כיצד להשתמש בעולם הדיגיטלי לטובת בן המשפחה המטפל?

Getty Images: shapecharge

תפקיד בן המשפחה המטפל עמוס במשימות שלא קל לנהל תוך כדי ניהול החיים, הקריירה, הזוגיות והמשפחה. שימוש בטכנולוגיה דיגיטלית יכול להקל מהותית על בן המשפחה המטפל – הכתבה שתחסוך לכם זמן, כאבי ראש וכסף

משימותיו של בן המשפחה המטפל הן מגוונות, רבות ונוגעות בתחומי חיים רבים. לא פעם ריבוי המשימות הופך את התפקיד לכמעט בלתי אפשרי. אין הרבה דברים שיכולים לסייע בהורדת העומס וההמלצה הגורפת היא לנסות לחלוק במשימות התפקיד עם כמה שיותר בני משפחה. תפקיד בן המשפחה המטפל דורש לא מעט זמן, משאבים וסבלנות והניסיון לנהל אותו בד בבד עם ניהול כל שאר משימות החיים מעייף ושוחק.

הטכנולוגיה משחקת תפקיד חשוב גם בסיוע לבני המשפחה המטפלים, לפחות בצמצום הטרטור והזמן. חלק מהאפליקציות אפילו כבר קיימות אצלכם במחשב או בסלולארי, אבל אין בהן שום עזרה אם לא יודעים כיצד לנהל אותן נכון. בכתבה הבאה יובאו אפליקציות ללא תשלום והדרך לנצל אותן לטובת הטיפול בבן המשפחה. 

העוזר הכי חשוב: היומן

בין אם תפקיד בן המשפחה המטפל נופל בעיקר עליכם ובין אם הוא מחולק בין מספר בני משפחה, לוח הזמנים של ההורה צריך להיות מתועד ביומן דיגיטלי, בעיקר משום שהטיפול כולל המון פרטים. אם יש לך חשבון google, יומן גוגל הוא חלק בלתי נפרד מהשירותים שהשירות נותן.

לרוב להורה יש לא מעט בדיקות וחלקן יש לקבוע חודשים מראש ולכן חשוב שהכל יהיה ביומן מעודכן. אם יש עוד בני משפחה מטפלים, למשל ההורה השני או אחים, על כולם להיות משותפים בלוח הזמנים ובכל אירוע מומלץ לציין מי בן המשפחה המטפל המלווה. כך ניתן למנוע כפילויות, להכניס ליומן תאריכי בדיקות דם, ריענון מרשמים, ביקורים של בני משפחה, זמן לחידוש ביטוח או חבילות מנויים, כמו חבילות סלולר או טלוויזיה ועוד, וכמובן להשאיר את כולם מעודכנים.

פונקציות שיסייעו ומומלץ להשתמש בהן והן ללא תוספת תשלום:

  • התראות: פונקציה שיש בכל היומנים ומזכירה קביעות ביומן בהתראת זמן שאתם קובעים.
  • שיתוף עם תכנת ניווט: פונקציה זו מאפשרת לתכנת הניווט להזכיר לכם מתי לצאת כדי להגיע בזמן.   
הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק בעזרת אפליקציות שונות ניתן אפילו לקבל מדדים אונליין מכל מקום בו נמצא
בעזרת אפליקציות שונות ניתן אפילו לקבל מדדים אונליין מכל מקום בו נמצא Getty Images: monkeybusinessimages

 

קבוצות משפחתיות להעברת מסרים

זה נכון שלקבוצות ווטסאפ (WhatsApp) נוצר מוניטין רע בשל עודף קשקשת של המשתתפים, אבל קבוצת ווטסאפ לבני המשפחה המטפלים מסייעת להעביר מסרים בקלות בין בני המשפחה, לעדכן, לבקש עזרה, להחליף תורניות, לקבל החלטות ועוד. ממולץ מאוד להתקין גם את התוסף גם במחשב.

מסמכים משותפים

פתיחת גיליון נתונים בשיתוף כל בני המשפחה המטפלים (google drive או dropbox), למשל לרשימת מטלות כמו: קניית תרופות, ליווי לרופא, ליווי לבדיקה וכו', מאפשרת להעלות את המשימות כאשר הן מתעוררות ולאפשר לכל אחד מבני המשפחה להתנדב. קשה מאוד לנתב את הבדיקות כך שאדם אחד יהיה מסוגל למלא הכל ויש צורך בעזרה. מכיוון שרשימת מטלות משקפת את העשייה של כל אחד מבני המשפחה, היא עשויה לייצר יותר מחויבות של בני המשפחה להתנדב.   

ניהול הביורוקרטיה

הבירוקרטיה היא תחום בפני עצמו. תפקיד בן המשפחה המטפל כולל לא מעט משימות בירוקרטיות מול קופות החולים, ביטוח לאומי, חברות הסיעוד, רופאים, מזכירות רפואית, מומחים ועוד. לא ניתן לנצח את הבירוקרטיה אבל בהחלט ניתן לקצר אותה באמצעות הטכנולוגיה. חשוב לדעת שבאתרי הממשלה השונים, כולל זה של ביטוח לאומי, ניתן לבצע מרחוק לא מעט פעולות שחוסכות זמן ובנוסף לתאם תורים למקרים בהם יש להגיע ללשכות השונות.

אפליקציות ואתרי קופות החולים

אתרי קופות החולים והאפליקציות מאפשרות לחסוך לא מעט זמן: קביעת טורים, התייעצות עם הרופאים, בקשת הפניות, חידוש תרופות קבועות ואפילו קביעת מועד לתור לבית המרקחת. זה נראה מעט אבל זה חוסך לא מעט התרוצצות. ניתן גם לבקש הפניות דיגיטליות במרבית הקופות מה שמייתר לא מעט ניירת ומאפשר זמינות של המסמך.

להשתמש בטכנולוגיה לטובתנו ולהוריד מהעומס שקיים גם ככה על בן המשפחה המטפל
להשתמש בטכנולוגיה לטובתנו ולהוריד מהעומס שקיים גם ככה על בן המשפחה המטפל Getty Images: nensuria

 

אפליקציות סריקה ושמירה כקובץ PDF

כאשר הטיפול בהורה מחולק בין מספר בני משפחה מטפלים וגם כאשר יש בפועל רק מטפל אחד לא פעם אנחנו נדרשים לצלם ולשלוח מסמכים. אפליקציות הסריקה והשמירה כקובץ PDF יכולות לחסוך לא מעט טרחה. כאשר בן משפחה אחד מלווה לרופא ומקבל הפניות ניתן לסרוק אותן בקלות לטלפון ולהעביר אותן למי שילווה את ההורה לבדיקה. יש המון אפליקציות חינם, רק להיכנס לחנות (playstore לאנדרואיד או אפל סטור), לחפש תוכנת סריקה ומסמכי PDF ולהוריד את האפליקציה שבחרתם. 

שימוש בתוכנות ענן לשמירת מסמכים

היום כאשר ניתן לסרוק כל מסמך. מומלץ לייצר תיקייה בענן, למשל google drive או Dropbox, לשמירה על תיק רפואי מעודכן של ההורה. ככה לא משנה מתי ואיפה תמיד יהיו לכם, וגם לשאר בני המשפחה המטפלים, את כל המסמכים זמינים גם במחשב וגם בסלולארי, רק הקפידו להוריד את האפליקציה לשני המכשירים. כאשר פותחים את הספירה יש לזכור לשתף בה את כל בני המשפחה המטפלים.  

אפליקציות שונות לסיוע לבן המשפחה המטפל

אנחנו חיים בעידן בו האפליקציות שולטות ויש לא מעט אפליקציות שיכולות לסייע לבן המשפחה, אם בניהול מעקב מתן תרופות או איכות השינה וכדומה. יותר מזה, כמעט לכל מחלה כרונית יש לפחות אפליקציה אחת שנועדה לסייע בטיפול. לכן אם יקירכם סובל מבעיה כרונית, שווה לערוך אחת לתקופה חיפוש לבחון מה התחדש בתחום ואם יש אפליקציות שיוכלו לסייע לכם או ליקירכם.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן