Skip to main content

חבריהם הטובים של בני האדם, גם בגיל זיקנה

Getty Images: ivanastar

השפעתם החיובית של בעלי חיים על בני אדם לא נפסקת בשום גיל, להפך. בין אם באימוץ חיית מחמד או בטיפול קבוע, ניתן להעניק ערך מוסף לתחושת העצמי של ההורה ולשפר איכות חיים

זיקנה יכולה להיות בודדה ומלאה בהתמודדויות מורכבות הקשורות באבדן, בין אם מדובר במוות של אהובים, מעבר של חברים, אבדן עצמאות, או אבדן יכולות. ההמלצות לאורח חיים בריא כמו פעילות גופנית מותאמת, תזונה נכונה, בדיקות קבועות ושינה הן חשובות אך הכנסתן לשגרה לא תמיד פשוטה.

לא פעם קשה יותר לצאת מהבית, או לעסוק בפעילויות שהיו אהובות. לעיתים לתוך הוואקום הזה נכנסות תחושות שליליות, כמו: בדידות, פחדים, כעסים ועצבות. בעלי חיים הם לא פעם התשובה, אם באמצעות אימוץ חיית מחמד ואם בשעות טיפול באמצעות בעלי חיים שניתן לבצע בבית, במרכזי היום או בדיור מוגן. לבעלי החיים יש יכולת לסייע בהפגת תחושת הבדידות ואפילו בשיפור המיומנויות הקוגניטיביות והמוטוריות והעלאת תחושת הביטחון ובעיקר להוות מקור של נחמה והסחת דעת. 

אחזקת חיית מחמד וטיפול באמצעות בעלי חיים הם נושא נחקר ביותר בתחום מדעי הזקנה. זאת משום השפעתם המוכחת של בעלי חיים על איכות החיים, מדדי בריאות וקשרים חברתיים בגיל ה-3. ההבנה שלבעלי חיים השפעה מיטיבה הביאה לשימוש בטיפול בבעלי חיים לסיוע בטיפול בגיל המבוגר ותסמיניו.  

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקאחזקת בעל חיים מפיגה את הבדידות ומסייעת בחיזוק תחושת הערך העצמי
אחזקת בעל חיים מפיגה את הבדידות ומסייעת בחיזוק תחושת הערך העצמי Getty Images: SolStock

 

על אנשים, בעלי חיים ומה שביניהם

אנחנו לא תמיד מקדישים לזה את תשומת הלב הראויה, אולם חיות מחמד עונות על צרכים רבים בחיי האדם בכלל ובטח על חיי האדם המבוגר:

פשוט לאהוב: בעלי חיים לא רק מעוררים אהבה בקרב בני האדם, הם גם יודעים להחזיר בדרכם.

הפגת הבדידות: בעל חיים הוא עוד יצור חי בסביבה. לא פעם קל יותר לאנשים לדבר אל בעל החיים על נושאים שמטרידים אותם, אם בשל חשש משיפוטיות מבני אדם אחר או חוסר רצון "להכביד" על אחרים.

חיזוק ערך העצמי: הטיפול ביצור חי משפרת את תפיסת העצמי, מעניקה חשיבות לעשיה ומתחזקת תחושת עצמאות בכל גיל.

משפרים את מצב הרוח ומפחיתים חרדות: למשחק עם בעל חיים, או לליטוף מתמשך, יש תכונות מרגיעות ומעוררים תחושה נעימה וזאת משום שהם מעודדים הפרשת סרוטונין ודופמין בגוף.

חברות: בעל חיים הוא חבר בפני עצמו, אבל לא פעם הוא גם מקור לשיחה עם אחרים ובמקרה של כלב גם מקור למפגשים עם בעלי כלבים אחרים ומאפשר המשך פעילות חברתית.

כלבים לשיפור הכושר הגופני: יציאה לטיול עם הכלב היא פעילות גופנית טובה. עם זאת במקרה של אנשים בגיל ה-3 זה לא תמיד כך, אם יש מוגבלות במצב הגופני יציאה עם כלב עשויה להיות מסוכנת ועלולה להסתיים אף בנפילה. לכן, במקרים כאלה מוטב שיהיה מי שיעזור להוציא את הכלב, בן משפחה, מטפל או מתנדב (על כך בהמשך).

שימור יכולות קוגניטיביות: הטיפול בבעל חיים מחייב חשיבה על לוגיסטיקה הכרוכה בהאכלה, קניית מזון, מעקב וחיסונים אצל הווטרינר, ניקוי צרכים (טיולים עם כלב, ניקוי ארגז לחתול, ניקוי כלוב לתוכי וכו'). 

התאמת בעל החיים לצרכיו, יכולתו והעדפותיו של ההורה חיונית
התאמת בעל החיים לצרכיו, יכולתו והעדפותיו של ההורה חיונית Getty Images: DGLimages

 

האם לאמץ חיית מחמד בגיל ה-3?

באופן עקרוני, התשובה חיובית, אך לא נטולת תנאים:

התאמה: אם ההורה מעוניין לאמץ חיית מחמד יש לבחון איזו חיה תתאים לו. כלב הוא אמנם חיה נהדרת אך חשוב לבחון את מסוגלות ההורה לטייל עמו לשם עשיית צרכים, כלב קטן ורגוע יכול להיות התשובה. אם ההורה אינו מסוגל לצאת לטיולים עם הכלב יש לבחון באם יש אפשרות שמישהו אחר יטייל עם הכלב באופן קבוע. אם כלב אינו מתאים, חתול, תוכי ואפילו דגים יכולים להיות פתרון טוב. במקרה של כלב או חתול מומלץ לא לאמץ גור משום שהוא דורש התעסקות רבה יותר ובמקרה של כלב גם אילוף.   

לא בכל מחיר: אחזקת בעל חיים היא תוספת, לא פעם משמעותית, לתקציב החודשי. יש לבחון היטב את העלויות ואם ההורה, או המשפחה, יכולים לעמוד בהם לפני האימוץ. יש לכלול החישוב את עלויות הווטרינר, האוכל, הציוד הנלווה, ובמקרה של כלב גם רישיונות.

מה יש לבדוק לפני אימוץ: חשוב לקחת את בעל החיים לבדיקה אצל וטרינר לפני כן לוודא שחיית המחמד בריאה, חיית מחמד חולה עלולה לגזול המון זמן ומשאבים ולהגדיל את הקושי במקום לסייע. כדאי לקחת את הזמן לפני ההחלטה, אם בוחרים בכלב מומלץ להגיע מספר פעמים בשעות שונות של היום ולבחון את התנהגותו וכמובן לנסות ולקבל מקסימום פרטים על חייו לפני כן, כלב עם בעיות התנהגות הוא הדבר האחרון שאדם מבוגר צריך.

כדאי לדעת:

  • פרויקט "חברים לעת זקנה" הפועל באמצעות עמותת מטב, מרכז מתנדבים שמסייעים לבני הגיל ה-3  לטפל בחיות המחמד שלהם באמצעות הוצאת כלבים לטיול, ליווי לווטרינר, האכלת חתולים ועוד.
  • עמותות אחרות פועלות ליצירת מפגשים של מתנדבים וכלבים אצל קשישים בדיור מוגן שאין ביכולתם לאמץ כלב. בכל מפגש מאפשרים המתנדבים לבני הגיל ה-3 לטייל עם הכלבים ולשחק עימם.
ם חצי שעה בשבוע של טיפול בבעל חיים היא בעלת ערך
ם חצי שעה בשבוע של טיפול בבעל חיים היא בעלת ערך Getty Images: PeopleImages

 

טיפול באמצעות בעלי חיים לגיל ה-3

אימוץ חית מחמד משנה את סדר היום ועשוי לא להתאים להורה המבוגר מסיבות שונות, כדי לא לוותר על ההשפעה הטובה של ההימצאות עם חיית מחמד ניתן לבחון טיפול מתאים באמצעות בעלי חיים.

טכניקות לטיפול באמצעות בעלי חיים נועדו לתקשר עם המטופל באמצעות בעלי חיים ולסייע בשיפור בריאותו, מצב רוחו ואיכות חייו הכללית, כמו גם בשיקום אם יש צורך. מחקרים הוכיחו שאפילו רק 15 דקות עם כלב, חתול או בעל חיים טיפולי אחר יכולות להעלות את הפעילות המוחית ואת רמות הסרוטונין, המכונה "הורמון מצב הרוח", בקרב מבוגרים.

טיפול בבעלי חיים נעשה לעיתים גם למטרות תנועה ופיזיותרפיה תוך כדי משחק, למשל זריקת כדור עשויה לסייע בשיפור התנועה, או להרחבת טווח התנועה למשל באמצעות ליטוף, או אפילו הליכה תוך ליווי כלב. לטיפול קבוע יכולה להיות השפעה מיטיבה על המטופל ולהעניק לו הסחת דעת מטרדותיו ויציבות רגשית גם כאשר נשברת השגרה. 


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן