למה כל כך קשה לנו לראות את הורינו מזדקנים?

Getty Images: KatarzynaBialasiewicz

זה אמנם טבעי ובכל זאת השינוי במערכת היחסים עם ההורים לפעמים פוגש אותנו לא מוכנים – מה כדאי לדעת כדי להקל על השינוי במערכת היחסים כאשר אנחנו הופכים למטפלים בהורים?

כשאנו גדלים הם מתבגרים, וכשאנו מתבגרים הם מזדקנים, ואז מתרחש תהליך של "חילוף תפקידים". לעיתים, המציאות טופחת על פנינו בעקבות ירידה פתאומית בתפקוד ההורה ולעיתים היא מזדחלת לתודעתנו יחד עם הזדקנות הורינו. אמא ואבא, שהיו מקור תמיכה רגשית וחומרית במשך עשרות שנים, הופכים ממטפלים למטופלים. לעולם הם יהיו ההורים ואנו נישאר הילדים, אך המהות השתנתה וההיררכיה המשפחתית התחלפה.
 
זה לא חייב להיות עגום או קודר, זוהי דרכו של עולם. עכשיו הגיע תורנו, זהו תפקידנו לדאוג  למחסורם וצרכיהם. זוהי חובתנו המוסרית, אך גם זכות גדולה להעניק בחזרה את אותה תמיכה רגשית וחומרית, לפי יכולתנו ותפישת עולמנו. חילוף תפקידים, כבר אמרנו.
 
אחד הקשיים שאנו חווים בטיפול בהורינו נובע מהשינוי באופי היחסים בינינו לבינם. לאורך השנים ההורים שלנו היו אלו שדאגו ועזרו לנו, גידלו אותנו ודאגו לכל צרכינו וכך התבססה מערכת יחסים של הורה-ילד. הדפוסים שנוצרו במערכת היחסים הזו מלווים אותנו לאורך השנים, גם לחיינו הבוגרים. 
 
הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוקכאשר הורינו מתחילים לפתח בנו תלות רגשית ותפקודית מערכת היחסים שנשמרה עשרות שנים מתערערת ומשתנה. לעיתים הדבר קורה באופן פתאומי בשל מחלה או חבלה ולעיתים כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי והירידה בתפקוד ההורה. במצב חדש ולא מוכר זה, אנו מחליפים תפקידים – מעוזר לנעזר, מתומך לנתמך או ממטפל ולמטופל.

מקובל לקרוא למערכת היחסים החדשה בשם "יחסי טיפול", שהיא החלופה ל"יחסי המשפחה" שחווינו במהלך השנים. ההורים הם עדיין הורים, ואנחנו עדיין ילדיהם. משקעי העבר ימשיכו להיות נוכחים ברקע - לטוב ולרע. אך ככל שנבין ונפנים את השינוי שחל ביחסי הטיפול ואת התפקיד שכל אחד נוטל על עצמו במצב החדש, ההתמודדות הרגשית תהיה קלה יותר.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

אלרגיות והדרך לניהול הטיפול בהן בבן משפחה מבוגר

אלרגיות והדרך לניהול הטיפול בהן בבן משפחה מבוגר

5 צעדים שיקלו על השיחה על סוף החיים

5 צעדים שיקלו על השיחה על סוף החיים

קונפליקט משפחתי: איך ניתן להקל על חיכוכים בין אחים בנוגע לטיפול בהורה?

קונפליקט משפחתי: איך ניתן להקל על חיכוכים בין אחים בנוגע לטיפול בהורה?

מה מומלץ לבן המשפחה המטפל לדעת לקראת חנוכה

מה מומלץ לבן המשפחה המטפל לדעת לקראת חנוכה

פעילות בין-דורית: החוט המקשר במשפחות

פעילות בין-דורית: החוט המקשר במשפחות

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן