בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

מעבר לכאב או לאי הנוחות, בריחת שתן לא פעם תוביל את האדם לבידוד מרצון
Getty Images: RealPeopleGroup

בריחת שתן אמנם שכיחה בקרב קשישים, אבל היא אינה מצב תקין ויש לאבחן אותה בזמן ולטפל בה כמה שיותר מהר – על כל מה שחשוב שבן המשפחה המטפל ידע בלי שמץ של מבוכה

בריחת שתן, או אי שליטה במתן שתן, היא המונח הרפואי שמתאר דליפה לא רצונית של שתן שנובעת מחוסר שליטה במערכת השתן או בסוגר שלפוחית השתן. מעבר להיותה בעיה רפואית לא נעימה שללא טיפול עלולה להסתבך, יש לה גם השלכות חברתיות ואף נפשיות. לכן הפוטנציאל שלה לפגיעה מהותית באיכות החיים של בן המשפחה הקשיש שסובל ממנה עלולה בהחלט להיות גבוהה.

זוהי תופעה שכיחה באוכלוסייה וההערכה היא שעד כשליש מהקשישים המתגוררים בביתם סובלים ממנה כאשר בקרב המאושפזים במוסדות אשפוז השכיחות עולה. לנשים יש נטייה לסבול ממנה יותר מגברים ואכן שכיחות התופעה בקרב נשים גבוהה יותר, כשאחת מתוך שלוש נשים תסבול מאי שליטה במתן שתן מעל גיל 60.

זו אמנם תופעה טבעית המתרחשת גם עם הגיל, אך אין זה אומר שיש לקבלה כתקינה, להפך יש לאבחן אותה ולטפל בה בזמן. הבעיה העיקרית היא שלא פעם מי שסובל ממנה חש בושה או מבוכה ממצבו שלא לצורך ולכן נמנע מלטפל, אלא שללא טיפול המצב רק יחריף ואולי אף יסתבך. הקושי עם ההתמודדות ללא טיפול עלול להביא להימנעות מאינטראקציות חברתיות ואפילו משפחתיות ולהסתגרות ובידוד ואלה יכולים להחריף בעיות חברתיות ואישיות, בוודאי בגיל המבוגר.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקבכל חשד לבריחת שתן, חשוב לפנות לרופא המטפל כמה שיותר מהר Getty Images: RUNSTUDIO


הגורמים המרכזיים לבריחת שתן

כדי לדעת כיצד לטפל בבריחת שתן, יש להבין מה מקורה, אבחון הבעיה יעיד גם על דרכי הטיפול, לכן ברגע שקיים חשד לבריחת שתן, יש לפנות לרופא המטפל ללא דיחוי.

חלק מהגורמים לאי שליטה במתן שתן זמניים, כמו: דלקת בדרכי השתן (לרוב אי השליטה תפסק עם חלוף הדלקת), נטילת תרופות מסוימות שלהן השפעה על מערכת השתן, ייצור שתן מוגבר, דלדול רירית הנרתיק/שופכה. מרגע שאובחן המקור לבעיה, בדרך כלל ניתן יהיה לפתור את הבעיה באמצעות טיפול מותאם ופיקוח רפואי בתוך תקופת זמן קצרה ותוך שיפור איכות החיים של המטופל.

ישנם גורמים נוספים וקבועים שעשויים לגרום לאי שליטה במתן שתן, ביניהם:

אי שליטה בעת מאמץ – כאשר בריחת שתן מתרחשת בעת התעטשות, סחיבת משאות, צחוק או פעילות גופנית וכיוצא באלה, לרוב בריחת השתן היא כתוצאה בשרירי רצפת אגן חלשים או חולשה של הסוגר.

אי שליטה בשל פעילות-יתר – סיבה נפוצה לבריחת שתן בגיל המבוגר וכוללת מצבים שונים שרובם תוצאה של תהליכי הזדקנות בגוף המביאים לעיתים לשינויים במבנה השלפוחית או לשינויים הורמונליים. הם עשויים להתבטא בקושי בריקון השלפוחית, חוסר יכולת להתאפק המוביל לצורך דחוף להטיל שתן, שנובע לרוב מפעילות יתר של השלפוחית.

אי שליטה תפקודי – בריחת השתן במצבים כאלה מתרחשת בשל מוגבלות פיזית או קוגניטיבית הפוגעות בפעילות מערכת השתן.

ישנם מקרים של שילוב של כמה סוגים של אי שליטה.

סוגי הטיפול משתנים בהתאם לאבחון וניתנים בהתאם להחלטת רופא, אם תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, טיפולים תרופתיים, פעולות כירורגיות פשוטות ועוד. 

תמיכה היא חלק חשוב בפניה לטיפול וזה המקום של בני המשפחה המטפלים Getty images: Morsa Images


מה ניתן לעשות כבני משפחה מטפלים?

אחת הבעיות עם בריחת שתן היא המבוכה שחש הסובל ממנה. עצם העובדה שאינו פונה לטיפול ומעדיף להתרחק כדי להימנע ממה שנתפס בעיניו כ"בושה", צריכה לעמוד לנגד עיניו של המטפל משום שפה טמונה הבעיה הקשה ביותר במצב. לכן, כבני משפחה מטפלים חשוב לשים לב ולהתייחס לנושא ללא בושה או מבוכה, אלא באופן טבעי. בריחת שתן אינה רצונית והיא בלתי נשלטת, בוודאי ללא טיפול. לכן ועל מנת למנוע הדרדרות של המצב הגופני, הנפשי או הקוגניטיבי שעלולים להתרחש לאורך תקופת זמן ארוכה של הסתרה, יש לדבר על זה ובעיקר לפנות כמה שיותר מהר לאבחון רפואי אצל הרופא המטפל.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

על שינויי טעם וריח בגיל המבוגר

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

טיפול פליאטיבי – מה זה בעצם אומר?

בין מערכת ברעב ותועלת המטופלים: נקודת המבט של מנהלי מוסדות השיקום

בין מערכת ברעב ותועלת המטופלים: נקודת המבט של מנהלי מוסדות השיקום

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן