אלרגיות והדרך לניהול הטיפול בהן בבן משפחה מבוגר

אלרגיה: יכולה להופיע פתאום אצל אדם שהיה חשוף לאלרגן כל חייו ומעולם לא סבל מאלרגיה קודם
Getty Images: RapidEye

גם אם יקירכם מעולם לא היה אלרגי לפני כן, ייתכן שהסיבה לנזלת השקופה והמתמדת ולעיניים הדומעות היא אלרגיה, שלא פעם נופלת מתחת לרדאר – מה צריך בן המשפחה לדעת והטיפים שיסייעו להורה

אלרגיות הן אחד מהמצבים הכרוניים הנפוצים ביותר במדינות המפותחות והן אינן פוסחות על אף אחד, גם לא בגיל השלישי והלאה. להפך, התחזיות מדברות על עליה בהיקף הסובלים מאלרגיות עם העלייה בתוחלת החיים. אצל מבוגרים, השינויים הטבעיים המתרחשים במערכת החיסון עלולים לחשוף אותם לסיכויים גבוהים יותר לפתח אלרגיות. יותר מזה, בשל ריבוי תרופות ומחלות כרוניות שונות ברקע, לא פעם תסמיני האלרגיות משויכים בטעות לסיבות אחרות והרבה אלרגיות אינן מאובחנות ועלולות לפגוע באיכות החיים של המבוגר.

אלרגיות האביב, תכירו את קדחת השחת וחברותיה

אלרגיות קיימות כל השנה, אך ישנן תקופות בהן האלרגיות מתחזקות, בעיקר עונות המעבר. דווקא באביב, העונה בה הטבע מתפרץ בחיותו ואחרי חודשי החורף בהן היינו סגורים בבית, ועוד יותר השנה בשל מגפת הקורונה, כשאנחנו רוצים לצאת אל המרחבים, מגיעות גם אלרגיות האביב ובעיקר קדחת השחת, שלרוב ממשיכה גם לקיץ.   

אלרגיה היא למעשה תגובת יתר של מערכת החיסון לאלמנטים המכונים אלרגנים, חומרים אלה אינם מזיקים לגוף, אך הם מזוהים על ידי מערכת החיסון בטעות ככאלה וגורמים לתגובה חיסונית ובעיקר שחרור חומר בשם היסטמין ואלה גורמים לתגובה דלקתית. תגובה דלקתית זו מכונה אלרגיה. אלרגנים נמצאים בכל מקום – מזון, תרופות, אבק, פרווה של חיות ואבקני צמחים. לכן, כדי לאבחן אלרגיה נדרשת בדיקת אלרגנים כדי לזהות את האלרגנים במעבדת אלרגיה.

חשוב להבין שאלרגיה בהחלט יכולה להתפתח בגילים מאוחרים, גם אצל מי שמעולם לא סבל לפני כן. למרות שזה עשוי להישמע מוזר שאדם היה חשוף לאלרגן מסוים ומעולם לא פיתח אליו תגובה ופתאום נעשה אלרגי, אך בעוד המנגנון עדיין אינו ברור דיו, העובדות מלמדות שזה קורה והשכיחות נעשית גדולה יותר עם השנים.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק
חשוב לא להשתמש בתכשירים הנמכרים ללא מרשם בלי להתייעץ עם הרופא המטפל Getty Images: katleho Seisa


כיצד יש לנהוג כדי לנהל את הטיפול באלרגיות אצל בן משפחה מבוגר?

1. חפשו את התסמינים

אמנם מציאת התסמינים אינה אבחון, אבל כבני משפחה מטפלים אנחנו נמצאים עם בני המשפחה לא מעט ותפקידנו במעקב הרפואי גדול. לכן חשוב תמיד להיות ערניים לכל שינוי ובתקופות מעבר כדאי לתת אקסטרה תשומת לב לתסמיני (סימפטומים) אלרגיות מרכזיים:

עיניים מגורות / דומעות
התעטשויות
גודש באף / עקצוץ באף / נזלת שקופה
אבדן או עמעום חוש הריח
כאבי ראש ועייפות
גרון מגורה
נחירות
גודש בין האף לגרון
גירוי בעור / פריחה

2. פנו לרופא לעדכון וייעוץ

אם אתם חושדים שיקירכם סובל מאלרגיה, אל תחכו עם זה ופנו לרופא. כאמור סימפטומים של אלרגיה עשויים להיתפס כסימפטומים של מצבים אחרים ולא לקבל התייחסות או בחינה שלהם בפני עצמם. מעבר לכך, תסמיני אלרגיה עלולים להיבלע בין שלל הדברים שעולים בפגישה עם הרופא, לכן התייחסות ספציפית לתסמינים והעלאת האפשרות של אלרגיה יכולים להיות חשובים מאוד.

3. לא להקל ראש

לא פעם אנחנו נוטים לבטל תסמינים של אלרגיה, או פשוט מחכים עד שתחלוף האלרגיה. בכל גיל זה לא רצוי ותמיד כדאי לפנות לרופא, אבל אצל מטופלים מבוגרים עד כמה וכמה. לתסמינים כמו גודש באף, גירוי בגרון או שיעול יכולות להיות השפעות שליליות על מצבי רקע קיימים כמו בעיות כלי דם או מחלות ריאה.

4. לא לתת מוצרים ללא מרשם ללא התייעצות עם הרופא המטפל

לא מעט תכשירים מוצעים ללא מרשם לטיפול באלרגיות וחשוב מאוד שלא להתחיל לנטול אותם ללא התייעצות עם רופא מטפל או עם רוקח, וזאת בתנאי שהרוקח מקבל את כל המידע על התרופות והתוספים שיקירכם נוטל. כל התכשירים הללו מיועדים לטפל בתסמינים, מרביתם מכילים אנטי-היסטמינים ואלה יכולים להשפיע על מצבים קיימים או להתנגש עם תרופות מרשם, לכן חשוב מאוד, למרות זמינותן והיותן בטוחות לשימוש, לא לטפל בעזרתן ללא התייעצות עם איש מקצוע ולא לחשוב שאם זה נמכר ללא מרשם אז זה בוודאי בסדר, בגיל המבוגר יש צורך במשנה זהירות. ישנן תרופות שהשימוש בהן עלול לעורר קושי בשינה, או להביא לעליית לחץ הדם.

ניתן להסתייע במסכות פנים להקלה על השהיה במרחבים פתוחים Getty Images: Matthew Williams-Ellis

5. חפשו דרכים להקל ולצמצם חשיפה

אלרגיה כאמור נגרמת כתוצאה מחשיפה לאלרגנים, לרוב צמחיים. צמצום החשיפה יכול לצמצם את היקף התסמינים ולהקל:

  • לשמור על חלונות סגורים בבית וברכב
  • לדאוג למסנני אוויר מתאימים למערכות מיזוג האוויר
  • לצמצם פעילות באוויר הפתוח ולהשתדל לצאת בשעות בהן ריכוזי האלרגנים נמוכים יותר, לרוב יש עליה בריכוז האלרגנים בבוקר ואחר הצהרים, אך תמיד מומלץ להתעדכן. כמו כן מומלץ להתרחק מקרבת צמחים אליהם קיימת רגישות ידועה, למשל דשא, עצי מחט, פקאן, ברוש, זית או עצי אגוז למיניהם ועוד.
  • שימוש במשקפי שמש מסנני קרינה יכול לסייע בהפחתת גירוי העיניים
  • שימוש במסכת פנים במרחבים פתוחים
  • להחליף בגדים ולהתקלח כשנכנסים הביתה מבחוץ כדי לצמצם כניסה של אלרגנים הביתה
  • להתייעץ עם רופא, ישנן פעולות טבעיות שעשויות לסייע כמו השפרצת מי מלח לאף ושימוש במכשיר אדים בחדרים

6. לבחון טיפולים אלטרנטיביים

לעיתים לרפואה המשלימה הניתנת דרך קופות החולים, או באופן פרטי, השפעה מיטיבה גם במצבי אלרגיה. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולשאול לדעתו.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן