מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

(צילום: getty images by Cecille_Arcurs)

צעירים הסובלים ממיגרנות יגלו שהן יחלפו בגילאי 50-60, אבל מה קורה כשאנשים בגיל השלישי מתחילים לסבול ממיגרנות לראשונה? לרוב זה יהיה סימפטום המצביע על בעיה גדולה יותר. כל מה שאתם חייבים לדעת.

מיגרנה היא שם כולל לכאב ראש מוגבר המתבטא בכאב חזק שמגיע בפעימות לראש ולרוב נמשך בין 4 שעות ל-72 שעות. מיגרנה הרבה יותר נפוצה ממה שנהוג לחשוב, למעשה כ-20-22% מקרב הנשים וכ-10-12% מקרב הגברים. קיימים שני סוגי מיגרנה, מיגרנה נפוצה ומיגרנה עם אאורה. על ההבדל בין כאבי ראש למיגרנה ניתן לקרוא כאן.

פעמים רבות התקף מיגרנה נפוצה עלול להיות חריף ואף להביא ל"השבתה" מוחלטת של האדם. מטופלים רבים מדווחים כי הם מעדיפים לנטול משכך ולהעביר את ההתקף במנוחה מלאה בחדר שקט וחשוך, עד סיומו. מעבר לכאבי ראש חדים, לרוב בצד הראש, עלולים להופיע גם בחילות, הקאות, רגישות לאור, לרעש או למגע ובמקרים חריפים ומאוד נדירים אפילו לתחושת שיתוק של אזור בגוף. מיגרנה עם אאורה מלווה בסימנים מקדימים נוירולוגיים, לרוב ויזואליים כלומר הפרעות בראייה, אם כי לא רק.

מיגרנה, שאינה חד פעמית, נחשבת מצב כרוני שמגיע בהתקפים והפוגות לא קבועים ויכולה להופיע בכל גיל. היא עלולה להופיע לראשונה כבר בגיל ההתבגרות ובדרך כלל נעלמת לקראת הגיל השלישי. למעשה ככל שמזדקנים כך בדרך כלל סובלים פחות מכאבי ראש בכלל ולא רק מגרנות. לכן, ובניגוד לגילים צעירים, הופעה של כאבי ראש תדירים בגיל המבוגר דורשת פנייה לרופא.

משכך כאבים ולנוח? ההמלצה שמתאימה בגיל צעיר יותר, כבר לא מתאימה בגיל השלישי

כאמור, מי שחווה התקפי מיגרנה בעבר, ישמח לדעת שלקראת הגיל השלישי הם אמורים להיעלם. אז בממוצע רק 5% מהנשים ו-2% מהגברים ימשיכו לסבול ממיגרנה. זה לא אומר שאין כאבי ראש בזקנה, אבל גם אם הם מרגישים כמו מיגרנה, לא בהכרח שזה אכן מה שזה. יש לקחת בחשבון שתופעות ותסמינים למחלות משתנים לאורך השנים בהתאם לגיל, למשל בחילות או דלקת בדרכי השתן בגיל מבוגר, עלולות להעיד דווקא על דלקת ריאות וכאבי ראש, או מיגרנות, יכולים להעיד לפעמים על בעיות אחרות. ראשית חשוב להבהיר - אם יקירכם הקשיש חווה כאבי ראש חזקים שלא הופיעו בעבר, אל תסתפקו בנטילת משכך כאבים ומנוחה ושאר פעולות מומלצות במקרים של מיגרנה. יש לפנות לרופא המשפחה לקבלת ייעוץ רפואי.

איך מטפלים במיגרנה?

להתקפי מיגרנה בתכיפות נמוכה לרוב ההמלצה היא נטילת משככי כאבים, אך כמובן שזה תלוי בתגובה למשככי הכאבים, עצמת הכאבים והשפעה של ההתקפים על התפקוד. בנוסף נטילה לאורך זמן של משככי כאבים אינה רצויה. במקרים של מיגרנה כרונית ניתן גם טיפול מניעתי, כמובן בהתייעצות עם רופא במרשם. התרופות המסורתיות שניתנות הן לרוב מסוג חוסמי בטא או תרופות נוגדות דיכאון מסוימות, או תרופות נגד פרכוסים הפועלות גם לשיכוך כאבים. כיום גם ניתנות תרופות ביולוגיות, שניתנות בזריקה תת עורית אחת לתקופה, תלוי בתרופה. כמו בכל מצב רפואי, כל אדם מגיב אחרת לטיפול ויש פעמים שטיפולי חשמל או טיפולים משלימים מסייעים במניעת מיגרנה. אלמנט נוסף ולא מפתיע הוא כמובן אימוץ אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת, פעילות ספורטיבית, צמצום צריכת קפאין, אלכוהול וסוכר והימנעות מעישון. ישנם מאכלים הידועים כטריגרים, כמו גבינה צהובה, יין אדום ושוקולד, מהם מומלץ להימנע.

מיגרנה בגיל השלישי

בגיל המבוגר התופעות הנלוות להתקף מיגרנה משתנות, למשל תופעות כמו רגישות לאור או לרעש, בחילות והקאות, אך מצד שני עלולות להופיע תופעות כמו חיוורון, יובש בפה, עקצוצים בפנים או בידיים, עיניים לחות, נזלת שקופה וחוסר תאבון ומי שסבלו ממיגרנה אאורה, עלולים להישאר עם הסימפטומים אך ללא כאבי הראש. גם משך ההתקפים לרוב קצר יותר בגיל השלישי והלאה.

בגילאים מאוחרים מיגרנה יכולה להופיע כגורם ראשוני, אך גם כמשני, או כאינדיקציה לקיומן של בעיות אחרות, לרוב חמורות יותר. כאבי ראש עלולים להצביע על שינויים ניווניים של עמוד השדרה הצווארי, באופן המשפיע על האדם וגורם לכאבי ראש, כאבים יכולים להצביע גם על תחילתו של שבץ מוחי, גידול במוח, זיהומים שונים ועוד ולכן חשוב כל כך האבחון הרפואי.

מיגרנה עלולה להיגרם בעקבות בעיות אחרות כמו טינטון (צלצול באוזניים), או סחרחורות ואף עלולה להיגרם כתוצאה מטראומה לראש, מכה או חבלה, למשל עקב נפילה, או מתח בוודאי לאורך זמן. עם זאת בגיל המבוגר לעיתים כאבי ראש הם לא מיגרנה אלא כאבי ראש ובכל מקרה חשוב לטפל בהם ולפנות לרופא המטפל.

מקורות:

כאבי ראש כרוניים – האם כדאי לדאוג?

הגישה לכאב ראש אצל זקנים

Treatment of Headache in the Elderly

Headache disorders

Migraine: Developing Drugs for Acute Treatment


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel ו/או פורסם על ידי רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים. המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

איך להתמודד עם תפקיד בן המשפחה המטפל כאשר הקשר שלילי?

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

עזרה סוציאלית: הסיוע שיותר מדי בני משפחה מטפלים לא מכירים

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

למה מתכוונים במושג "פעילות גופנית" בזקנה ומה חשוב שבני המשפחה המטפלים ידעו?

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

7 דרכים לייצר קשר טוב עם צוות בית האבות

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

על חשיבות ההיגיינה בגיל השלישי

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?

בריחת שתן אצל קשישים – מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע?