המחלה המגבילה של המערב: כל מה שצריך לדעת על מיגרנה

כמיליון איש ואישה בישראל יחוו התקף מיגרנה לפחות פעם בחודש. מהי מיגרנה וכיצד תוכלו להקל על הכאבים?

כואב לנו הראש: לא פחות מ-36 מיליון אמריקאים חיים עם מיגרנה, כמיליון אנשים בישראל חווים התקפי מיגרנה פעם או פעמיים בחודש, ולא תאמינו אך מעל 80 אלף איש ואישה בישראל חיים עם מיגרנה כרונית וסובלים מ-15 ימים של כאב ראש בחודש, לפחות. מיגרנה נחשבת לאחת המחלות המעיקות, וארגון הבריאות העולמי דרג אותה במקום שתיים מתוך עשר ההפרעות המגבילות ביותר בעולם.

מיגרנה היא הרבה יותר מסתם כאב ראש. מדובר במחלה נוירולוגית מתקדמת המאופיינת בהתקפים חוזרים ונשנים של כאבי ראש בינוניים עד קשים. אף כי החוויות עשויות להשתנות מאדם לאדם, מרבית האנשים נוטים לחוות כאב ראש פועם המלווה בבחילות או הקאות ורגישות לאור ולרעש. לרוב, מיגרנה מתחילה בסביבות גיל ההתבגרות, כאשר הסיכוי של נשים לחוות מיגרנה גבוה פי שלושה מגברים. למעשה, מיגרנה תשפיע על 30% מהנשים במהלך חייהן.

ישנן סיבות רבות שעלולות להוביל להתפרצות התקף מיגרנה, מתוכן גורמים כמו: מתח, עייפות ואלכוהול נפוצים יותר מאחרים. הבנה טובה יותר של הגורמים שעלולים לעורר התקף תעזור לכם לנהל טוב יותר את החיים עם מיגרנה.

איך תקלו על הסימפטומים?

  • מצב רוח - שימו לב לרמת הלחץ שאתם מרגישים ונסו לאזן אותה. תרגילי רגיעה ונשימה יעשו את העבודה.

  • תזונה - אל תדלגו על ארוחות, והקפידו לאכול ארוחות בזמנים קבועים. למדו אילו מאכלים עשויים לגרום למיגרנה, ושאפו לאכול ארוחות מאוזנות שבכוחן לסייע לשמור על רמות סוכר מאוזנות בדם.

  • סביבה - אור בהיר וצלילים חורקים עלולים להוביל להתקף מיגרנה. הגנו על העיניים בעזרת משקפיים או כובע, והתרחקו מרעשים חזקים או צורמים.

  • הורמונים - בקרב נשים הסובלות ממיגרנה, כ- 60% מהתסמינים קשורים למחזור החודשי. חשוב להיות קשובים לשינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף שלנו.

  • שינויים במזג האוויר - שינויים בלחץ הברומטרי ובלחות הם שני גורמים סביבתיים נפוצים. היו ערניים לכך.

הקליקו כאן להורדת האינפוגרפיקה על המיגרנה בפורמט PDF


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות