עזרים סיעודיים חיוניים – מה יכול לסייע למטפל בבן משפחה?

Getty Images: atarzynaBialasieawicz

כאשר ההורה המבוגר הופך לסיעודי או זקוק לתמיכה, יש מגוון רחב של אביזרי עזר שיכולים להקל עליו את התנועה והתפקוד היום יומי. איך יודעים מה צריך? בעזרת המדריך הבסיסי לאביזרים סיעודיים.

ההורה המבוגר מתקשה בתפקוד היום יומי בבית ואתם מחפשים דרכים מגוונות על מנת להקל עליו. מעבר לעזרה הפיסית שאתם יכולים להציע, עידוד לעצמאות לפי מידת התפקוד הוא חשוב. לשם כך ניתן להיעזר במספר רב של עזרים סיעודיים, שיכולים להפוך את החיים למעט יותר פשוטים:

קריאה 

קריאת עיתונים, מגזינים או ספרים היא דרך נפלאה להעשיר את עולמו של ההורה המבוגר וכן לתת לו תחושת מעורבות בנעשה בחיי היום יום. אם הוא מתקשה בקריאה, ניתן לרכוש עבורו מגוון זכוכיות מגדלת שמגדילות את הכתוב ומאפשרות לו לקרוא בקלות ובאופן עצמי. ישנן זכוכיות מגדלת עם תאורה מובנים, אחרות בגודל של דף A4, כאלה שנתלות על הצוואר או זכוכיות מגדלת שאוחזים ביד. בדקו מה הכי נוח להורה שלכם ורכשו עבורו אביזר פשוט שיאפשר לו ליהנות מקריאה עצמאית.

משחקים 

משחקים שונים אם על הטלפון ואם משחקי קופסא או קלפים יכולים לסייע עם בעיות זיכרון, תנועה, קשר יד-עין ולאפשר פעילות קוגניטיבית חיונית תוך כדי משחק והנאה.

ידיות אחיזה/עזר 

בין אם מדובר בידיות המקלות קימה מישיבה, בבית השימוש או להבדיל מהכורסא, קיימות ידיות עזר שניתן להתקין וגם ידיות שמאפשרות להורה להרים חפצים מהרצפה, ידיות האחיזה מאפשרות עצמאות רבה יותר בתנועה. בחנו יחד איתו האם ידיות האחיזה נוחות לו והאם הן ימלאו צורך שיקל על שגרת היום יום שלו. אם התשובה היא כן, כדאי לשקול רכישה שלהן.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקמשחקים הם דרך מצוינת להעביר זמן בנעימים ולסייע לטיפול
משחקים הם דרך מצוינת להעביר זמן בנעימים ולסייע לטיפול Getty Images: FredFroese


הליכון עם כיסא מתקפל

הליכון זה מאפשר להורה המבוגר ללכת בתחושת ביטחון ובעת הצורך לעצור ולשבת למנוחה. גם אם זה באמצע הסופר או בטיול בפארק הסמוך, היכולת לשבת ולנוח כמו גם היציבות שמעניק ההליכון מאפשרים להורה לצאת מהבית, לשאוף אוויר צח וליהנות מעצמאות לה היה רגיל בעבר. ניתן לחבר להליכון תיק בו יוכל ההורה לשים את חפציו האישיים במקום לשאת תיק צד שעלול לסרבל את התנועה.

מקל הליכה

מקל ההליכה הוא אביזר קל לתפעול ולאחסון, אינו תופס מקום ומאפשר להורה המבוגר להשיב לעצמו את תחושת הביטחון בהליכה. חשוב להקפיד שבתחתית המקל תהיה גומייה תקינה שתמנע החלקה או נפילה.

כסאות רחצה ומושבים לאסלה 

כדי להקל על הרחצה ועל שמירת ההיגיינה של הגוף, ניתן לרכוש עבור ההורה המבוגר כיסא ייעודי לרחצה וכן הגבהה לאסלה בשירותים. באופן הזה מלאכת הרחצה תוכל להיות מבוצעת על ידי ההורה באופן עצמאי, ואם אתם נדרשים לסייע לו הרי שהדבר יוכל להתבצע בקלות ובנוחות. בנוגע להגבהה באסלה, זו מקלה על הקימה והישיבה וכך מאפשרת להורה פרטיות ועצמאות בתחום זה.

אביזרים למניעת החלקה

אם ההורה המבוגר מסוגל להתרחץ בעמידה בכוחות עצמו, מומלץ לאבזר את חדר האמבטיה באביזרים מונעי החלקה, דוגמת שטיחון גומי בתוך האמבטיה ומחוצה לה, ידיות שיאפשרו להורה לאחוז בהן בעת סחרחורת או תחושת חוסר יציבות בעמידה. מומלץ להציב שטיחון נוסף בסמוך לכיור במטבח. שטיחון זה יוכל לספוג טיפות מים שניתזות לרצפה במהלך הדחת הכלים ועלולות לגרום להורה לאיבוד שיווי המשקל, להחלקה ולפציעות.

כיסא גלגלים

כיום יש היצע רחב של כסאות גלגליים, חלקם ידניים ואחרים חשמליים. כיוון שמדובר בהוצאה כספית גדולה, מומלץ לשכור כיסא גלגלים מאחת העמותות המתמחות בעניין ורק לאחר שתמצאו את הכיסא המתאים והנוח ביותר שימלא את צרכיו של ההורה המבוגר, ניתן לשקול רכישה. לכיסא הגלגלים ניתן להצמיד תיק ייעודי, בו יוכל ההורה להניח את חפציו האישיים ולעשות בהם שימוש בעת הצורך. במידה וההורה מתגורר בבניין או בבית פרטי עם מספר קומות, ניתן להתקין מעקות ייעודיים שהם מעין מעלית המאפשרות להורה תנועה קלה ועצמאית, גם עם כיסא הגלגלים. 

מגש למיטה להגשת אוכל מעניק נוחות ועצמאות
מגש למיטה להגשת אוכל מעניק נוחות ועצמאות Getty Images: AND-ONE

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן