איך מסייעים להורה לממש את זכותו האזרחית ביום הבחירות?

Getty Images: tzahiV

אספנו עבורכם את כל העצות המעשיות שכדאי לבן המשפחה המטפל לדעת כדי לסייע להורה לממש את זכותו בקלפי גם בפעם השלישית – הזכויות, החובות והדברים שטוב לדעת לקראת הבחירות

בכל מערכת בחירות בישראל ניתנת לכלל האזרחים האפשרות לממש את הזכות האזרחית להשפיע על הרכב הכנסת. כאשר ההורה המבוגר סובל מקושי בניידות או פגיעה בעצמאות היכולת לממש את הזכות האזרחית הופכת למורכבת הרבה יותר. כדי להקל עליכם את הליווי לקלפי, אספנו עבורכם את התשובות לשאלות שיסייעו לכם לעזור להורים למלא את זכותם האזרחית ולקחת חלק בהכרעות שישפיעו על עתיד המדינה. 

מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע לגבי יום הבחירות? כל השאלות והתשובות:

איפה ההורה מצביע?

המועד האחרון לעדכון הוא 6 שבועות לפני הבחירות והרישום לקלפיות נעשה בהתאם לכתובת המעודכנת עד לתאריך זה ברשומות משרד הפנים. כחודש לפני הבחירות נשלחות הודעות לבוחר למקום המגורים. אם ההורה לא קיבל את ההודעה לבוחר, ניתן לברר באתר האינטרנט של משרד הפנים היכן ההורה רשום ואיפה הוא אמור להצביע. כדי לקבל את הפרטים יש להצטייד במספר תעודת הזהות של ההורה ותאריך הנפקת תעודת הזהות.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקחשוב לסייע להורה להגיע לקלפי ובמקרים מסוימים ניתן גם ללוות לתא ההצבעה
חשוב לסייע להורה להגיע לקלפי ובמקרים מסוימים ניתן גם ללוות לתא ההצבעה Getty Images: SilviaJansen

 

מה שעות הפעילות של הקלפיות?

מרבית הקלפיות יפעלו בין 7:00 בבוקר ל-22:00 בלילה, למעט קלפיות חריגות כמו קלפיות בבתי חולים ובישובים קטנים שיסגרו מוקדם יותר, ב- 20:00 בערב. למי שנכנס לקלפי ולא הצביע עד שעת הסיום יתאפשר לסיים את הצבעתו בטרם תיסגר הקלפי.

מה יש להביא לקלפי?

יש להגיע לקלפי בה רשומים בפנקס הבוחרים יחד עם תעודה מזהה כמו: תעודת זהות, דרכון ישראלי בתוקף, רישיון נהיגה הכולל תמונה בתוקף.

מה קורה כשיש תור בקלפי?

לא ניתן לדעת מתי יהיו השעות הדלילות יותר בקלפי אם כי לא פעם שעות הבוקר הן שעות טובות גם עבור ההורה וגם מבחינת עומסים בקלפי. שעות אחר הצהריים ולקראת סוף ההצבעה לרוב יהיו עמוסות יותר. מומלץ להתאזר בהרבה סבלנות משום שמעטים הכלים האפשריים לעזרה. במקרה של תור יש לאפשר להורה לשבת ולנסות להעביר את הזמן בשיחה.

עם זאת:

  • חשוב לדעת שמבוגרים מעל גיל 80 פטורים מהמתנה בתור בקלפי – הוראה זו מופיע בהוראות ועדות הקלפי אך אין אדם שאחראי על יישומה ולכן חשוב שכבני משפחה נדע זאת.
  • אם אתם מלווים הורה מבוגר בעל מוגבלות נראית או לא, אתם בהחלט רשאים לפנות לאחד מחברי וועדת הקלפי ולהפנות את תשומת לבו למצב ההורה, יש להניח שהוא יעשה כמיטב יכולתו לעזור.
ההמתנה בתור להצבעה עלולה להתעכב, חשוב למצוא להורה מקום לשבת ולסייע לו ככל שניתן Getty Images: Adene Sanchez

 

האם ניתן ללוות לתא ההצבעה?

עקרונית בוחר אמור להיכנס לתא ההצבעה לבד אלא אם בשל מחלה או צורך הראה לעין הוא אינו יכול לבצע את ההצבעה לבדו. בכל מקרה של ליווי יש לפנות למזכיר הקלפי. מלווים יש לרשום בטופס רישום מלווים שהוא חלק מפרוטוקול הקלפי ולכן גם המלווה צריך להצטייד בתעודה מזהה.

מי יכול ללוות לתא ההצבעה?

עובד זר ובלבד שיחזיק עמו דרכון זר לזיהוי
ילד מתחת לגיל 16 בהצגת דרכון בתוקף או תעודת זהות של ההורה
כל אדם מעל גיל 16 הנושא תעודה מזהה ובתנאי שלא ליווה יותר משני אנשים לתא ההצבעה בקלפי.
מנהל או עובד מוסד בו שוהה הבוחר אינו יכול לשמש כמלווה

איך מסייעים בתא ההצבעה?

בתא ההצבעה יש לבחור פתק יחיד של המפלגה בה ההורה רוצה לבחור, או לכתוב את אותיות הרשימה על פתק לבן במידה והפתק לא נמצא – רשימת הרשימות תלויה בכל תא הצבעה כדי למנוע טעויות. יש להכניס את הפתק למעטפת ההצבעה ולסגור אותה. פתקים לבנים ללא שם רשימה יחשבו כפסולים ולא ייספרו. את המעטפה יש לשלשל לעיני מזכירות הקלפי ולאחר מכן תוחזר תעודת הזיהוי לבוחר או למלווה.

האם למטפל/ת הזר/ה מגיע יום שבתון?

עד לבחירות האחרונות השכר ליום הבחירות של עובד זר לא הוחרג מחוק יום השבתון ולכן שולם שכר של 200% עבור עבודה ביום הבחירות. אולם לקראת הבחירות לכנסת ה-23, עברה תקנת החרגה בוועדת הכספים ועובדים זרים בסיעוד שיעבדו ביום הבחירות יהיו זכאים לשכר רגיל בלבד. כלומר, מטפל זר בתחום הסיעוד לא זכאי ליום חופש, או יום חופשה חלופי, וגם לא לתוספת שכר ויום העבודה ביום הבחירות עבורו הוא יום עבודה רגיל לכל דבר.

 מה חשוב לדעת על קלפיות נגישות?

מי שמוגבל בניידות יכול להצביע בקלפיות נגישות, כדי לבדוק את מיקומן ניתן לפנות למוקד טלפוני שמספרו: 8354* או לאתר משרד הפנים כדי לאתר את הקלפי הנגישה הקרובה למקום מגוריו מבין 2,287 הקלפיות הנגישות הפזורות ברחבי הארץ.

אם הקלפי בה הוא רשום אינה נגישה, הבוחר יכול להצביע בקלפי נגישה. לשם כך יש להצטייד בתעודה המעידה על המוגבלות. אם מוגבלות הבוחר אינה ניכרת לעין והוא אינו נושא תעודה המעידה על נכותו, עליו להצהיר בפני מזכיר הקלפי על מוגבלותו, הצהרת שווא היא עבירה שדינה קנס או 6 חודשי מאסר.

אחרי הכנסת הפתק למעטפת הבחירה, הבוחר ישים את מעטפת ההצבעה בתוך מעטפה חיצונית, ועדת הקלפי תציין על פני המעטפה החיצונית את שם הבוחר, את מספר זהותו במרשם האוכלוסין ואת מענו, והבוחר יטיל את המעטפה לעיני ועדת הקלפי לתוך הקלפי.

ואם ההורה מאושפז?

מי שמאושפז בבית חולים שבו למעלה מ-50 מיטות יוכל להצביע בקלפי שתוצב בבית החולים ויש להצטייד בנוסף לתעודה המזהה גם באישור אשפוז. מי שהתקבל לאשפוז עד שעה לפני סגירת הקלפי יוכל עדיין לממש את זכותו.

בכל מוסד מוכר בו למעלה מ-50 מצביעים יש אפשרות להצביע בקלפי במוסד עצמו

ומה לגבי תחבורה ציבורית?

תחבורה ציבורית בין עירונית תפעל חינם ביום הבחירות (לא כולל נסיעות לאילת וממנה) כדי לסייע לאזרחים שחיים רחוק מהקלפי אליה הם משויכים השירות יופעל מערב לפני הבחירות, כלומר 1.3.2020, בשעה 20:00 בערב ועד לסיום פעילות התחבורה הציבורית ביום הבחירות עצמו.

ובכל מקרה מומלץ תמיד להתעדכן באתר וועדת הבחירות שבקישור הבא


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן