עוברים את ליל הסדר בקלות

Getty-Images: JamieByrd

הדרך לעבור את ליל הסדר בכמה שפחות תקלות וכמה שיותר שמחה היא באמצעות היערכות נכונה, זה תופס בניקיונות, בבישולים וגם באירוח ההורים. כבני משפחה מטפלים כדאי שתכירו את עשרת הפתרונות שיסייעו לאווירת החג

עבור רובנו ליל הסדר הוא אחד הערבים המרגשים בשנה. כל המשפחה סביב השולחן, האווירה מעולה, המטעמים מוגשים, הילדים מחפשים את האפיקומן ובקיצור – חגיגה. מצד שני, הישיבה הממושכת סביב שולחן, קריאה בטקסט שלא תמיד ברור למי שמתקשה בראיה והיציאה מהשגרה עלולים להיות מאתגרים עבור ההורים המבוגרים. יש כמה דרכים שבהן ניתן לאפשר להם לקחת חלק פעיל בליל הסדר, רק צריך לחשוב על הדברים מראש. בדיוק בשביל זה כתבנו את המדריך הבא:

אירוח כולל לינה

ליל הסדר כולל קריאה של ההגדה, ארוחה מושקעת, הרבה משפחתיות ועוד. לא תמיד להורים יש כוח פיסי או נפשי לקחת חלק בכל חלקי הערב. לכן כדאי להיערך למצב שבו הם יבקשו לפרוש למיטה בשלב זה או אחר. כדי למנוע אי נעימויות, מראש הזמינו אותם להעביר אצלכם את הלילה. באופן הזה, ברגע שהם ירגישו שהוגדשה הסאה, הם יוכלו לעבור למיטה מבלי לחוש אי נוחות ואתם תוכלו להמשיך את הערב ככל שתרצו.

כסאות אורתופדיים נוחים לישיבה ממושכת

נכון, סביב שולחן הסדר עדיף שכל הכסאות יהיו אחידים. יחד עם זה, ישיבה ממושכת על אותם כסאות עלולה ליצור אי נוחות עבור ההורה המבוגר. כיוון שכך הכינו כיסא אורתופדי שמתאים לישיבה ממושכת עבור ההורה. אפשר למקם את הכיסא בראש השולחן וכך לתת לו את התחושה שהוא מוביל את הערב. גם אם הדבר לא נכון בפועל, האקט המכבד הזה יעניק להורה תחושה מעצימה. יתרה זה עוזר במידה וההורה סובל מבעיות שמיעה משום שבצדי השולחן קל יותר לשמוע ויש פחות המולה. 

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקהגדה גדולה יותר, תאורה, זכוכית מגדלת או קרבה לשירותים יסייעו להורה לעבור את הערב
הגדה גדולה יותר, תאורה, זכוכית מגדלת או קרבה לשירותים יסייעו להורה לעבור את הערב Getty Images: JamieByrd

 

מקום ישיבה מתאים

אם ההורה המבוגר מתפנה לעתים קרובות או נעזר באביזר הליכה, כדאי שהמקום סביב שולחן הסדר יאפשר לו נוחות מקסימלית. בין אם מדובר בקרבה לשירותים או מקום להנחת אביזר העזר להליכה, חשבו על הדברים מראש כדי לאפשר להורה שלא לחוש כנטל.

הושבה

מומלץ להושיב ליד ההורה מישהו שידאג לו בזמן קריאת ההגדה והאוכל, יוכל לדבר איתו, לסייע לו ובעיקר יהיה קשוב לכל צורך שמתעורר ויהיה מודע ל"תפקידו". חשוב לשים לב שהסביבה נוכה להורה מבחינת על צרכיו כולל תאורה.

הגדות מודפסות בכתב מוגדל

ברוב ההגדות הטקסטים כתובים בפונט מוקטן שמקשה על הקריאה, בעיקר עבור המבוגרים. ניתן להכין או לרכוש הגדות המודפסות בפונט מוגדל שיקל על ההורים את הקריאה ויאפשר להם לקחת חלק פעיל במצוות “והגדת לבנך”.

זכוכית מגדלת

כיום מוצע למכירה מגוון רחב של אביזרים להגדלת הכתב. בין היתר ניתן לרכוש דף הגדלה גמיש, זכוכיות מגדלת עם תאורה ועוד שלל אביזרים שיקלו על קריאת ההגדה.

תזונה

הורים רבים בגיל השלישי מתקשים בלעיסה. כדי לאפשר להם ליהנות מהארוחה, כללו בתפריט פשטידות, מרקים וסלטים שניתן ללעוס בקלות מבלי לחוש אי נוחות. כמו כן יש להקפיד על מזונות מותאמים בידה וההורה למשל על תזונה דלת נתרן וכדומה.

למרות השינויים והמגבלות חשוב לתת להורה להרגיש שייך ולקחת חלק כמיטב יכולתו
למרות השינויים והמגבלות חשוב לתת להורה להרגיש שייך ולקחת חלק כמיטב יכולתו Getty Images: Halfpoint

 

התחילו בשעה מוקדמת

הזמינו את האורחים לשעה מוקדמת כך שההורה יוכל לקחת חלק פעיל ברוב הערב. גם אם הוא יחליט לפרוש בשלב זה או אחר, עדיין ברוב הערב הוא היה יחד אתכם, והערך של זה לא יסולא בפז.

סבלנות והכלה

אולי זה מובן מאליו, אבל סביב שולחן הסדר המצרך הזה לעתים עושה את ההבדל בין הנאה לאי-נוחות. היו סבלניים כלפי הבקשות של ההורה, גם אם הן בלתי צפויות. עשו כמיטב יכולתכם כדי לאפשר לו להרגיש חלק בלתי נפרד מהאירוע. הוא יוקיר לכם על זה תודה למשך כל ימי חייו.

חיוך

חיוך משדר אמפתיה, חום ואהבה ויכול לחולל פלאים. גם אם הסיטואציה הופכת מורכבת, הילדים מפריעים, ההורה מאבד סבלנות, האוכל נשרף בתנור וכל היין נשפך על השולחן, חייכו. טרחתם הרבה לקראת הערב הזה ובסופו של דבר הכל ייזכר כחוויה אחת גדולה.

שיהיה לכולנו חג שמח


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

מקורות סיוע לבני משפחה מטפלים בעת מלחמה

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

חמישה טיפים חיוניים לבני משפחה מטפלים

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

איך לקיים ליל סדר מיטבי עם אדם עם דמנציה?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

מה יכול בן משפחה מטפל לעשות כשההורים גרים רחוק?

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

הדברים שחשוב שבן משפחה מטפל ידע על פצעי לחץ

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

גם בני משפחה מטפלים צריכים להיות מודעים לגילנות

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

כיצד יכולים בני המשפחה המטפלים להתמודד עם סטרס?

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

3 מסלולי טיול לפסח לכל המשפחה, גם להורה המבוגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אבי-בתו: מיומנה של בת משפחה מטפלת, פוסט שישה עשר של הגר

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן