נעים במהירות האור

כאשר תרופות לטיפול בסרטן בילדים החלו לאזול באתיופיה, החל מרוץ נגד הזמן לחדש את ההספקה הקריטית למדינה. טבע הייתה חברת התרופות הראשונה להרים את הכפפה ולספק 13 תרופות לסרטן מרשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי שהיו נחוצות – כמו אוויר לנשימה – לילדים הנאבקים במחלות הסרטן.

תארו לעצמכם שלילדכם יש סרטן, אין לכם גישה לתחבורה ובית החולים הקרוב ביותר נמצא במרחק קילומטרים רבים. לאחר מכן, דמיינו שכאשר אתם סוף סוף מגיעים עייפים לבית החולים, נאמר לכם שאין בנמצא תרופות לטיפול בסרטן של הבת או הבן שלכם.

בסוף 2018, זו היתה המציאות עבור רבים באתיופיה, שם המלאי של תרופות חיוניות רבות המשמשות לטיפול בילדים עם סרטן היה נמוך מאוד. ביטו טספייה, חקלאי ואב לשבעה ילדים, נסע לאדיס אבבה, בירת המדינה, בתקווה למצוא טיפול לבתו בת השש, שאובחנה עם לימפומה מסוג הודג'קין.

"אנחנו באים מרחוק, מקווים שהילדים שלנו יבריאו", אמר. "אנחנו מתחילים בטיפול ומתחילים לראות קרן אור, אבל כאשר אומרים לנו שהתרופה אינה זמינה או זמינה רק בבית מרקחת פרטי, התקווה שלנו דועכת."

המקום הלא נכון

בזמן שהורים כמו ביטו וילדיהם חיכו לתרופות שאולי לא יגיעו לעולם, יצאה שיחת חירום מרות הופמן ואברם דנבורג, ממקימי ארגון 'גישה לתרופות קריטיות לסרטן עבור ילדים' (ACCESS), יוזמה עולמית שפועלת לשיפור זמינות תרופות חיוניות לילדים המתמודדים עם סרטן.

המסר שלהם חשף את הטרגדיה המתרחשת באתיופיה, שבה לא רק תרופות לסרטן, אלא גם לטיפולים משלימים - כמו אנטיביוטיקה ותרופות להקלת כאב - היו בחוסר משמעותי.

הראשון שהגיב לפנייה היה צוות הנגישות של טבע - קבוצה הפועלת להבטחת גישה אוניברסלית לתרופות חיוניות.

ג'יאנקרלו פרנסזה, ראש הקבוצה בטבע, ראה טרגדיות כאלה ממקור ראשון.

"הילדים האלה גוססים כי הם נמצאים במקום הלא נכון וזה קורה כל יום", הוא אומר. "המספרים נוראיים: יותר מ -80% מהילדים החולים בסרטן במדינות עם הכנסה גבוהה נרפאים, בעוד שאותו אחוז מהמקרים במדינות עם הכנסה בינונית או נמוכה מתים01".

"גם כאשר ילדים מקבלים את הניתוח לו הם זקוקים במדינות עניות, לעיתים קרובות אין תרופות הזמינות להרוג את תאי הסרטן שעלולים לשרוד את הטיפול וייתכן שאף אין להם תרופות לכאב. ראיתי את זה – את בני המשפחה סביבם, עושים כמיטב יכולתם, אך מבינים שגורלו של הילד נחרץ".

המצב יצר את התפיסה בקרב חלקים מסוימים של האוכלוסייה כי בית החולים הוא לא מקום אליו אתה הולך כדי להירפא, אלא למות. "משפחות לוקחות את הילד שלהן לבית החולים והן לובשות את הבגדים הכי אלגנטיים של בנם או בתם, כי הם בטוחים שהם הולכים למות שם".

תגובת חירום

צוות "טבע" הבין כי החברה נמצאת בעמדה ייחודית כדי לעזור.

"אנחנו חברת התרופות הגנריות הגדולה ביותר בעולם, אבל גם המגוונת ביותר", מסביר ג'יאנקרלו. "בפורטפוליו שלנו יש 84% מכל התרופות לסרטן המופיעות ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי".

(רשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי מכילה את כל התרופות החיוניות הדרושות כדי לענות על הצרכים הרפואיים של האוכלוסייה02).

יוזמה חדשה החלה להתפתח במהירות, אשר בה היו מעורבים ארגון ACCESS, ארגון הסיוע ההומניטרי Direct Relief, וסוכנות אספקת התרופות האתיופית. שיתוף פעולה זה זיהה 13 תרופות לסרטן מרשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי - למעלה מ -17,000 בקבוקים וארגזים של טיפולים בסך הכל - שהיו נחוצים, ואשר טבע מייצרת ויכולה לספק.

אבל, למרות עמדה ייחודית זו, הבאת התרופות למקום אליו הן צריכות להגיע במהירות לא היתה משימה קלה.

מטופלים באתיופיה

חששות ביטחוניים

"הדבר החשוב ביותר הוא האבטחה של התרופות", אומר ג'ון האגרט, המוביל את שרשרת האספקה ​​של תכנית התרומות האמריקנית של טבע, ושג'אנקרלו פנה אליו כדי שזה יקרה.

ג'ון עבד עם התכנית הארה"ב במשך כמעט עשור – כאשר התכנית מציעה סביב שלושה מיליון חבילות של תרופות כתרומות בכל רבעון.

"חברות הפארמה רוצות לתת יותר אבל הן לא רוצות לתת לתרופה להיכנס לידיים הלא נכונות. אחד המכשולים הגדולים ביותר שהיו לנו כאן היה לוודא שכל האנשים המעורבים נבדקו כראוי והתרופה אכן הגיעה לאנשים הזקוקים לה".

"הייתי רוצה לתת להם את התרופה מחר, אבל אני יכול לעשות זאת רק ברגע שאדע שהמסלול בטוח. יש בעיה כרונית במוצרים מזויפים ומוצרים של שוק שחור בחלקים שונים בעולם, ולכן לא ניתן לזרז את התהליך. צריך לעשות את זה נכון".

במה שהפך את הדברים למורכבים יותר, תכנית התרומות של טבע לא נבנתה לפרויקטים של תגובת חירום, ולכן היוזמה הזו נכנסה ל-"טריטוריה חדשה". בשל כך, לפני שניתן היה לאסוף את המלאי הנכון, היה צריך לבצע בדיקות קפדניות על מנת להבטיח שהתרופה תגיע ליעדה.

ממתין ומקווה

ביום שישי ה -11 בינואר 2019, כתב ג'אנקרלו דוא"ל נרגש לעמיתיו ולשותפיו המעורבים.

"אני שמח מאוד להודיעכם כי עמיתינו מ- Direct Relief מודיעים לנו כי: "המשלוח אמור להגיע לאדיס אבבה ביום שני, 13 בינואר בשעה 05:40 באמצעות חברת התעופה האתיופית", נכתב.

היתה התרגשות אדירה בתגובה, אך עד מהרה החל חשש בקרב צוות טבע. התרופות אכן הגיעו אבל כמעט שבוע לאחר מכן לא יצאו מהמכס.

"אתה צריך להבין כמה זמן תהליכים אלה יכולים לקחת", מסביר טום רואן, מנהל יוזמות אסטרטגיות של Direct Relief. "אני לא יכול להודות מספיק לראש EPFSA - ד"ר לוקו אברהם". זה לקח לנו בסך הכל ארבעה שבועות כדי לאשר את השותף המקומי החדש שלנו ולאחר מכן שבועיים לשלוח את התרופות ולהוציאן דרך המכס לידיים של EPFSA."

"בעסק שלנו, זה כמעט כמו מהירות האור", הוא אומר. "כאשר אתה מתחיל מערכת יחסים חדשה, זה יכול לקחת שישה עד תשעה חודשים כדי להתחיל לעבוד - אז כל זה קרה מהר מאוד."

כך שזמן קצר לאחר שהגיעו - התרופות כבר היו בדרכן ליחידה האונקולוגית של בית החולים 'האריה השחור' באדיס אבבה, היתה זו קרן אור לחולי סרטן המטופלים בבתי החולים הציבוריים במדינה.

"עכשיו יש תקווה" אמר ביטו, כאשר אמרו שהמשלוח מגיע.

צעדי תינוק

זו רק ההתחלה של מאמציה של טבע לעזור לילדים באתיופיה.

"התשובה לטווח קצר היתה תרומת החירום", מסביר ג'יאנקרלו. "אבל אלה צעדים ראשונים - צעדי תינוק. יחד עם הרשויות המקומיות ובעלי העניין מהרכש, עכשיו אנחנו צריכים לבנות אסטרטגיה לשיתוף פעולה בר-קיימא ויציב לרכוש תרופות מצילות חיים לכל, בכל עת שיש צורך."

אבל ליוזמה יש גם השלכות רחבות יותר על טבע ויכולתה לספק עזרה במקומות הנחוצים ביותר.

"למדנו מכך כל-כך הרבה על האופן שבו ניתן לאתר שותפים כדי להיכנס במהירות למדינה שבה לא לא פעלנו עד כה ואינה מוכרת לנו". אומר ג'יאנקרלו. "למדנו המון על תיאום, תקשורת, עם מי לשתף פעולה, כמו גם את כל ההיבטים הלוגיסטיים המסובכים הכרוכים בעניין. זה מעניק לנו ידע רב על איך אנחנו יכולים להפעיל את הצוותים שלנו ולתמוך באנשים במצב חירום, באופן שמעולם לא עשינו בעבר."


  1. Back to contents.
  2. Back to contents.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

מה המשותף לפרנק אפרסון, ג'ורג' ניסן, לואיס ברייל ובנימין פרנקלין?

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ

משבר הקורונה – הזדמנות היסטורית להחזיר את המדענים והמדעניות הגדולים לארץ