קונפליקט משפחתי: איך ניתן להקל על חיכוכים בין אחים בנוגע לטיפול בהורה?

לכל ילד יש קשר אחר עם ההורה גם בבגרות
Getty Images: Purestock

זה יכול היה להיות מושלם אם כל האחים היו פועלים יחד ובשוויון בהורה בהתעורר הצורך, אבל המציאות מלמדת שזה לא המצב. כיצד ניתן להימנע מחיכוכים בין אחים או לפחות לנסות לפתור אותם? אספנו 3 טיפים עבור מי שממלא את תפקיד בן המשפחה המטפל שעשויים לסייע

העלייה בתוחלת החיים מביאה עמה באופן טבעי גם התארכות משך הזמן של תפקיד בן המשפחה המטפל. כאשר מדובר בטיפול בהורים לא פעם צריכים אחים ללמוד לשתף פעולה ולהתגבר על לא מעט קונפליקטים שעלולים להתעורר תוך כדי טיפול. למעשה, בתוך תקופה לא פשוטה רגשית, נדרשים אחים למצוא את הדרך לשתף פעולה לטובת הטיפול ההורי, אך הם מחוסרי כלים שיסייעו להם לפעול בתוך הסיטואציה. 

אמנם הטיפול בהורה בהחלט יכול להוביל לחיזוק הקשרים בין בני המשפחה, אולם הוא גם יכול לפעול הפוך ובכל מקרה הדינמיקה עשויה להיות מורכבת ויש לה פוטנציאל לעזור כמו גם לפגוע. מכיוון שאין שום מודל פעולה מומלץ לאחים והנושא פחות מדובר, חשוב להעלות אותו ולהיות מודעים. קונפליקטים בין אחים ביחס לטיפול בהורים,  לא רק מקשים על הקשר בין אחים, הם גם מכילים פוטנציאל להעכיר את היחסים במשפחה ולהקשות עוד יותר על ההורה ועל הטיפול בו וזה אינו מיטיב עם אף אחד מהצדדים.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק
כל עוד ההורה כשיר, חשוב לשאול אותו לדעתו ולפעול כרצונו Getty Images: Peter Garrard Beck


עומס על המטפל העיקרי? חלוקת משימות היא דרך פתרון

פעמים רבות העומס הטיפולי אינו מתחלק בשווה בין הילדים ולרוב נוצר מצב שעיקר העומס נופל על אחד הילדים והסיבות לכך שונות, אם בשל קרבה פיזית להורה, יותר פניות בזמן, טיב הקשר עם ההורה ועוד. בין אם המטפל העיקרי לקח את התפקיד במודע ובין אם הדברים התגלגלו לזה מסיבות שונות, עדיין בלתי אפשרי למלא לבד את כל המשימות וזה גם לא הוגן. לכן כל האחים צריכים להיות מודעים לצורך להשתתף ולשאת בנטל המשימות. איך מתמודדים? אם אתם המטפל העיקרי, חשוב לחלק משימות. אפשר בהחלט לערוך טבלה חודשית של כל הטיפולים ולבקש מכל האחים למלא את שמם לפחות על משימה אחת או שתיים בחודש ולקחת עליה פיקוד. דרך נוספת היא לחלק את המשימות בהתאם לכישורים ויכולות: רופאים, בדיקות, בירוקרטיה, מזון וכו' ולתת לכל אחד אחריות על הנושא. אי אפשר להמעיט בחשיבות בקשת העזרה, לכן חשוב גם לדעת לבקש עזרה, לא פעם הסיבה שהיא לא מוצעת היא בשל קצר בתקשורת.

סוגיות מהותיות: איך ניגשים אליהן?

לרוב קונפליקטים בין אחים מתגלעים סביב נושאים מהותיים, למשל אם יש צורך במטפל סיעודי, או אם להעביר את ההורה לבית אבות, או אם לחתום על תמ"א 38 לבניין בו מתגורר ההורה – אלה לרוב סוגיות מהותיות הקשורות גם לנושאים ממוניים ולא פעם מייצרות חיכוכים או מרחיבות חיכוכים קיימים. אם ההורה עדיין כשיר מבחינה משפטית כמובן שיש לתת לו להכריע, הבעיה מתרחבת כאשר ההורה אינו כשיר. במצב אידיאלי לפני אבדן הכשירות ישב ההורה עם ילדיו ובשיחה רגועה הם עברו על כל המצבים האפשריים ומה רצונו של ההורה בכל מצב ואחר כך גם ערכו ייפוי כוח מתמשך. מה שצריך להנחות את הילדים בכל החלטה היא רצונו המקורי של ההורה ולפי זה על ההחלטות להתקבל. לא פעם דווקא לאיש מקצועי חיצוני מתחום הגישור או עו"ד המתמחה בענייני משפחה בין-דוריים יכול לסייע ולמצוא פתרון שיסייע לכל הצדדים לתפקד יחד כמשפחה.

לבעיות תקשורת בין האחים יש השפעה על הקשר עם ההורה Getty Images: Mark Hunt


תקשורת טובה בין אחים

קשר בין אחים הוא בעל היסטוריה והיא לא תמיד כזו שמאפשרת קשר חיובי ובדוק גם בחיים הבוגרים. חשוב לשמור על קשר רציף בין האחים בנושא הטיפול בהורה ואם יש צורך גם לקבוע כללים מתוך שאיפה לייצר שיתוף פעולה פרקטי לטובת הטיפול בהורה. לא פעם אין חלוקה "צודקת" בנטל המשימות, אבל כל עוד כל אחד עושה כמיטב יכולתו יש בכך לא מעט עזרה.

כדאי לזכור שמסיבות שונות הורה עשוי להציג תמונה מעט שונה לכל ילד, כל ילד יתפוס את המצב לא רק בהתאם לאופיו גם בהתאם לטיב הקשר עם ההורה. מצב כזה ללא ספק יכול להוביל לתפיסות שונות, לעיתים אפילו הפוכות, של המצב בין האחים, מה שיוצר קרקע פורייה לחילוקי דעות. זו אחת מהסיבות בגינן חשוב לשמור על תקשורת טובה בין האחים. בסופו של דבר יש רצון משותף להיטיב עם ההורה ולכן שיתוף הפעולה והשיתוף במידע הוא חיוני ועשוי להקל על החיכוכים ואף לעקוף אותם.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

זמן משחק: על חשיבות המשחק בגיל המבוגר

זמן משחק: על חשיבות המשחק בגיל המבוגר

דואגים למטפלים: תכנון חופשה לבן המשפחה המטפל

דואגים למטפלים: תכנון חופשה לבן המשפחה המטפל

5 כללי אצבע חיוניים לבן משפחה מטפל המתמודד עם דמנציה

5 כללי אצבע חיוניים לבן משפחה מטפל המתמודד עם דמנציה

לשמור על בריאות בני המשפחה המטפלים

לשמור על בריאות בני המשפחה המטפלים

הכישורים החיוניים לבן המשפחה המטפל: תקשורת, אמפטיה וסבלנות

הכישורים החיוניים לבן המשפחה המטפל: תקשורת, אמפטיה וסבלנות

7 נקודות שיסייעו לבן המשפחה המטפל לשמור על עצמאות ההורה

7 נקודות שיסייעו לבן המשפחה המטפל לשמור על עצמאות ההורה

כיצד בן המשפחה המטפל יכול לסייע בהתמודדות ההורה עם חרדה?

כיצד בן המשפחה המטפל יכול לסייע בהתמודדות ההורה עם חרדה?

סוכרת בזיקנה – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

סוכרת בזיקנה – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

איך לציין את יום המשפחה בגל האומיקרון?

איך לציין את יום המשפחה בגל האומיקרון?

אלרגיות והדרך לניהול הטיפול בהן בבן משפחה מבוגר

אלרגיות והדרך לניהול הטיפול בהן בבן משפחה מבוגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן