הרבה יותר משבר בירך

Getty Images: Toa55

שבר בירך בגיל המבוגר אינו רק טראומה לגוף, כאבים וקושי, אלא עלול לגרום לנזק היקפי כמו סיבוכים שעשויים להוביל לאשפוז והדרדרות כללית בעיקר במקרים של שבריריות ברקע. מה הסיבות לשבר, איך מטפלים ומה ניתן לעשות? מדריך מקוצר לבן המשפחה המטפל

שבר הוא חוויה לא נעימה בכל גיל, אבל בגיל המבוגר הוא לרוב הרבה יותר מזה. לצד שברים שהטיפול בהם פשוט, שברים מורכבים יותר עבור אדם מבוגר עלולים להוות נקודת מפנה שלילית שממנה מתחילה ההידרדרות גופנית. שבר בירך נמנה על סוג השברים הזה, ולכן חשוב לטפל בנושא במהירות וביעילות מרבית כדי להעלות את סיכויי השיקום של הקשיש.

מהו שבר בירך?

הירך היא החלק העליון של הרגל, כלומר היא מחברת בין אגן הירכיים לברך. מידי שנה כ-5000 ישראלים שוברים את הירך, רובם המכריע בגיל השלישי וחלק גדול מהם נשים. מרבית השברים אצל אנשים מבוגרים מתרחשים כתוצאה מנפילות מגובה עמידה, לרוב בבית. אלה לרוב נפילות שלא מתוך תנופה והנפילה לא פעם היא על הצד ולכן העצם הראשונה להיפגע היא עצם הירך. עוצמת הנפילה ממצב של עמידה, ישיבה או הליכה איטית היא לרוב נמוכה, בעוצמה שלא תביא לשבר אצל אדם צעיר יותר. אולם באדם המבוגר, שלא פעם סובל מהידלדלות עצם (אוסטאופורוזיס) ואף מהיחלשות רפלקסים, הפגיעה עשויה להיות חמורה הרבה יותר ולגרום לשבר בירך.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקGetty Images: Chinnapong

 

גורמים לנפילות בקרב מבוגרים

נפילות בקרב קשישים מתרחשות כתוצאה מגורמים שונים, כמו: שיווי משקל לקוי, תזונה לא מאוזנת, תרופות, ירידה בראיה ובשמיעה, דיכאון, פגיעה עצבית ובעיקר מדלדול עצם (אוסטאופורוזיס). מחלת האוסטואופורוזיס נגרמת כתוצאה מחוסר פעילות גופנית המובילה לחולשת שרירים, ירידה בהורמוני האסטרוגן והטסטוסטרון ועישון.

כאשר המטופל סובל משבריריות, או כאשר יש ברקע מחלות כרוניות משמעותיות, או ירידה קוגניטיבית, נפילה ושבר בירך עשויים להביא לסיבוכים שונים ולכן יש חשיבות מרובה להשגחה רפואית מתאימה.

איך מטפלים?

לא כל נפילה מביאה לשבר בירך ולא כל שבר בירך ניתן לזהות בקלות. אם חלילה התרחשה נפילה ולאחריה חש האדם בכאבים עזים בירך, אינו מסוגל לקום, קיים חשש לשבר בירך יש לפנות מיידית לרופא ולהתייעץ עמו.

במידה והקשיש סובל משבר בירך, קיימת חשיבות גבוהה לערוך אבחנה מקיפה בבית החולים ובמידת האפשר לנתח אותו תוך 48 שעות ממועד הנפילה. ניתוח תוך זמן קצר מעלה באופן משמעותי את סיכוייו של הקשיש לחזור לרמת התפקוד שאפיינה אותו טרום הנפילה. לאחר הניתוח יועבר הקשיש לשיקום גריאטרי, שאורך בממוצע מספר שבועות. לאחר מכן ייתכן ויידרש לשיקום אמבולטורי, כלומר חזרה לאורח חיים רגיל, תרגולי פיזיותרפיה וביקורים במרפאה או בבית החולים לצורך בקרה. 

במרבית המקרים לאחר השיקום ניתן לחזור לאט לשגרת החיים
במרבית המקרים לאחר השיקום ניתן לחזור לאט לשגרת החיים Getty Images: supersizer

 

חשוב לדעת כי בתחילת הדרך, החזרה להליכה תהיה מורכבת עבור הקשיש, גם בשל הכאבים שלאחר הניתוח וגם בשל החשש מנפילה חוזרת. על בני המשפחה והצוות המטפל להירתם לעניין עם מלוא הסבלנות כדי לבנות אצל הקשיש את הביטחון בעצמו וביכולת התנועה שלו מחדש. בחלק מהמקרים לאחר השיקום הקשיש יוכל לנוע באופן עצמאי בתחומי ביתו בלבד ויזדקק לעזרה כאשר יבקש לצאת מביתו. במקרים אחרים הוא יוכל להתנהל בעצמאות גם מחוץ לבית, ממש כפי שהיה לפני הנפילה.

מה ניתן כבן משפחה לעשות בזמן הטיפול בשבר בירך:

  1. במידה והקשיש/ה שבר/ה את הירך, יש לפנות לרופא המטפל או לגשת למיון.
  2. לאחר הניתוח והשיקום, חשוב להקפיד שהקשיש/ה י/תמשיך בפעילות האירובית והאנאירובית לחיזוק הגוף והשרירים בהתאם להוראת הרופא המטפל ובפיקוחו. פעילות אלו נועדו לחזק את המטופל/ת, להחזיר את תחושת המסוגלות ולעיתים אף למנוע את הנפילה הבאה.
  3. חשוב לבנות עבור יקירכם/יקירתכם תפריט תזונה מאוזן, הכולל חלבונים וקלוריות במידה מספקת לבניית השרירים ולספק לו/ה את האנרגיה הנדרשת לקיום אורח חיים תקין.
  4. צפוי שקשיש/ה ששבר/ה את הירך ככל הנראה סובל/ת גם מדלדול עצם. יש לפנות לייעוץ רפואי ואבחון על מנת להתאים את הטיפול.  

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן