7 דברים שטוב שתדעו על העסקת עובד זר

Getty Images: Squaredpixels

בתום אשפוז בבית החולים, ישנה אפשרות להעסקת עובד זר למשך שלושה חודשים. מה חשוב שבן משפחה מטפל ידע לגבי הזכאות לזכות, מה התועלות שיכולות לצמוח ממנה ועוד 5 נקודות חשובות אחרות

בשעה טובה הטיפול בבית החולים הסתיים ואתם רשאים לצאת הביתה יחד עם קרוב המשפחה בו טיפלתם לאורך כל התקופה האחרונה. לא פעם התקופה שבין השחרור מבית החולים ועד שיקום מלא היא תקופת ביניים, בה בן המשפחה המטופל זקוק ליותר עזרה. אחרי תקופת אשפוז תחת השגחה בבית החולים הגיוני שיש צורך ביותר השגחה, הבעיה היא בהשגת עזרה כזו כי לא פעם זהו עומס שבן המשפחה המטפל אינו יכול לעמוד בו מכל הסיבות הברורות. בדיוק לשם כך קיימת האפשרות של העסקת מטפל או עובד זר זמני.

לפני שאתם מתחילים לחפש עובד זר שיטפל בבן המשפחה, חשוב לשים לב לנקודות הבאות:

  • מי זכאי להעסקת עובד זר? חולה שעתיד להשתחרר מבית חולים או ממוסד סיעודי וצריך השגחה צמודה כדי לשמור על הרצף הטיפולי, זכאי להעסקת עובד זר למשך שלושה חודשים. חשוב שזה יצוין במפורש בטופס השחרור מבית החולים.
  • אילו מסמכים יש להציג כדי לקבל אישור להעסקת עובד זה? כדי ליהנות מהזכות הזאת, יש להציג אבחנה רפואית מטעם בית החולים, אשר בה מצוין במפורש שיש צורך ברצף טיפולי. חשוב שבאישור מבית החולים יופיע גם תאריך השחרור המשוער.
הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק השחרור מבית החולים הוא מחד הקלה ומאידך מלווה בחששות
השחרור מבית החולים הוא מחד הקלה ומאידך מלווה בחששות Getty Images: Jacob Wackerhausen

  • אילו גופים יכולים לסייע במציאת עובד זר? עובדת סוציאלית מטעם בית החולים וכן חברות המעסיקות עובדים זרים יכולים לסייע למצוא עובד זר שיוכל לטפל במי שבקרוב עתיד להשתחרר מבית החולים.
  • האם ניתן להביא עובד זר לתקופת הסיעוד? לא. על העובד לשהות באופן חוקי בישראל. לא ניתן להביא לישראל עובד זר לפרק הזמן האמור.
  • האם ניתן להאריך את העסקת העובד בתום שלושת החודשים? כן, בתום שלושה חודשים, ניתן להאריך את העסקתו של העובד הזר, אולם כאן תידרשו להוכיח את הצורך שיש במהלך.
  • מי הגורם שמאשר את העסקת העובד הזר? כדי להעסיק עובד זר, יש למלא טופס בקשה מפורט ולצרף חוות דעת רפואית שמצביעה על הצורך ברצף טיפולי. לאחר שוועדה ייעודית תדון במקרה, יוחלט האם לאשר את העסקתו של עובד זר עבור המטופל. אישור הבקשה תלוי בתוצאות מבחן תלות שעורכים בביטוח הלאומי למטופל.
  • האם ניתן להעסיק עובד זר במשרה חלקית? לא. כדי להיות זכאי להעסקת עובד זר, על המטופל להזדקק לטיפול והשגחה ברוב שעות היממה. מכאן שלא ניתן להעסיק עובד זר באופן חלקי.

 גם אם ממבט ראשון זה נראה כמו הליך בירוקרטי מעט מורכב, כדאי מאוד ליהנות מהעסקת עובד זר, גם אם לתקופה של שלושה חודשים בלבד. אחרי אשפוז בבית חולים או ניתוח מורכב, המטופל יאלץ ללמוד מחדש כיצד להתנהל ובתקופה הראשונה שלאחר השחרור מבית החולים סביר שתידרש עזרה מסביב לשעון כמעט. כדי שגם אתם תוכלו לחזור לאורח חיים תקין, ובכלל זה לשוב לעבודה סדירה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עובד זר.

לאורך שלושת החודשים שבהם ישהה העובד הזר לצד קרוב המשפחה, האחרון יוכל לאמוד את מידת השינוי שחל באורח חייו ולקבל מושג על היכולות החדשות שלו. בתום שלושת החודשים תוכלו יחד לקבל החלטה מושכלת בנוגע להמשך העסקת העובד הזר או בנוגע לאפשרות שהמטופל יכול להסתדר בכוחות עצמו או עם עזרה מינורית לאורך היום. העסקת עובד זר למשך שלושה חודשים יכולה להוות גשר בין החיים שלפני האשפוז לבין אלו שאחריו. המטופל ידע שיש מי שדואג ומטפל בו 24 שעות, ואילו אתם תדעו שקרוב המשפחה האהוב נמצא בידיים טובות ותוכלו לקבל דיווח על כל אירוע קטן כגדול המתרחש לאורך היום. אחרי כל התקופה שביליתם לצדו בבית החולים, כעת תוכלו גם אתם לנשום קצת לרווחה. 


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן