הכירו את יד שרה: מסייעים במה שצריך, למי שצריך, מתי שצריך

Getty Images: Halfpoint

"יד שרה" הוקמה מתוך רצון לשפר את חייו של מי שמתמודד עם קשיים תפקודיים. מה שהחל כמעשה טוב של בני זוג מירושלים הפך להיות אחת העמותות הגדולות והחשובות בישראל

אומרים שהדברים הטובים ביותר בחיים מתחילים פעמים רבות לגמרי במקרה. מן העבר השני, יש טענה שלפיה שום דבר בחיים אינו מקרי. כך או אחרת, לפני כ-45 שנים התגורר בשכנות לרב אורי לופוליאנסקי ואשתו ילד שסבל מאסתמה. בני הזוג לופוליאנסקי רצו לסייע לאותו ילד ורכשו עבורו מכשירי אינהלציה ששיפרו את איכות חייו. כאשר הם ראו איזה שינוי גדול חולל הצעד הקטן לכאורה שעשו, הם שאלו את עצמם - למה לא לתת ליותר אנשים? כך בעצם הוקמה "יד שרה".

כיום, 45 שנים אחרי, "יד שרה" היא אחת העמותות הגדולות בישראל, המעניקה שירות וסיוע למיליוני בני אדם לאורך השנים תחת המוטו: "כולנו ערבים זה לזה". "יד שרה" מופעלת על ידי מתנדבים, מתוך רצון להעלות על נס את רוח ההתנדבות והנתינה ללא תנאי. אם לשפוט לפי העשייה הברוכה של העמותה, הרי שמדובר בנוסחה מנצחת. כיום פועלים ברחבי הארץ יותר מ-110 סניפים של "יד שרה", חלקם ממוקמים בתוך בתי החולים, כדי לאפשר נוחות מקסימלית למאושפזים. בסניפים השונים ניתנים להשאלה פריטים שונים שנועדו לשפר את איכות חייהם של חולים, משוקמים ובעצם של כל מי שמתקשה בתפקוד היום יומי. בסניף המרכזי של העמותה בירושלים ישנו אולם תצוגה בו מונגשים אביזרים רבים, שנועדו לאפשר למשתקמים לשפר את איכות חייהם באמצעות עזרים נלווים מגוונים וחדישים.

לאורך השנים הוסיפה עמותת "יד שרה" שירותים לטובת מי שמתמודד עם קושי תפקודי, ולטובת בני משפחתו. כך למשל, מפעילה העמותה מוקד מצוקה 24/7 + חיישן נפילה שמזהה נפילה, שיקומונים ברחבי הארץ, מחלקת יעוץ משפטי שמסייעת לבני הגיל השלישי ליהנות ממירב הזכויות המגיעות להם מול מערכות הצדק. בנוסף, מפעילה "יד שרה" צי "נכוניות" שמופעל על ידי מתנדבים שמסיעים לאנשים בעלי מוגבלות תנועה, ומחלקה ייחודית המסייעת למשפחות המלוות את מי שמוגבל בתנועתו. באופן הזה מציעה "יד שרה" מעטפת חמה, מכילה ומחבקת שנותנת פתרונות לבני הגיל השלישי או למוגבל התנועה ולבני משפחתם, ובכך משפרת את איכות חייהם לעתים מקצה לקצה.

באתר האינטרנט של "יד שרה" ניתן להצטרף למערך המתנדבים הגדול של העמותה. כדי להתאים באופן אופטימלי את המתנדב לעבודה ההתנדבותית, מתבקשים המועמדים למלא כמה פרטים אישיים וכן לספר מעט על עצמם. באופן הזה יכולים המתנדבים הוותיקים לזהות היכן יוכלו "החבר'ה החדשים" לתרום באופן המיטבי. זאת ועוד, באתר ניתן גם לתרום תרומה כספית לעמותה. חשוב לציין כי לבעלי עסקים מדובר בתרומה מוכרת במס, כך שלצד התרומה, יש גם תמורה כלכלית, ומעל הכל - ישנו המסר החשוב שכולנו רקמה אנושית אחת חיה.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

"יד שרה" פועלת מתוך אמונה ברוח ההתנדבות והנתינה ללא תנאי
"יד שרה" פועלת מתוך אמונה ברוח ההתנדבות והנתינה ללא תנאי Getty images: Alvarez

יד שרה - תעודת זהות

תחום עיסוק: עמותת התנדבותית וללא כוונת רווח שמעניקה שירותים שונים לאנשים בעלי מוגבלות, המתמודדים עם לקויות או מחלות מתוך האמונה שהבית והקהילה חשובים להחלמה, לשיקום ולשיפור איכות החיים.

קצת על יד שרה: הכל התחיל לפני 45 שנים כשהזוג לופוליאנסקי קנו כמה מכשירי אינהלציה לשימוש השכנים לסיוע בטיפול בילד חולה אסטמה. הם לא חשבו שמעשה פשוט זה של לקיחת אחריות יוביל לארגון ההתנדבות הגדול בישראל, שיזכה לאותות, פרסים ועיטורים ואף לחברות בכירה במועצה החברתית-כלכלית באו"ם. אבל היוזמה תפסה תאוצה והפכה למרכז גמ"ח ביתי עד שב-1976 נוסדה יד שרה, לזכר שרה לופוליאנסקי, סבתו של אורי לופליאנסקי שנספתה בשואה.

פעילות: נכון להיום, מסייעת יד שרה לכמיליון אנשים בישראל בכל שנה והיא מובילת ארגוני ההתנדבות בארץ. כ-7,000 מתנדבים במחלקות הסיוע השונות וב-110 מרכזי השירות של יד שרה בכל רחבי הארץ שנועדו לסייע לחולים ולבעלי מוגבלות לשפר את איכות חייהם באופן מהותי באמצעות רשת מתנדבים.

מגוון השירותים הניתנים על ידי יד שרה

  • סניפי השאלה- בהם מוצעים אלפי פריטי ציוד רפואי שיקומי לטיפול ביתי חיוני. כך חוסכת יד שרה לקופת המדינה כ-3 מיליארד דולר על ימי אשפוז.
  • אשפוז בית- יד שרה משאילה ערכת אשפוז בית הכוללת מיטת בית חולים, מנוף הרמה, כורסא סיעודית ועוד. כל זאת מתוך מטרה לתת למשתקם את האפשרות לעבור החלמה מהירה בבית בחיק משפחתו.
  • צי נכוניות- מתנדבי הצי מבצעים כ-130,000 נסיעות בשנה עבור מוגבלי תנועה, ומביאים אותם מכל מקום לכל מקום, במטרה לסייע להם לחזור לשגרת חיים ולשיפור איכות החיים בבית ובקהילה.
  • מחלקת יד לתומך- מחלקה המסייעת במגוון דרכים למשפחות המלוות את מוגבל התנועה, החולה או התשוש.
  • מחלקת הייעוץ המשפטי 'יד ריבה'- המחלקה המשפטית מסייעת בייעוץ לקשישים בהגנה משפטית.
  • מוקד מצוקה- מוקד המצוקה משרת עשרות אלפים, אשר כולים בלחיצת כפתור לקרוא לסיוע חירום, להזעיק רופא, או בן משפחה. בנוסף, ניתן להשאיל חיישן נפילה המזהה נפילה ומזעיק אוטומטית את כוחות החירום וההצלה.
  • חדר מיון קהילתי- מיון קדמי הכולל מחלקות: מיון נשים, מיון כללי, מיון ילדים, אשר מעניק מענה מקצועי ומהיר. השירות הרפואי ניתן על ידי רופאים מומחים.
  • מרפאות שיניים ניידות- טיפולי שיניים המיועדים למרותקי בית באמצעות ניידות מותאמות, המכילות את כל הציוד הנדרש לכך.  
  • שיקומונים- במקרה של תאונה חלילה או פגיעה פיזית, מפעילה יד שרה שיקומונים ברחבי הארץ, אשר תפקידם להחזיר את האדם לשיקום ככל הניתן, באמצעות פיזיותרפיה, תרפיה באומנות ועוד.

בנוסף, יד שרה מתפעלת גם משחקייה לילדים לקויי למידה, מרכז לבריאות, מרכז להגנה במשפחה, מכון זיקנה ומחלקה לניצולי שואה ולסיפורי חיים.

ליצירת קשר עם עמותת יד שרה:

טלפון מוקד יד שרה: ‎6444* או 02-6444444

דוא"ל: info@yadsarah.org.il

אתר: https://yad-sarah.net

פייסבוק: https://www.facebook.com/yadsarahpage

שעות פעילות: 24 שעות

אזור פעילות: כלל ארצי


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

הכירו את עמותת חברים לרפואה: תרופות מצילות חיים

הכירו את עמותת חברים לרפואה: תרופות מצילות חיים

הכירו את עמותת מטב: הרווחה של כולנו

הכירו את עמותת מטב: הרווחה של כולנו

הכירו את עמותת ליל"ך: לא לפחד לדבר על המוות

הכירו את עמותת ליל"ך: לא לפחד לדבר על המוות

הכירו את עמותת ער"ן - מישהו שיקשיב לקושי

הכירו את עמותת ער"ן - מישהו שיקשיב לקושי

הכירו את כל זכות: כאן כדי שתדעו בדיוק מה מגיע לכם

הכירו את כל זכות: כאן כדי שתדעו בדיוק מה מגיע לכם

הכירו את האגודה לזכויות החולה: עוזרים לשנות גורלות

הכירו את האגודה לזכויות החולה: עוזרים לשנות גורלות

הכירו את עמותת עמדא: לא לשכוח את המטפל

הכירו את עמותת עמדא: לא לשכוח את המטפל

הכירו את פרויקט זוה"ר: כאן כדי שתצאו מזה

הכירו את פרויקט זוה"ר: כאן כדי שתצאו מזה

הכירו את עמותת מלב"ב: לדעת להתמודד עם אלצהיימר

הכירו את עמותת מלב"ב: לדעת להתמודד עם אלצהיימר

הכירו את Caregivers Israel: אוזן קשבת וכתף תומכת למטפלים

הכירו את Caregivers Israel: אוזן קשבת וכתף תומכת למטפלים

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן