מבלים עם ההורים בחול המועד

Getty Images: Willowpix

יום חופש הוא הזדמנות נפלאה לבלות עם ההורה בהתאם למצבו, לנוח, להרגיע ולצאת מהשגרה. אספנו עבורכם 7 פעילויות מותאמות שיזמנו לכם ולילדים זמן איכות עם ההורים להנאת כולם

לאורך השנה אתם מג'נגלים בין קריירה, משפחה ועוד שלל משימות שוטפות ולפעמים מרגישים שהכל בהילוך אוטומטי. בחופש הגדול ובחגים, המשק מוריד הילוך, וזה הוא גם זמן מושלם להעניק תשומת לב להורה המבוגר, לעשות דברים שבשגרה לא תמיד מתאפשרים ולחזק את ה"ביחד". הנה כמה הצעות שיחזקו את הקשר ביניכם וימלאו את המצברים באנרגיה:

ביקורים

גם אם לאורך השנה אתם מתקשים למצוא זמן לבקר על בסיס קבוע את ההורה המבוגר שלא לשם משימות הקשורות לטיפול, חופשות הן הזדמנות טובה לשריין זמן משותף. תקופת החגים מאופיינת במשפחתיות ובזמן הזה ההורה עלול לחוש בודד ומנותק מהרגיל. קבעו אתו מתי אתם מגיעים לביקור אחד או יותר, אפשר פעם אחת לבד ופעם אחת עם כל המשפחה.. בדרך הזו יהיה לו למה לצפות והוא ירגיש חלק בלתי נפרד מאווירת החג. אם מתחשק לכם להפתיע, הביאו אתכם מאכל שהוא אוהב או מתנה קטנה לתשומת לב. המחווה הזו תשפר פלאים את הרגשתו ועשויה להיות לכך השלכות חיוביות על מצבו הרגשי ואפילו הבריאותי.

החגים ובטח פסח, קוראים למשפחתיות ולזמן איכות יחד 
החגים ובטח פסח, קוראים למשפחתיות ולזמן איכות יחד  Getty Images: Eva-Katalin

 

ארוחות משפחתיות

החגים מתאפיינים בארוחות משפחתיות משותפות. שילוב ההורה, עם או בלי המטפל הסיעודי, לארוחה המשפחתית הוא חלק בלתי נפרד מהחג ופועל לחיזוק החיבור המשפחתי. דאגו מבעוד מועד למנות מישהו שיהיה אחראי להביא את ההורה מביתו ולהחזירו בתום הארוחה. חשוב מאוד להעניק תחושת נוחיות להורה לכן ארגנו את נושא ההסעות מראש שלא ייווצר מצב לא נעים לכל הצדדים, מה שעשוי לעורר אצל ההורה תחושה של נטל. בזמן הארוחה המשפחתית, מומלץ לדאוג לסידורי ישיבה נכונים. הקדישו תשומת לב להורה, שוחחו איתו, דרשו בשלומו, ודאו שהוא אוכל ושותה. כך ניתן יהיה לדעת שהוא לוקח חלק פעיל בארוחה ולא מרגיש נטע זר.

הזמינו את ההורה לישון אצלכם

אם אתם מארחים את ארוחת החג או לחילופין מקיימים אצלכם מפגש משפחתי באחד מימי חול המועד, הציעו להורה להישאר לישון אצלכם. זו הזדמנות מעולה לשוחח אתו, להתעורר יחד ולאכול ארוחת בוקר, להעניק לו את תשומת הלב שכל השנה אתם לא מצליחים. דבר חשוב נוסף הוא המסר שאתם מעבירים לילדים בבית. כאשר אתם מארחים את ההורה המבוגר בביתכם, הילדים לומדים הלכה למעשה את משמעות האמרה "אל תשליכני לעת זקנה". בבוא היום הם גם ידעו לתרגם את מה שראו למערכת היחסים בינכם לבינם.

טיולים משפחתיים

אם אתם מתכננים טיול משפחתי, בחרו במסלול נגיש לכיסאות גלגלים, או טיולונים, או לחלופין בחרו במסלול קצר, נגיש וקל שגם ההורה המבוגר יכול לקחת בו חלק. ניתן גם להשאיר את ההורה בתחילת המסלול ולחזור כעבור זמן קצר לארוחה משפחתית בחיק הטבע. שינוי האווירה יוסיף המון צבע לחייו של ההורה ויגרום לו להנאה רבה.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקעצם הזמן הפנוי לפטפט על דברים אחרים חוץ מהטיפול הוא חשוב
עצם הזמן הפנוי לפטפט על דברים אחרים חוץ מהטיפול הוא חשוב Getty Images: FredFroese

 

יציאה לסרט

סרט יכול להיות בילוי מעולה לכם ולהורה. נצלו את הנסיעה לבית הקולנוע כדי לשוחח עם ההורה, לשמוע מה מצבו הבריאותי ואילו תחושות מלוות אותו בתקופת החגים. כמובן שניתן לשלב לפני או אחרי הסרט ישיבה בבית קפה או במסעדה וכך ליהנות מזמן איכות ממושך יותר עם ההורה.

סידור אלבומי תמונות משפחתיים

נכון, היום כמעט כל נושא התמונות עבר למדיה דיגיטלית, אבל עבור ההורה המבוגר אין כמו אלבומי תמונות כדי ליהנות ולהעלות זיכרונות. פתחו תמונות מטיולים או אירועים משפחתיים שהתרחשו לאחרונה וסדרו אותם באלבום יחד. זו תהיה הזדמנות פז להתרפק על העבר, להיזכר בבדיחות משפחתיות ולבלות בנעימים עם ההורה המבוגר.

חופשה משפחתית

אם הדבר מתאפשר מבחינת ההורה המבוגר, קחו אותו יחד אתכם לחופשה המשפחתית. בין אם מדובר בחופשה בארץ או בחו"ל, הבילוי יחד עם ההורה המבוגר יכול להוסיף הרבה מאוד טעם לחופשה. הילדים יזכו לבלות עם סבא/סבתא ובה בעת אתם תוכלו ליהנות מזמן זוגי בזמן שההורה נשאר עם הילדים. במידה וההורה מוגבל בתנועתו, אפשר לשקול להזמין גם את המטפל לצאת אתכם לחופשה.

הטיפול ושמירה על קשר עם ההורה המבוגר הם חשובים מאין כמותם לאורך כל השנה. יחד עם זאת, בתקופת החגים נדמה שהדברים מקבלים משנה חשיבות ומשמעות מיוחדת. חשוב להגיע לתקופה זו סבלניים ועם המון אורך רוח כדי שכולם יוכלו ליהנות מאווירת החג ולהפיק ממנה את המרב.

חג שמח!


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן