6 נקודות שיש לשקול לפני מעבר לבית אבות סיעודי

Getty Images: Juanmonino

מעבר של הורה מבוגר לבית אבות סיעודי כרוך בקושי רגשי עצום ובתהליך קבלת החלטה מורכב. כדי להקל על הבחירה במוסד המתאים חשוב שתדעו מה לשקול לפני המעבר לבית אבות סיעודי.

מעבר לבית אבות הוא תהליך מורכב בין אם הוא נעשה כתוצאה מבחירה של בן המשפחה המבוגר ובין אם כתוצאה מבחירה של בני המשפחה המטפלים. תהליך ההסתגלות למרחב חדש, הפרידה מהבית ומהסביבה המוכרת וההסתגלות לסדר יום שונה, עשויה להיות קשה לכל אדם אבל קשה פי כמה וכמה לקשיש סיעודי ולא פעם תהיה התגובה הראשונה שלו לשינוי מלווה בדיכאון, חרדה ובירידה זמנית במצב הקוגניטיבי וחשוב להתכונן לזה ולנסות להקל עד כמה שניתן.

משפחתו של המבוגר סיעודי מתמודדת עם סיטואציות לא פשוטות במישור הרגשי, המשפחתי והמערכתי וההחלטה אם להשאיר את הקשיש להתגורר בביתו עם מטפל סיעודי צמוד או להעבירו להתגורר בבית אבות סיעודי, היא אחת ההחלטות הקשות ביותר איתן מתמודדת המשפחה. על כן חשוב לקבל אותה ולבצע את המעבר באופן הזהיר והמדויק ביותר.

מהו בית אבות סיעודי?

בית האבות הסיעודי חייב פיקוח ורישיון של משרד הבריאות ומספק בין היתר השגחה רפואית 24 שעות ביממה לחולים שזקוקים להשגחה בדרגה אחת נמוכה מטיפול בבית חולים. בית האבות הסיעודי הופך לביתם הקבוע של הקשישים, מאפשר להם לחיות חיים בטוחים ומוגנים ומעניק טיפול סיעודי בהתאם לצרכיו האינדיבידואליים של כל דייר בהתאם לרמת עצמאותו, תפקודו ומצב בריאותו הפיזי והנפשי. בית האבות הסיעודי חייב להיות מונגש לדיירים הקשישים ולכל סוגי העזרים בהם הם משתמשים.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקלבדוק כיצד הצוות מטפל במאושפזים לפני הבחירה במקום
לבדוק כיצד הצוות מטפל במאושפזים לפני הבחירה במקום Getty Images: FredFroese


למי מיועדים בתי אבות סיעודיים?

קשישים שזקוקים לטיפול סביב השעון, עזרה בפעולות בסיסיות כמו אכילה, רחצה, לבוש ותנועה וקשישים תשושי נפש וחולים באלצהיימר ומחלות דמנציה אחרות, שרמת תפקודם הפיזי סבירה אבל רמת תפקודם הקוגניטיבית נמוכה.

אילו שירותים כלולים בבתי אבות סיעודיים?

ארוחות מפוקחות ע"י תזונאית ומותאמות אישית לצרכי הדייר ולמצב בריאותו, שירותי ניקיון וכביסה, טיפול רפואי צמוד, טיפול אישי ועזרה בהלבשה, רחצה, אכילה, הליכה, טיפוח ונטילת תרופות. המוסד הסיעודי חייב לאפשר גישה מהירה לקבלת טיפול בבית חולים ולבדיקות רפואיות שלא ניתנות במקום.

לאלו דברים חשוב לשים לב ומה כדאי לקחת בחשבון בבחירת בית אבות סיעודי?

מיקום בית האבות הסיעודי

קריטריון חשוב בבחירת בית האבות הוא מיקומו הגיאוגרפי. בן המשפחה שעובר למוסד סיעודי זקוק לכמה שיותר ביקורים של בני המשפחה, ולאחר שיעבור להתגורר שם, תיווכחו שאתם זקוקים לביקורים האלו לא פחות ממנו. חשוב שהמרחק בין בית האבות למקום מגוריכם יאפשר זאת ויחד עם זאת אל תתפשרו פרמטרים אחרים רק בגלל הקרבה אליכם.

הנגשת בית החולים הסיעודי חשובה, יש לשים לב לכל הפרטים
הנגשת בית החולים הסיעודי חשובה, יש לשים לב לכל הפרטים Getty Images: SolStock


בטיחות

בית האבות הסיעודי חייב להיות מונגש, להתאים למצבם הפיזי של הדיירים ומצויד בכל העזרים להם הם זקוקים כדי לתפקד. חשוב לבדוק שהצוות עבר הכשרה ויודע להפעיל מנוף עזר לקימה ולישיבה מכיסא ומיטה, לוודא שלאורך הקירות מותקנים מעקות, שלצד כל גרם מדרגות בנוי שיפוע שמאפשר מעבר נוח לכיסא גלגלים ולמיטה, שבשירותים ובמקלחת מותקנים עזרים תקינים וכיוצא באלה.

פרטיות וכבוד

זכרו שאבדן העצמאות כרוך בתהליך לא פשוט של ויתור על פרטיות, עם המעבר לבית האבות יהיה יקירכם נתון לחסדיהם של מטפלים בסיטואציות שהיו בעבר אינטימיות. לכן, יש לוודא שהמטפלים בבית האבות הסיעודי מונחים על פי הנהלים לשמור על פרטיותו, כבודו וצניעותו של יקירכם. על כך שהם מקפידים לסייע לו בלבוש, ברחצה ובהליכה לשירותים או החלפת חיתולים כשדלת החדר סגורה או כשהווילון סביב מיטתו מוסט וסגור.

דרך טובה לגלות זאת היא באמצעות ביקורים בבית האבות הסיעודי בשעות בהם המטפלים מסייעים לקשישים להתקלח ולהחליף בגדים כדי לוודא שיש הקפדה על הנהלים.

תזונה בריאה ומותאמת

בבתי האבות הסיעודיים יש תזונאים שמסייעים בבחירת התפריט בהתאם למצבו בריאותו של הקשיש ובהתאם ליכולתו הפיזית לאכול. חשוב לבדוק ולעבור על התפריט ולכבד גם את הרגליו של הקשיש במיוחד אם נפגע כושר הביטוי שלו. ציינו בפני הצוות איזה מאכלים הוא לא אוהב ולא רגיל לאכול ואילו מאכלים ישמחו אותו ושימו לב כיצד הם מגיבים.

תמיכה נפשית וסיוע גריאטרי מקצועי

המעבר לבית אבות הוא סיום של פרק חיים ארוך ותחילתו של פרק חיים חדש וככל הנראה אחרון בחיי יקירכם, במילים אחרות ועד כמה שלא נעים להודות בכך, מדובר במעבר אל פרק הישורת האחרונה של חייו. התובנה הזו לא תמיד מגיעה מיד עם המעבר, ולעיתים מחלחלת לאט לתודעתו של הקשיש ולתודעתם של בני המשפחה. טיפול פסיכולוגי מותאם לקשיש גריאטרי ותמיכה נפשית במשפחתו, יוכלו להקל על הפנמת המצב החדש. במקרים רבים הקשיש הסיעודי ירגיש שהקרקע המוכרת נשמטת תחת רגליו, שהזהות שלו נעלמת מעצם היותו עוד דייר בבית בו הדיירים האחרים משקפים לו את מצבו הלא נעים וכתוצאה מכך עלול להתפתח דיכאון. מומלץ להכיר את הצוות הרפואי ולייצר אתם תקשורת טובה כדי להיות בטוחים שיקירכם בידיים טובות.

נגישות

חשוב שהגישה אל בית האבות וממנו תהיה נוחה ואפשרית גם בתחבורה ציבורית כדי לאפשר גם למי שאין לו רכב פרטי להגיע לביקורים וזה אולי לא שיקול עיקרי, אך גם הוא חשוב.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן