רוחנית הדוגלת בתנועות מדודות שתורמות לאיזון הגוף והנפש ומביאות להרפיה ושקט נפשי. דרך היוגה המתרגל בעצם מקבל כלים להתמודד עם הקשיים הפיזיים או הנפשיים שהוא חווה. 

הטיפולים המשלימים כשמם כן הם – משלימים את הטיפול של הרפואה הקונבנציונלית. כאמור, יש  להתייעץ עם הרופא המטפל לפני או במהלך הטיפולים המשלימים כדי לתת מענה מקיף ומיטבי להורה המבוגר.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן